SON DAKİKA
Hava Durumu

EGM 15 Bin Polis Alımı Yapacak! İşte Kontenjan ve Genel Başvuru Şartları...

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2019 10:05
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
EGM 15 Bin Polis Alımı Yapacak! İşte Kontenjan ve Genel Başvuru Şartları...

Geçtiğimiz dönemde duyurusu yapılan Emniyet Genel Müdürlüğü polis alımında detaylar belli olmaya başladı. Binlerce aday tarafından yakından takip edilen ilana göre Polis Akademisi Başkanlığı 15 bin polis alımı yapacak! İlana başvuruda bulunmak isteyen adaylarda aranan genel şartlar ve kontenjan bilgileri hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haber yazımızda bulabilirsiniz.

Temel Yetenek Testi'ne(TYT) giren adaylar  arasından 2500 PMYO polis alımı yapılacağıaçıklandı. Edinilen bilgilere göre söz konusu polis alımında 250 kişilikkontenjan kadınlara ayrılırken, 2250 kişilik kontenjan da erkek adaylaraayrıldı. Öte yandan POMEM bünyesinde yapılacak olan 25. Dönem POMEM 10 bin polis alımı ilanına ilişkin detaylar danetlik kazanmaya başladı. Söz konusu polis alımında kontenjan bilgileri şuşekilde oluşu: Söz konusu 10 bin polis memuru içinde, 7 bin 200 lisans mezunu erkekve 800 lisans mezunu kadın, 1800 ön lisans mezunu erkek ile 22 ön lisans mezunukadın polis alımı yapılacak.

Eylül AyındaGerçekleştirilecek

Binlerce aday Polis Akademisi Başkanlığı tarafındankamuoyuna duyurulacak ilanları dört gözle beklerken söz konusu polis alımınailişkin detaylar kesinleşmeye başladı. Daha önce konuya ilişkin açıklamalardabulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 bin polis alımıgerçekleştirdiklerini, bunun üzerine de 10bin polis alımı daha yapacaklarını kaydetmişti. Bunun yanında Bakan Soylu,ikinci dalga olarak yapılması planlanan 10 bin polis alımlarının 2019 yılınınEylül ayı içinde tamamlanacağını aktardı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Emniyet Genel Müdürlüğübünyesinde gerçekleştirilecek olan polis alımı hakkında şu açıklamalardabulundu: "Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 2019 yılının başında 15 binpolis alımı yaptık. Bu 15 bin polis alımının ardından bir 10 bin daha polisalacağız. Söz konusu 10 bin polis alımını da bu yıl eylül ayı içerisindeyağacağız."

Polis AdaylarındaAranan Genel Şartlar

2019 yılı içinde 10 bin polis alımının gerçekleştirileceğinimüjdeleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun konuya ilişkin açıklamalarınınardından gözler polis alımında adaylarda aranacak olan genel şartlara çevrildi.Binlerce aday genel şartlar hakkında detaylı bilgilere ulaşmak adına özellikleinternet platformu üzerinden araştırma yapmaya devam ediyor. Polis alımıkapsamında henüz resmi bir ilan yayınlanmadığı için adaylarda aranan şartlar netlik kazanmadı. Fakat 24. Dönem POMEMpolis alımı ilanında geçerli olan genel şartların bu dönemdeki polisalımlarında da geçerli olacağı öngörülüyor. İşte EGM polis alımı ilanına başvuruda bulunmak isteyen adaylardaaranacak olan genel şartlar:

  • T.C. vatandaşı olmak
  • Önlisans, lisans mezunu veya denkliği YÖKtarafından kabul edilmiş yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak
  • ÖSYM tarafından yapılan KPSS lisans sınavında P3puan türünden 60, KPSS önlisans sınavında P93 puan türünden 70 taban puan veyaüzerinde puan almış olmak. (Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, önlisansKPSS'de barajın 65 puana düşürülmesi için çalışmalara devam edildiğini açıkladı.)
  • Sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibarıyla30 yaşından gün almamış olmak
  • Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm'denkısa boylu olmamak. Vücut kitle endeksi 18 ile 27 arasında olmak (18 ve 27dahil)
  • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukukibir engeli bulunmamak
  • Kamu haklarından yoksun bırakılmamış olmak
  • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasındaolumlu sonuç almak
  • Erkek adaylar için intibak eğitiminin başlangıçtarihi itibarıyla silah altında bulunmamak (1111 sayılı Askerlik Kanunugereğince)
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.