SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünya yeni bir krizin eşiğinde! Küresel veri depolama krizi kapıda

Dünya veri depolama krizinin eşiğinde. Bilim insanları tarafından gelen uyarılara baktığımızda, artan veri için yeterleri depolama alanı yok! Çok yakında küresel veri depolamaya ilişkin krizler çıkabilir.

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2022 15:24
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2022 15:24
https://gazetebanka.com/
Dünya yeni bir krizin eşiğinde! Küresel veri depolama krizi kapıda

Bilim insanları tarafında yeni bir krize dair uyarılar geldi. Dünya’nın yeni bir kriz ihtimaliyle karşı karşıya olduğu söyleniyor. Yapılan haberlere baktığımızda veri küresi çok değil sadece 3 sene sonra %300 oranında artış gösterecek. Artan bu veri içinse yeterli depolama alanı bulunmuyor!

Küresel bir ekonomi ya da bir sağlık krizi için değil başka bir kriz için alarmlar çalmaya başladı. Dünyayı veri depolama krizi bekliyor. İngiliz basının detaylıca ele adlığı konuda, 2025 yılında geldiğimiz %300 oranında artan veri için üstesinden gelebilmek zor olacak. Küresel veri depolama alanı yetersiz. Aston Üniversitesi’nde ki bilim insanları konuya dair çalışmalar geliştirmekte.

İngiliz gazetesi Daily Mail’de yapılan habere göre, 2025 yılında veri küresinde %300’lük bir oranla artış yaşanacak. Bulut sisteminde ise akıl almaz bu veri miktarı için yeterli alan yok. Konuya dair önemli bir uyarı da Aston Üniversitesi’nden geldi. Bu aladan çalışan bilim insanları, dünyadaki elektrik tüketiminde rol sahibi olan sunuculardan daha çoğunu oluşturmayı içermeyen bir plan hazırlığı içindeler.

YENİ VERİ MERKEZLERİNE İHTİYAÇ VAR

Bu konuda çalışan ekip, var olan sorunu çözebilmek için şöyle bir teknoloji için çalışıyor: İnsan saç teli genişliğinden yaklaşık olarak bin kar daha küçük olan, yani beş nanometreden daha az olan kanallara sahip yüzeyler sağlama imkanı olan yenir bir teknoloji. Bu çalışmaya liderlik yapan Dr. Matt Deryy açıklamasında şu cümlelere yer verdi: Veri depolama teknolojileri için yeni veri merkezlerine ihtiyacı olduklarını söyledi. Giderek artacak olan veri depolama krizi için modern dünyanın ihtiyaçlarına yanıt verebilmek adına verdi depolama merkezleri zorunlu bir ihtiyaçtır.

Data Corporation’ın açıkladığı rapora göre ise, veriye olan bu bağımlılıkta ki artışın sonucu, küresel veri küresinde hiç azalmayacak olan bir genişlemeye neden olacaktır. Raporda 2019 senesinde yaklaşık olarak kapasitenin 45 ZB (zettabayt) kadar olduğunu fakat bu oranın 2025 yılında 17ZB’ye kadar yükseleceği söyleniyor. Bir zettabayt’ın da bir trilyon gigabayta denk geldiği biliniyor. Yayınlanan rapora göre, küresel veri küresinin hepsini DVD’lerde depolayabilme şansımız olsaydı, toplamda 23 kere Ay’a gidebilecek ya da Dünya’nın etrafını 222 defa döndürebilecek şekilde bir tek katmana sahip Blu-ray disk yığını elde etmiş olurduk.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.