SON DAKİKA
Hava Durumu

Ehliyet Yenilemek İçin Son Tarih Yaklaşıyor: 2020 Ehliyet Yenileme Evrakları Nelerdir?

Vatandaşların mağduriyet durumunun ortaya çıkmaması için ehliyet yenileme işlemleri 2023 yılına kadar uzatıldı. Peki, 2020 ehliyet yenileme işleminde gerekli evraklar nelerdir? Ehliyet yenileme randevusu nasıl, nereden alınır? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 27.01.2020 15:18
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Ehliyet Yenilemek İçin Son Tarih Yaklaşıyor: 2020 Ehliyet Yenileme Evrakları Nelerdir?

Yeni kimlik ve yeni ehliyet çıkarabilmek için en son 2023 yılına kadar tarih belirlenmiştir. Bu tarihe kadar belgelerin tamamlanarak il ya da ilçe nüfus müdürlüklerine gidilmesi gerekmektedir. Yeni ehliyet için gerekli belgeler ise; • Kimlik belgesi ya da eski sürücü belgesi, pasaport, TSK kartı gibi TC kimlik numarasının yazılı olduğu ve geçerli olan belgelerden herhangi biri,• Sürücü sağlık raporu,• Sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedeli, vakıf payı,• 1 adet biyometrik fotoğraf,• Kan grubunu belirten belge ya da yazılı beyan,• Adli sicil belgesi (Elektronik ortamda sistem üzerinden kontrol edilmektedir, e-devlet üzerinden de temin edilebilir).EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?


2023 yılına kadar yeni kimlik kartlarının ve ehliyetlerin çıkartılması gerekmektedir. Ehliyet yenileme ücreti ise;• Eski tip ehliyetlerini, yeni tip ehliyet ile değiştirecekler; 15 TL,• Eski tip ehliyetlerini kaybeden ya da çaldıranların yenileme ücreti; 15 TL,• Yeni tip ehliyetlerini kaybeden, çaldıran ya da yenilemek isteyenlerin ücreti; 237 TL,• 01/01/2016 tarihinden sonra yeni tip ehliyet almış olan kişiler; yenileme, kayıp, çalıntı ve zayi durumunda 15 TL dekont ödemek zorundadırlar.YENİ EHLİYET ÇIKARMA RANDEVUSU NEREDEN ALINIR?


Kimlik kartı ve yeni ehliyet çıkarma randevusu il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden yapılmaktadır. Bu sebeple yeni ehliyet çıkarma işlemi için emniyet müdürlüklerine gidilmesine gerek yoktur. Yeni ehliyet çıkarma işlemi için randevu; kimlik randevu sitesinden(randevu.nvi.gov.tr) ya da 199 numaralı çağrı merkezinden alınmaktadır. Alınan  randevu saatinin yarım saat kadar öncesinde il ya da ilçe nüfus müdürlüklerine gidilerek sıra alınması gerekmektedir.  YENİ EHLİYET ÇIKARMA İŞLEMİ İÇİN SAĞLIK RAPORU


Yeni ehliyetlerin başvurusu sırasında sağlık raporu ile başvuruya gitme zorunluluğu bulunmaktadır. Sürücü sağlık raporu ise; sağlık ocaklarından, aile hekimlerinden,devlet hastanelerinden, özel polikliniklerden ya da hastanelerden alınabilmektedir. Yeni ehliyet başvurusunda bulunabilmek için zorunlu tutulan sağlık raporu ve dekont ile birlikte kimlik başvurusu yapılabilmektedir. Sürücü belgelerinin geçerliliği 10 yıl olduğu için her 10 yılda bir tekrar sağlık raporu alınması ve ehliyet başvurusu yapılması gerekmektedir. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.