SON DAKİKA
Hava Durumu

Ekim’de cirolar arttı! AVM’lerin toptan satışları yükseldi...

Veriler açıklandı, alışveriş merkezlerinin perakende satış oranları geçen yıla oranla arttı… İşte detaylar!

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2022 16:52
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2022 16:52
https://gazetebanka.com/
Ekim’de cirolar arttı! AVM’lerin toptan satışları yükseldi...

Alışveriş merkezlerinin toptan satış kazancı arttı. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Perakende Ciro Endeks verileri açıkladı. Bu yılın Ekim ayının 2021 Ekim ayı döneminde göre 1.2’ lik bir oranla artış gösterdi. Ve 1.297 puana kadar yükselmiş oldu.

Her ayda düzenli bir şekilde açıklanan verilere baktığımızda bir artış söz konusu olduğu anlaşılmakta. Açıklanan bilgilere göre ciro endeksi Ekim ayı içerisinde, önceki yılın aynı zamanlarına kıyasladığımızda enflasyon farkına gözetilmeden bakıldığında , 1.2 kadar artış gösterdiği ve 1.297 puana değin çıktığı görülüyor.

Metrekare verimlilik oranının Eylül ayına kıyasla arttığı da gözlemlenmektedir.
Ekim ayı içerisinde açıklanan senelik enflasyon oranı %85.51 olmuştur. Bunu göz önüne aldığımızda alan verimlilik endeksinde yükselişin, enflasyon rakamının yukarısında bir rakamla karşılaşmaktayız. Alışveriş Merkezlerinde ki kiralanabilir alanın başına düşen cirolar ise şöyle olmuştur. Bu yıl içerisinde Ekim ayında İstanbul’da 6 bin 594 TL iken Anadolu’da ise 3 bin 845 TL olarak kayda geçti. Ülke genelinde metrekare verimlilik oranı ise 4 bin 945 TL olmuştur.

KATEGORİ TÜRÜNDE CİROLAR

Kategori bazında baktığımızda ise artış oranı şöyledir. Teknolojide 0, giyimde 6.6, yiyecek ve içecekte 9, ayakkabı da ise 2.8 olurken öteki kategorilerde 0.2’lik bir yükselme olmuştur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.