SON DAKİKA
Hava Durumu

Elektrik ve Doğalgaza zam yapılacak mı?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den faturalara ilişkin merak edilen açıklama geldi. Zam sorusuna yönelik, şuanda zam düşünülmediği yanıtını verdi.

Haber Giriş Tarihi: 21.12.2022 21:11
Haber Güncellenme Tarihi: 21.12.2022 21:11
https://gazetebanka.com/
Elektrik ve Doğalgaza zam yapılacak mı?

Bakan Fatih Dönmez herkesin merakla beklediği soru için konuştur. Faturalar zam yapılacak mı sorusuna, ilk değerlendirmelere göre zam yapılmayacaktır diye yanıt verdi. Çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Dönmez, yılbaşı için herhangi bir zam düşünmediklerini, yakın zamanda takvimi de paylaşacaklarını söyledi. Elektrik için şu anda zam düşünmüyoruz diye ilave etti.

SON ZAM EYLÜL’DE YAPILMIŞTI

Doğalgaz ve elektrik için en son zam 1 Eylül 2022 tarihinde gelmişti. Ekim’den bu yana da fiyat değişikliği yaşanmamıştı. BOTAŞ’dan gelen açıklamayla doğalgazda Eylül ayı içerisinde konutlar için yaklaşık olarak %20.4 ve KOBİ’ler içinse %47.6 ile sanayi tesisleri içinde %50.8 oranında ve son olarak da elektrik üretim amaçlı %49.5 oranında zam yapılmıştı.

Bakan Fatih Dönmez, enerji arama çalışmalarının da süratli bir şekilde devam ettiğini söyledi.2023 yılında da bu alanda çalışmaların aynı hızla devam edeceğini ekledi. Şuan da çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiği yerlerin daha önceleri petrol ve gazın da bulunduğu yerler olduğunu ekledi. 2022 senesinde 94 arama kuyusu ile 56 üretim kuyusu açıldığını belirtti. Yeni yılda da 134 arama ile 73 üretim toplam 207 kuyu olarak rakamları güncelleyeceğiz dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez uluslararası projelerle de ilgili bilgi verdi. Ülkenin enerji merkezi olmasına yönelik vizyonla ilgili ilk defa tarih açıkladı.

GÜVENİLİR ENERJİ MERKEZİ AÇIKLAMASI

Bakan, Dönmez hem alıcı hem de satıcı için tatmin olup memnuniyet sağlayacak bir güvenle bu piyasada iş görecek bir merkezi hedeflediklerini açıkladı. Hedefin bir sene için de hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

TÜRKMENİSTAN GAZINA DAİR NE DEDİ?

Türkmenistan gazıyla da alakalı konuşan Bakan Dönmez, Avrupa’ya ulaştırılmasıyla alakalı şunları söyledi. Çalışma gruplarından gelecek alternatifler sonrası üç bakanında değerlendirmeleri olacak. Sonrasında ortaya çıkan değerlendirme raporunu ülke liderlerine aktarıp son değerlendirme aşaması içinde üç lider beraber karar verecek. Hazar’ın doğusundaki var olan kaynakların hem ülkemize hem de diğer pazarlara ulaşmasından yana. Sözleriyle durumu aktardı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.