SON DAKİKA
Hava Durumu

Elektrik faturaları uçtu! Uzmanlardan tasarruf için adımlar…

Yükselen elektrik faturaları için vatandaş ne yapacağını şaşırdı…Uzmanlardan tavsiyeler geldi

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2022 11:43
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2022 11:43
https://gazetebanka.com/
Elektrik faturaları uçtu! Uzmanlardan tasarruf için adımlar…

Kış aylarına girilmesiyle beraber artan harcamalar faturalara da yansıdı. Doğal gaz masrafları elektrik faturalarına da yansıdı. Faturalar kaşsısında halk da ne yapacağını şaşırdı. Ay içinde yapılan enerji harcamaları ay sonunda yüklü faturalara dönmeye başladı. Durum böyle olunca uzmanlardan tavsiyeler gelmeye başladı. Peki uzmanlar neler tavsiye ediyor?

Artan yaşam maliyetleri ve faturalar vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. Yapılan enerji harcamalarından dolayı yükselen faturalar için uzmanlardan tavsiyeler geldi. Uzmanlara göre gereksizce kullanılan teknolojik aletler de kısılmaya gidilmeli. Şu dört şeyde tasarruf ederek faturalarda azalma yaşanılacağı bildirildi. İşte o tavsiyeler…

EVDEKİ TEKONOLOJİK ALETLERDEN NASIL TASARRUF SAĞLANIR?

Uzmanlardan gelen ilk tavsiye evde kullanılmayan teknolojik aletlerin kapatılması yönünde oldu. Kullanılan cihazları bekleme ayarından çıkartıp, tamamen kapatılması tavsiye edildi. Bunların en çok masrafa neden olan ‘en kötü suçlular’ olarak nitelendirildi. Tasarruf da büyük önem sağlayabileceğine işaret etti. Hatta faturalarda yarı yarıya bir tasarruf yaşanabileceğini söylendi.

BUZDOLABINDAN TASARRUF

Evde ki en büyük enerji harcamalarından biri buzdolabı kaynaklıdır. Eğer buzdolabının içini temizlemek ve kullanım tarihi artık geçmiş olan yiyecekleri çıkarmak faydalı olacaktır. Eskisi kadar enerji harcanmasının önüne geçilecektir. Evde ki enerji harcamalarının sadece ’sinden fazla gibi bir rakamı buzdolabı tek başına harcamaktadır.

OYUN KONSOLU İÇİN TASVİYE

Bir diğer tavsiye ise oyun konsolları hakkında geldi. Oyun konsolları içinde aynı şekilde bekleme ayarından çıkartmak faydalı olacaktır. Bekleme ayarındayken de yapılan güncellemeler, gelen bildirimler vs. işlemleri enerji harcanmasına neden olmaktadır. Oyun konsolunu bekleme ayarından çıkartıp kapatarak yılda 6.57 Euro tasarruf edebilirsiniz.

Eğer her zaman fişe bağlı bir çalar saatiniz varsa aynı şekilde enerji tasarrufu için kullanılmayan zamanlarda fişten çıkartılmalı. Böylece yıllık enerji tasarrufunda fayda sağlayacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.