SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünya devi Çin’de ekonomi durgun!

Genç nüfusta artan işsizlik, toptan satışlarda gerileme, tüketim oranında yaşanan düşüş ekonominin durağanlığına ve zayıflamasına işaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2022 14:25
Haber Güncellenme Tarihi: 16.12.2022 14:25
https://gazetebanka.com/
Dünya devi Çin’de ekonomi durgun!

Ulusal İstatistik Büro’nun açıkladığı oranlar baz alındığında bahar aylarından bu yana en geniş kapsamlı düşüş gerçekleşti. Ekim ayındaki %0.5’lik düşüsün ardından Kasım ayında da %5.9 küçülme yaşandı. Pandemi kısıtlamaları sebebiyle Çin’in en büyük şehri olan ve birçok iş kolunu bünyesinden barındıran Şangay ve diğer kalabalık şehirlerde perakende satışlarda Nisan ayında .1 ve Mayıs ayında ise %6.7 oranında azalma yaşanmıştı.

Sanayiye baktığımızda ise üretim Kasım ayı içerisinde yıllık oranla %2.2 artış gösterirken, Ekim ayında ki %5.5’lik oranın üstüne çıkamadığı kaydedildi. Yılın on bir ayında önceki senenin aynı zamanlarına göre gayrimenkul yatırımlarında da %9.8’lik oranla azalma yaşandı. Öte yandan konut ücretlerine baktığımızda, geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde 70 şehrin 51’inde değişen konut fiyatları ve 62’sinde ise ikinci el konut ücretlerinde düşüş yaşandığı görülmekte. Ekim ayı içerisinde ise 58 şehrin yeni konut ücretleri,62 şehirde de ikinci el konut ücretleri düşmüştü.

İŞSİZLİK ORANI ARTTI

Hem ülkenin genelindeki hem de genç nüfusun işsizlik yüzdesindeki artış da ekonomide ki sorunlara işaret etmekte.16-24 yaş aralığında ki işsizlik. Şehirde ki işsizlik yüzdesi Kasım ayı içerisinde, geçen aya oran 0.2’den 5.7 oranına yükseldi.16-24 yaş aralığındaki işsizlik oranı ise Ekim ayı içerisinde 17.9 olarak hesaplandı. Kasım’da bu rakamın 17.1’e düştüğü gözlemlendi.

Omicron varyantının etkisiyle kısıtlamaların ve kapanmalardan dolayı tüketimde yaşanan düşüş, e-ticarete olumlu yansıdı. Online olarak yapılan alışverişlerin artması çevrim içi perakende de satışları yükseltti. Yılın ilk on bir ayında geçen seneye oranla %4.2 artış gösterdi.

Yılın ilk çeyreğinde %3 büyüme gösteren Çin ekonomisinin yıllık büyüme hedefine ulaşıp ulaşmayacağı da merakla bekleniyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.