SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Flaş Görevden Alma Açıklaması

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2019 09:02
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Flaş Görevden Alma Açıklaması

Bosna Hersek'te düzenlenen Güneydoğu Avrupa İşbirliği SüreciZirve Toplantısı sonrasında Türkiye'ye dönmek üzere yola çıkan Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. CumhurbaşkanıErdoğan, Merkez Bankası başkanınıngörevden alınması ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Konuyla ilgiliaçıklamalarında "ağır bedeller ödendi ve çekilmez oldu" ifadelerinikullandı. Erdoğan'ın flaş açıklamalarını ve detayları haberimizdebulabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanının görevdenalınıp yerine yardımcısı Murat Uysal'ın atanması hakkında ilk defaaçıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merkez bankasınıntamamen revize edilmemesi halinde ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalınacağınıifade etti. Bosna Hersek dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayanCumhurbaşkanı Erdoğan, "Merkez Bankası Başkanı'nın değiştirilmesigeçtiğmiz günlerde gerçekleşti. Süreçle ilgili neler söylemek istersiniz? Kısadönemde ekonomiye dair yeni atılacak adımlar ile ilgili paylaşacağınız bilgilerolur mu?" sorularına şu yanıtları verdi:

Başkanın TasarruflarıNeticesinde Ağır Bedeller Ödendi

Merkez Bankası ile ilgili atılan adımın yeni sistemin cumhurbaşkanına vermiş olduğu bir yetkinin neticesi olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Merkez Bankası Başkanı daha önce layüseldi, hiçbir şey soramazsınız, istediği gibi adım atar." ifadelerini kullandı. Mevcut durumda Merkez Bankası eski başkanının kendine has bir çok tasarrufu olduğunu ve bu tasarruflar neticesinde de maalesef ağır bedeller ödendiği yönünde açıklamalarda bulunan Erdoğan, bu durumun artık bir yere kadar katlanabilir olduğunu ve çekilmez bir hale geldiğini kaydetti.

"Başta Hazine ve Maliye Bakanım olmak üzere arkadaşlarımızla değerlendirmelerimizi yaptık ve burada bir değişikliğe gitmenin faydalı olacağına inandık." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası'na yabancı olmayan ve başkan yardımcısı görevini yerine getiren arkadaşını göreve getirdiklerini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Merkez Bankası'nın ekonominin finans ayağında en önemli kilit olduğuna vurgu yaparak, bu alanın tamamıyla revize edilmemesi ve sağlam temellere oturtulmaması halinde ciddi sıkıntıların yaşanabileceğini kaydetti.

Finans noktasındaki kararlılıklar ve mali istikrar için en önemli adımın para politikası meselesi olduğunu açıklayan Erdoğan, " Para politikası noktasında hep Para Politikası Kurulu toplandığı zaman “Acaba buradan bu defa ne çıkacak?” Bir diğer taraftan ayda bir toplanan Para Politikası Kurulu, beyefendinin zamanında biliyorsunuz senede 10 aya indirildi. Bunlar bize sorularak değil kendi kendine yapılmış şeyler." dedi. Bunların yanında genel direktörlükler adı altında direktörlükler oluşturulduğunu ifade etti.

Başkan PiyasalaraGüven Vermedi

Merkez Bankası Başkanı değişikliğinde en önemli etkenin eski başkanın piyasalara güven vermediği olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Piyasalarla iletişimi iyi değildi. Tabi bunların hepsi oralarda başka sıkıntıları da meydana getirdi. Bundan dolayı artık böyle bir değişime gidilmesinin ülke ekonomisi için hayırlı olacağına inandık ve bu adımı attık." ifadelerini kullanarak açıklamalarını sonlandırdı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.