SON DAKİKA
Hava Durumu

Devlet Destekli Bireysel Emeklilik 2019

Haber Giriş Tarihi: 16.09.2019 11:51
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Devlet Destekli Bireysel Emeklilik 2019

Devlet destekli bireysel emeklilik sayesinde hesabınızda para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Devlet destekli bireysel emeklilik kapsamında sisteme yatıracağınız her katkı payının yüzde 25’i kadar hesabınızda para birikir. Örneğin; hesabınıza 100 TL katkı payı yatırdınız. Bunun karşılığında devlet size 25 TL katkı payı verecektir.Devlet destekli bireysel emeklilik siteminde bir yıl içinde en çok 7 bin 675 TL’ye kadar devlet katkısı alabilirsiniz. Siz katkı payı yatırmaya devam etseniz de devlet desteği bu tutarı geçerse, destek alamazsınız. Bir sene içinde katkı payı ödeme miktarınız eğer 30 bin TL’nin üzerine çıkarsa, devlet katkı payı olarak hesabınıza fazladan 7 bin 675 TL yatıracaktır.Devlet Destekli Bireysel Emeklilik 2019 Sisteminden Çocuklarım ve Eşim Yararlanabilir mi?
Devlet destekli bireysel emeklilik sisteminden eş ve çocukların faydalanması mümkün. Eşiniz ve çocuğunuz adına katkı payı yatırmanız halinde yüzde 25 oranında devlet katkısından faydalanacaksınız. Yapılan ödemelerde brüt asgari tutar dikkate alınacaktır.Devlet katkısı uygulamasından her TC vatandaşı faydalanabiliyor. Mavi kart sahibi iseniz de bu uygulamadan faydalanabilirsiniz. Sözleşmeyi kendi adınıza yaptırmanız halinde, avantajlardan kendiniz, bir başkası (eş ya da çocuk gibi) adına yaptırmanız halinde ise, yakınınız devlet katkısından faydalanmış olur.Devlet Destekli Bireysel Emeklilik ve EGM
Devlet destekli bireysel emeklilik ve Emeklilik Gözetim Merkezi iş birliği yapıyor. Siz her bireysel emeklilik için hesabınıza ödeme yaptığız zaman, EGM yani Emeklilik Gözetim Merkezi’ne bildirim gidiyor. EGM gerekli kamu kuruluşlarını bilgilendiriyor. Kamu kuruluşu hangisi ise, devlet katkısını hesabınıza anında yatırmış oluyor. Bu tutarlar sayesinde fazladan gelir elde etmiş olursunuz.Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Sisteminden Erken Çıkarsam Ne Olur?
Devlet destekli bireysel emeklilik sisteminden erken çıkılması halinde stopaj yani kesinti uygulanıyor. Stopaj toplam birikim üzerinden değil, getiri üzerinden hesaplanıyor. Bu kesinti oranları şu şekilde sıralanabilir:
 • Eğer 10 yıl boyunca sistemde kalırsanız ve 56 yaşına gelmeden sistemden çıkarsanız, getiri üzerinden yüzde 10 kesintiye uğrarsınız.
 • Emeklilik, maluliyet ya da vefat gibi durumlardan dolayı sistemden çıkarsanız getiri üzerinden yüzde 5 kesintiye uğrarsınız.
 • 10 yıldan önce sistemden çıkmanız halinde ise, getiri üzerinden yüzde 15 kesinti yapılır.
Devlet Destekli Bireysel Emeklilikte Hak ediş için Sistemde Ne Kadar Kalmam Gerek?
Devlet destekli bireysel emeklilik sisteminde hak ediş için kalınması gereken süre 3 yıldır. Eğer 3 yıldan önce sistemden ayrılırsanız devlet katkısı almanız mümkün olmaz. Sürelere göre yararlanabileceğiniz devlet katkısı miktarları şu şekilde sıralanabilir:
 • Emekliliğe hak kazanacak kadar kalmanız halinde devlet katkısının tamamını alabilirsiniz.
 • 10 yılın sonunda yüzde 60,
 • 6 yılın sonunda yüzde 35,
 • 3 yılın sonunda ise yüzde 15 devlet desteğinden faydalanabiliyorsunuz.
Eğer sistemde kayıtlı olduğunuz süre boyunca ne kadar destek alabileceğinizi hesaplamak isterseniz, tahmini devlet katkısı tutarı hesaplama araçları sayfasından öğrenilebilir. Çalıştığınız bankanın internet şubesi üzerinden de devlet katkısı hak ediş miktarı takibi yapılabilir.Devlet Destekli Bireysel Emeklilikte Fazladan Hak ediş Süreleri Var!
Devlet destekli bireysel emeklilik sisteminde ekstra hak ediş süresi uygulaması bulunuyor.  Sistemde Kayıtlı olduğunuz süreye göre ek hak ediş süresinden faydalanabiliyorsunuz. Örneğin:
 • Sistemde 10 yıldan fazla kayıtlı olanız halinde artı 3 yıl hak ediş süresi,
 • 6 yıldan fazla 10 yıldan az sistemde kayıtlı olmanız halinde 2 yıl hak ediş süresi,
 • 3 yıldan fazla, 6 yıldan az bulunan katılımcılara fazladan 1 yıl hak ediş süresi eklenir.
Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Sisteminden Emekli Olmak için Ne Yapmak Gerekir?
Devlet destekli bireysel emeklilik sisteminden emekli olmak için kurala göre en az 10 sene boyunca sistemde kayıtlı olmalı ve 56 yaşınızı doldurmalısınız.Emekli olduğunuz zaman maaşı hangi dönemde alacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz. Dilerseniz ödemelerinizi aylık, üç aylık ya da 6 aylık olacak şekilde alabilirsiniz. Ara ödeme yapmak için de karşınızda birden fazla alternatifiniz bulunuyor:
 • Yılda bir,
 • Yılda iki,
 • Yılda üç,
 • Yılda dört,
 • Yılda 6 kere olmak üzere geri ödeme yapabilirsiniz.
Hangi hesabı sisteme kayıt ettirirseniz, ödemeler o hesaba yapılacaktır. Ödemeler her zaman TL cinsinden ve iş günlerinde yapılır. Eğer ödeme günü tatil günlerine denk gelirse, tatil gününün bitiminden sonra ilk iş gününde ilk ödemenizi alırsınız.Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Sisteminde Emeklilik Gelir Planı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Devlet destekli bireysel emeklilik sisteminde emeklilik gelir planı hakkında bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:
 • Dilerseniz birikimlerinizi yılda 6 defaya mahsus olmak üzere değiştirebilirsiniz.
 • Yılda 4 kez emeklilik gelir planını değiştirebilirsiniz.
 • Ödeme tutarı ve ödeme dönemi değişikliği yılda 2 defa yapılabilir.
 • Fon dağılımı değişikliği yapılması halinde, hakkınızı kullanmış sayılırsınız.
 • Ödeme gününü değiştirmeniz halinde hakkınız devam eder.
 • Emeklilik gelir planına göre geçiş tarihi hakların kullanımı için esas alınır.
 • Dilediğiniz zaman yaptığınız birikimleri geri alabilirsiniz.
 • Sözleşme üzerinde endeks tipi değişikliği yaparsanız maaş ödeme kat sayısı değişmiş olur ve hakkınızı kullanmış sayılırsınız.
 • Vedat durumunda toplam birikim miktarı üzerinden yüzde 5 kesinti yapılır.
 • Dilediğiniz zaman emeklilik gelir planını sözleşmenizi başka bir şirkete aktarabilirsiniz. Aktarım yapmak içim sözleşme yürürlük tarihi üzerinden en az 1 sene geçmesi gerekir. Aktarım yapılmaya karar verildiyse söz konusu transfer bütün birikim için yapılır, parçalanamaz.
 • Maaş tutarı üzerinden artış ya da azalış talep edebilirsiniz
Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Sisteminde Ödemelere Ara Verebilir miyim?
Devlet destekli bireysel emeklilik sisteminde ödemelere ara vermek mümkündür. Dilediğiniz zaman ödemelerinizi yapmaya ara verebilir ve daha sonra belirleyeceğiniz tarihte ödemelerinizi yapmaya devam edebilirsiniz. Ödemelerinize ara vermeniz halinde, eğer bunu planınızda belirtmişseniz, ara verme hizmet bedeli ödemeniz gerekebilir.Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Sisteminin Devlet Katkısının Dışında Faydası Var mı?
Devlet destekli bireysel emeklilik sisteminin devlet katkısı dışında faydası vardır. Emekli olmak için her Bireysel Emeklilik Sistemine para yatırdığınız zaman katkı payı tutarı üzerinden yüzde 25’e kadar katkı ayrı fonlarda değerlendirmeye alınır. Kendi yatırdığınız katkı payları için seçtiğiniz tutarlar seçtiğiniz fonlara yatırılır. Devlet katkısı tutarları başka bir fonda yönetilir.Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılmak için Ne Yapmam Gerekiyor?
Devlet destekli bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak mümkündür. Bunun için farklı kanallardan sistemden ayrılmayı tercih edebilirsiniz. Dilerseniz bankanız ile görüşerek katkı payının miktarının azaltılmasını talep edebilir, dilerseniz de banka çağrı merkezleri ile görüşerek banka yetkilisine ayrılma talebiniz olduğunu söyleyebilirsiniz.Ayrılmanız mümkün olsa da, şunları eklemeden geçmeyelim: Düzenli birikim yapmak özellikle emeklilik konusunda ileride size faydalı olacaktır. Hemen sistemden ayrılmayı düşünmeden önce ödeme miktarını azaltmayı deneyin. Dilerseniz bir süre ödeme yapmaya ara vermek için çağrı merkezi ile görüşebilirsiniz. Belirlediğiniz dönem boyunca ödeme yapmayacak ileri tarihte normal düzeninizde ödemelerinizi yapmaya devam edersiniz.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.