SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğum Parası Nedir, Nasıl Alınır? Çocuk Parası 2020 Ne Kadar Olacak?

Doğum parası geri ödemesiz olarak yeni bebek sahibi olan ailelere verilmeye devam ediyor. Doğum yapan annelere verilen doğum parası 2020 yılında da ödenmeye devam edecek. Doğum parası 2020 ne kadar olacak, doğum parası şartları nelerdir? Doğum parası ne zaman alınır ve doğum parası başvurusu nasıl yapılır sorularının yanıtları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 15.12.2019 07:07
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Doğum Parası Nedir, Nasıl Alınır? Çocuk Parası 2020 Ne Kadar Olacak?

Doğum parası ödemeleri hak sahiplerine 2020 yılında da devam edecek. Henüz doğum parası 2020 zammı ile ilgili bir düzenleme yapılmadı. Herhangi bir düzenleme yapılmaması halinde doğum parası 2020 yılında her çocuk için farklı ücretlerde ödenmeye devam edecek.DOĞUM PARASI NEDİR?


Doğum parası doğum yapan annelere bir kerelik verilen sosyal bir yardım türüdür. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tek seferli olarak verilen doğum parası, çocuğun sağ olması halinde yapılacak başvuru ile anne adına ödenir.DOĞUM PARASI NASIL ALINIR, BAŞVURU NASIL YAPILIR?


Doğum parası başvurusu T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne yapılır. İlçelerde ise doğum parası başvuruları Kaymakamlıklara yapılabilir.Doğum Parası Başvurusu Gerekli Evraklar Nelerdir?

Doğum parası başvurusunda gerekli belgeler doğum belgesi ve başvuru dilekçesidir. Yeni doğan bebeğin kimliği çıkartılmış ise doğum belgesi yerine kimlik de kullanılır. Başvuru dilekçesi ise başvuru yapılan Kaymakamlık ya da Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden temin edilir.ÇALIŞMAYAN KADIN DOĞUM PARASI NE KADAR?


Doğum parası tutarında annenin çalışıp çalışmaması etki etmez. Doğum parası çocuk sayısına göre farklı tutarlarda ödenir. Doğum parası tutarı şöyledir:•    İlk çocuk için doğum parası 300 TL
•    İkinci çocuk için doğum parası 400 TL
•    Üçüncü ve sonrasındaki çocuk için doğum parası 600 TLDOĞUM PARASI NE ZAMAN ALINIR, ÖDEME NE ZAMAN YAPILIR?


Doğum parası ödemeleri Bakanlık tarafından belirlenir. Çocuk parası sorgulama yaparak hak kazanılan doğum parası ödenip ödenmediği bilgisine ulaşabilirsiniz.DOĞUM PARASI NEREYE ÖDENİR?


Doğum parası PTT şubelerine ödenir. PTT şubelerinden kimlik belgesi ile anne ve babalar, hak ettikleri doğum parasını alabilirler.DOĞUM PARASI 2020 NE KADAR OLACAK?


Çocuk parası olarak da bilinen doğum parası için henüz yasal bir düzenleme yapılmadı. 2019 tarifesinde doğum parası ödemeleri devam edecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.