SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sosyal Güvenlik Merkezi Açılışında Dikkat Çeken Açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt, Topkapı ve Zeytinburnu sosyal güvenlik merkezlerinin açılışı için Topkapı kampüsünde yer aldılar. Sosyal güvenlik merkezi açılışına katılan Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı açıklamalarına haberimizden bakabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 18.11.2019 09:00
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Cumhurbaşkanı Erdoğan Sosyal Güvenlik Merkezi Açılışında Dikkat Çeken Açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada dikkat çeken verileri açıkladı. Konuşmasında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun elde edilen gelirle, giderlerini karşılama yüzdesinin %71,5’ten, %89,4’e çıkardığını söyledi. Ayrıca Erdoğan, sosyal güvenlik ve sağlık hizmetleri alanında tüm dünyaya örnek olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, birçok devletin kendi kurdukları sistemi yapmak için çalışmalara başladığını ancak birçoğunun başarısız olacağını sözlerine ekledi.



CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ERKEN EMEKLİLİK AÇIKLAMASI 



Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan erken emeklilik konusu ile ilgili;



İskandinav ülkelerinin hepsi erken emeklilik sistemiyle battı ve bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar maalesef bunun bedelini ödeyecekler ve ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını da en güzel şekliyle alsın. Hem erken emekli olduğu zaman ideal olan ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle de ikinci işle, işsizliğe ne yazık ki öncü olacak. Biz bunu yapmayacağız. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uyarlamaya çalışıyor, bizdeki bazı köhne zihniyetler sistemi çökertmek için hinlik peşinde koşuyor.



KAYIT DIŞI İSTİHDAMLA MÜCADELE EDİLİYOR



Kayıt dışı istihdamla ilgili etkili mücadele ettiklerini belirterek Cumhurbaşkanı Erdoğan;



Kayıt dışı istihdamı yüzde 52 düzeyinden yüzde 36 seviyesine kadar indirdik. Böylece kayıt altındaki aktif sigortalı sayısını 12 milyondan 21 milyon 410 bin seviyesine çıkardık. İstihdamda son dönemde yaşadığımız kayıpları da hızla telafi ediyoruz, edeceğiz. Daha önce yüzde 8,4 seviyesine kadar düşürdüğümüz işsizlik oranı geçtiğimiz yılın ağustos ayında maruz kaldığımız kur, enflasyon, faiz saldırısının ardından yüzde 14'e kadar çıktı. Bu oranın özellikle eylül verisinin belli olmasıyla yeniden düşmeye başlamasını bekliyoruz.



EMEKLİ MAAŞLARI 14 YILDA 4 KAT ARTTI



“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” parolasıyla sosyal güvenlik alanında değişikliklere gidildiğini belirten Erdoğan;



Emekli maaşlarını insani düzeyde hayat sürdürebilecek seviyelere çıkardık. Geçtiğimiz 17 yılda emekli maaşlarını 4 kata varan oranlarda artırdık. Prim ödemesine ve yılına bakmaksızın hiçbir emekli maaşının 1000 liranın altında kalmamasını sağladık. Son olarak emeklilerimize kurban ve ramazan bayramlarında 1000'er lira ikramiye vermeye başladık. Emeklilik sonrası çalışmaya devam eden emeklilerin aylıklarındaki kesinti oranını önce düşürdük, sonra da tamamen kaldırdık. Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın sosyal güvenlik sistemimize intibakları için her türlü kolaylığı gösterdik. Tasarruf teşvik fonu ve konut edindirme yardımı kesintilerini yıllar sonra tüm hak sahiplerine ödeyerek, devletin milletine borçlu kalmasının önüne geçtik.



ÖDEME LİSTELERİNDE BULUNAN İLAÇ SAYISI 2 KATTAN FAZLA ARTTIRILDI



Günümüzde yanlış ilaç ve yanlış doz gibi çeşitli sorunların artık olmadığını belirten Erdoğan;



Ödeme listesindeki ilaç sayısını 2 katından fazla artırdık. Tüp bebekten kalıtsal hastalıkların tedavisine, psikososyal ve ruhsal problemlere kadar pek çok tedaviyi ödeme kapsamına aldık. Kanser tedavisinde oldukça yüksek bedeli olan işlemlerden ilave ücret alınmasının önüne geçtik. Yerli ilaç üretimi ve yerli plazmadan kan ürünleri üretimine özel önem verdik. Ateşli silah ve trafik kazaları kaynaklı 3 boyutlu protez ihtiyaçlarının bedellerini de karşılamaya başladık.



MERKEZ BANKASI DÖVİZ REZERVİ 105 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNDE



Merkez Bankası dolar rezervi seviyesinin 105-106 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirten Erdoğan; 



Başbakanlığım döneminde 135 milyar dolara kadar çıktık. Tekrar oralara çıkacağız ve daha da artacak. Eylül ayında sanayi üretimin yıllık yüzde 3,4 artış göstermesi, yılsonu büyüme rakamının artı olacağını işaret ediyor.” 



Konuşmanın bitiminden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya açılış kurdelesini kesti. Açılış kurdesinin kesiminden sonra Erdoğan merkezi de gezdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.