SON DAKİKA
Hava Durumu

Deprem çantasının önemi bir kez hatırlatıldı! Deprem çantası nasıl hazırlanmalı?

Tüm ülkeyi derinden sarsan depremin ardından, deprem çantasının önemi tekrar gündeme geldi. Deprem sonrasında yardım ekiplerinin ulaşmasına kadar kişilerin hayatta kalmasına yardımcı olacak malzemelere sahip deprem çantasının, her evde olması gerektiği bir kez daha hatırlatıldı.

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2023 18:57
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2023 18:57
https://gazetebanka.com/
Deprem çantasının önemi bir kez hatırlatıldı! Deprem çantası nasıl hazırlanmalı?

Türkiye’nin bir deprem kuşağı üzerinde olduğu yılladır bilinen bir gerçek. Ancak, bu gerçeğin bilinmesine rağmen birçok kişi gerekli önlemleri almamış durumda. Olası bir depremin ardından, yardım ekiplerinin kişilere ulaşma süresine kadar hayatta kalınma şansını arttıran deprem çantası, alınacak önlemlerin başında geliyor. Depremin, ne zaman ve nerede kişileri yakalayacağı elbette bilinemez. Ancak; ev, iş yeri ve okullarda deprem çantalarının mutlaka hazır bir şekilde bulundurulması büyük bir önem taşımaktadır.

DEPREM ÇANTASINDA OLMASI GEREKEN TEMEL MALZEMELER

Deprem çantası için bilinmesi gereken en temel nokta, çantanın düzenli olarak güncellenmesidir. Deprem çantasında yer alan kıyafetlerin mevsim koşullarına göre revize edilmesi, çanta içerisinde yer alacak olan gıda ve içeceklerin tarihlerinin kontrol edilerek yenilenmesi gerekmektedir. Deprem çantasında bulundurulacak gıdaların, yüksek enerji ve protein içermesi oldukça önemlidir. Bunun için uzun süre dayanıklı olan konserve gıdalar, kuru yemişler ya da kuru meyveler tercih edilebilir.

DEPREM ÇANTASINDA MUTLAKA SU BULUNDURUN

Deprem çantasında pet şişelerde yer alan sular mutlaka yer almalıdır. Arama kurtarma ekiplerinin ulaşma süresine göre, vücudun su ihtiyacının karşılanması adına çantalarda suların her zaman tarihleri kontrol edilerek bulundurulması gerekmektedir.

ÖNEMLİ EVRAKLARINIZIN YEDEKLERİNİ ALIN

Deprem çantasına kimlik fotokopisi, ehliyet ve pasaport fotokopilerinin mutlaka konulması gerekmektedir. Var ise tapu, deprem sigortası gibi belgeler ile evcil hayvanlara ait karnelerin birer fotokopisi de deprem çantasında yer almalıdır.

HİJYENİK ÜRÜNLER DEPREM ÇANTASINA KONULMALI

Deprem çantasında hijyenik pedler, varsa çocuklar için çocuk bezleri ve temel ihtiyaç ürünleri, bakılmakla yükümlü olunan yaşlıların olması durumunda yaşlıların bakımı için gerekli olan temel malzemeler ile düzenli kullanılan ilaçlar ve acil durumlar için ilk yardım çantasının da deprem çantası içerisinde mutlaka yer alması gerekmektedir. Bu sayede, deprem sonrası hayatta kalma şansının artması sağlanabilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.