SON DAKİKA
Hava Durumu

Dikkat: Bankanın Uyarısını Dinlemedi Dolandırıcıların Kurbanı Oldu!

Haber Giriş Tarihi: 14.07.2019 11:30
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Dikkat: Bankanın Uyarısını Dinlemedi Dolandırıcıların Kurbanı Oldu!

Ankara'da bir üniversitede öğretim görevlisi olan aynızamanda Matematikçiler Derneği Başkanlığı görevini sürdüren Prof. Dr. ÖmerAkın, telefon dolandırıcılarınınkurbanı oldu. Akın, telefonda kendisini polis - savcı olarak tanıtandolandırıcılara 99 bin lirasını kaptırdı. Kullandığı kredi kartının farklı ülkelerde de kullanıldığını öne sürendolandırıcılar, ülke olarak bunlara karşı operasyon yapacaklarını söyledi.Bunun üzerine otomobili sanat Prof. Dr. Ömer Akın, dolandırıcılara 99 bin lirakaptırdı. Konu hakkında açıklama yapan Akın, "Banka görevlisi 'Hocam sizidolandırıyor olabilirler.' dedi. Ben de profesör olduğumu ve kimsenin benidolandıramayacağını söyledim." ifadelerini kullandı.

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davada,dava dosyasında yer alan ifadelere göre Prof. Dr. Ömer Akın, geçtiğimiz yıltemmuz ayında evden çıkmak üzereyken ev telefonu çaldı. Telefondaki kişi polismerkezinden aradığını belirterek "Yakın zamanda kimlik bilgilerinizle yurtdışından işlem yaptınız mı?" diye sordu. Ardından kendisini savcı olaraktanıtan kişiyle konuşmaya başlayan Akın'a "Nüfus cüzdanı bilgileriniz ileKuzey Irak, ABD ve Suriye'de çeşitli bankalardan işlem yapılmış." dedi.

Prof. Dr. Ömer Akın polis karakoluna geleceğini söylemesiüzerine dolandırıcı, tüm aile bilgilerini vererek buna gerek olmadığını, YÖK veçalıştığı üniversitenin de durumdan haberdar olduğunu söyledi. DolandırıcılarAkın'ı bu durumun çözülmesi gereken bir ülkemeselesi olduğuna ikna etti. Böylelikle söyleyecekleri her şeyi yapmasınıve operasyonun deşifre olmaması için kimseye bilgi paylaşımı yapmamasınıtembihledi.

Otomobilini Sattı ParayıDolandırıcılara Verdi

Akın, telefondaki dolandırıcıların yönlendirmesi ile şahsınaait otomobili sattı ve aldığı 99 bin lirayı Saray İmam Hatip Lisesi önünde birkişiye elden teslim etti. Daha sonra Akın yine telefondaki dolandırıcılarınyönlendirmesiyle banka şubesinden 20 bin lira para çekti. Akın bu parayı dadolandırıcılara teslim etmek üzereyken otomobilin satıldığını öğrenip durumufark eden oğlu babasının bankadan çektiği parayı dolandırıcılara teslimetmesini engelledi.

Kurye Suriyeli Çıktı

Oğlunun dolandırıcılık faaliyetini hemen polise ihbar etmesiüzerine bölgede bulunan kamera kayıtları incelendi. Akın'dan 99 bin lirayıteslim alan Suriyeli Ali Hammud El Casım tespit edildi ve çıkarıldığı mahkemetarafından tutuklanan Casım hakkında "dolandırıcılık" suçundan davaaçıldı.

Tutuklu yargılanan sanık, Adana'dan tanıdığı Suriyeli birkişinin kendisini aradığını ve verdiği adresten çantayı teslim almasınıistediğini söyledi. "Ben de çantayı alıp aynı gün Adana'ya gidip çantayıteslim ettim. Bana 1.100 lira para verdiler. Bunun dışında kimseyidolandırmadım." dedi.

"ProfesörümDedim Yanıldım"

Prof Dr. Akın ise yaptığı açıklamasında "Bu durumun birülke meselesi olduğunu ve operasyonun deşifre olmamsı gerektiğinin söylenmesinedeniyle dolandırıcılara inandım." dedi. Başka bir telefon üzerindendolandırıcılarla iletişim kurduğunu aktaran Akın, telefonda görüştüğü kişilerinkendisine "İstanbul'daki banka merkeziyle görüştük. Seri numarası alınmışpara verecekler size. Maksimum düzeyde kredi çekin." dediklerini söyledi.Bunun üzerine bankaya gidip banka görevlisine durumu izah edince "Hocamsizi dolandırıyor olabilirler" dediğini ifade eden Akın, kendisinin debanka görevlisine "Ben profesörüm, kimse beni dolandıramaz." dediğiniaktardı.

Bankadan 20 bin TL tutarında kredi çektiğini söyleyen Akın, "Ancak aracın satışı ile ilgilimesaj eşimin telefonuna gitmiş. Eşimin bilgi vermesi üzerine oğlum geldi vebeni durdurdu. Bu şekilde dolandırıldığımı anladım. Şikayetçiyim." dedi.

Konuyla ilgili dava sürerken mahkeme, sanığın tutuklulukhalinin devamına karar verirken, diğer şüphelilerin de yakalanması içinçalışmaların yürütüldüğünü bildirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.