SON DAKİKA
Hava Durumu

Elektrikli Araba Bataryasının Özellikleri Nelerdir? İkinci El Elektrikli Araba Satın Almak Riskli Mi?

Elektrikli arabaların en önemli parçası bataryaları olarak gösterilmektedir. Elektrikli araba batarya ömrü ne kadar? İkinci el elektrikli araba satın alma riskleri nelerdir? Haberimizden elektrikli arabalar hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 17.01.2020 22:15
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Elektrikli Araba Bataryasının Özellikleri Nelerdir? İkinci El Elektrikli Araba Satın Almak Riskli Mi?

Elektrikli araba bataryaları, elektrikli arabaların yol almaları açısından oldukça önem arz eden araba parçalarıdır. Özellikle yakın zamanda SUV ve Sedan model elektrikli arabaların tanıtılması, elektrikli arabaların bataryaları hakkında oldukça fazla merak edilmeye başlamıştır. Diğer araçlara kıyasla oldukça büyük avantajlara sahip olan elektrikli araçlar, aynı zamanda bataryasının hızlı bir şekilde şarj olması ve uzun süre yol alma kapasitesine sahip olması bu araçların tercih edilmesindeki en önemli sebeplerden bir tanesidir. ELEKTRİKLİ ARABA BATARYALARI


Elektrikli arabalar, Türkiye’de tanıtıldığından beri özellikleri ve fiyatları ile oldukça dikkat çekmektedir. Pek çok kişinin en fazla ilgisini çeken durum ise elektrikli arabaların bataryalarının seviyelerinin oldukça kullanışlı olması, dizel ve benzinli arabaya kıyasla oldukça fazla yol kat edebilme kapasitesine sahip olmasıdır. Bu yüzden pek çok kişinin tercihi olan bu araçlar, pek çok farklı noktada kullanıcısına oldukça rahat bir kullanım sağlamıştır.ELEKTRİKLİ ARABA BATARYA ÖMRÜ NE KADAR?


Elektrikli araba batarya ömürleri, araçların uzun yıllar dirençli olabilmesi için daha da güçlendirilerek piyasaya sunulmuştur. Basit olarak bakıldığında elektrikli araba bataryaları kullanmış olduğumuz cep telefonu bataryalarının fazlaca güçlendirilmiş halinden oluşmaktadır. Bu sebepten dolayı aynı cep telefonlarında olduğu gibi bu bataryaların şarej düzeylerine de dikkat etmek oldukça önemlidir. Bu duruma örnek olarak verilebilecek en önemli durum batarya seviyelerinin kesinlikle 0 ‘a indirilmemesi gerektiğidir. Şarj oranları 0 olduğu zamanda bataryaların sahip olmuş olduğu bazı sistemler zarar görecek ve bu sebepten ötürü bataryalar oldukça kısa zamanda bozulacaktır. Aynı zamanda bu durum bataryaların tekrar dolum yapmasına engel olan bir durumdur. Aynı cep telefonlarında olduğu gibi elektrikli araba bataryaları da kişinin kullanımına aittir. Özellikle bataryanın ilk 2 senede en büyük kayıplar yaşadığı düşünülürse bu durum tam anlamıyla dikkat edilmesi gereken oldukça önemli bir durumdur.İKİNCİ EL ELEKTRİKLİ ARABA SATIN ALMAK RİSKLİ MİDİR?


İkinci el elektrikli araba satın almak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli durum bu araçların bataryalarıdır. Normal araçlar satın alınırken nasıl ki motor durumlarına dikkat ediliyorsa elektrikli araba satın alınırken de bataryalarına dikkat etmek oldukça önemlidir. Özellikle batarya sisteminin en basit düzeyde 2 senelik kullanımlarının oldukça etkili olduğu düşünülürse, bu durumda ikinci el elektrikli araba alacak olan kişiler satın alacakları araçların bataryalarını dikkatli bir şekilde incelemektedirler. Ayrıca lityum tarzı bataryaların 5 senede oldukça yıprandığı göz önünde bulundurulacak olursa, kişilerin pil kayıplarının %30 seviyesinde olacağını bilmeleri gerekmektedir. Bu sebeple bu araçları satın almak isteyen kişiler, satın alacakları elektrikli arabaları servise götürmeleri gerekmektedir.HİDROJENLİ ARABALARIN BATARYAYA ETKİLERİ NELERDİR?


Hidrojenli arabaların bataryaya olan etkileri düşünüldüğünde bu araçların basit düzeyde elektrik enerjisiyle çalıştığı unutulmamalıdır. Bu araçlar için genel olarak hidrojen yakıt pilli araçlar denilmektedir. Hidrojen arabaların genel olarak çalışma prensipleri şu şekildedir;• İlk etapta araç içinde yer alan hidrojen yakıt hücresi denilen aracın farklı bir bölgesine iletilmektedir.• Bu alana gelen yakıt sonrasında içinde bulunan oksijen ile tepkimeye girer.• Hidrojenin ve oksijenin tepkimeye girmesinden sonra elde edilen su buharı yüksek miktarda elektrik bataryanın dolumunu sağlar.• Burada üretilen elektrik enerjisinin mekanik enerjiye çevrilmesinden sonra aracın hareketi sağlanmış olur.Yukarıda verilen adımlar hidrojenle çalışan araçların genel olarak çalışma biçimi ve bataryaya olan etkilerini içermektedir. Oldukça avantajlı olan bu araçlar, ilk olarak uzak doğuda üretime başlanmış olup kısa sürede Avrupa’ya yayılmıştır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.