SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin ekonomisi toparlanamıyor! Yıllık büyüme rakamı açıklandı

Koronavirüs sonrası Çin ekonomisi büyük darbe aldı. Çin ekonomisi eskisi gücünü toparlayamıyor. Yıllık büyüme oranı %3 olarak açıklandı…

Haber Giriş Tarihi: 17.01.2023 14:44
Haber Güncellenme Tarihi: 17.01.2023 14:48
https://gazetebanka.com/
Çin ekonomisi toparlanamıyor! Yıllık büyüme rakamı açıklandı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ilk olarak Çin’den ortaya çıkmıştı. Salgının etkilerinin ilk olarak Çin’de meydana gelmesi ekonomiyi kötü etkiledi. Geçtiğimiz yılın ekonomi büyüme oranı %3 olarak açıklandı. Bu rakam son yılların en düşük rakamı olarak kayda geçti. Çin’de pandemi kapsamında alınan önlemler ekonomiyi olumsuz etkiledi. Milyonlarca kişinin evde kalması ve tedarik zincirinde meydana gelen bozulma sonucunda ekonomide kötü bir tablo oluşturdu. Açıklanan verilere baktığımızda Çin ekonomisinde 2022 yılında yıllık oranda %3 oranında büyüme meydana geldi. Açıklanan Ulusal İstatistik Bürosu bilgilerine bakıldığında gayrisafi yurt içi hasıla, 2022 Ocak- Aralık zaman diliminde, önceki seneye göre %3 oranında yükselerek 121 trilyon yuana (ortalama olarak 18 trilyon dolar) çıktı.

KORONAVİRÜS SONRASI TOPARLANAMADI

Covid19 salgınının ilk yeri olan Çin’de salgın süresinde alınan önlemlerin ekonomiye olan etkisi hissedilmeye başlanıldı. 2020 yılında %2.2 oranında büyümeden sonra Çin’de 1976 yılından bu zamana kadar meydana gelen en düşük senelik hasıla artışı olarak kayda geçti. Çin hükümetinin 2022 için büyüme oranı beklentisi ise %5.5 civarındaydı. Böylece beklentinin altında kalınmış oldu. Çin ekonomisinde 1976 senesinde meydana gelen daralmadan sonra geride kalan 46 senenin büyük bir kısmında, 2022 senesi dışında, yüksek büyüme rakamlarını devam ettirdi. Ulusal İstatistik Bürosu’ndan gelen açıklama göre senenin son üç ayında meydana gelen büyümenin %2.9 olduğu açıklandı. Çin ekonomisi 2022 yılının ilk çeyreğinde %4.8 oranında ikinci çeyreğinde ise %0.4 oranında üçüncü çeyreğine ise %3.9 oranında bir büyüme yaşadı. Büyüme oranında ki meydana gelen dalgalanmalarda koronavirüs ve omicron salgınıyla alınan tedbirler etkili oldu.

GENÇ İŞSİZLİK ORANI REKOR SEVİYEDE

Şehirlerde ki işsizlik oranı da kasım ayı içerisinde %5.7 olarak kayda geçerken aralık ayı içerisinde %5.5 oranına düştü. 16-24 yaş aralığındaki işsizlik oranı da kasım ayında .1 iken aralık ayında .7’ye düşmüş oldu. İşsizlik oranı temmuz ayı içerisinde .9 olarak rekor rakama ulaşırken, sene boyunca genç işsizlik oranı yüksek rakamlarda seyretti. Çin’de 2022’de ortalama olarak 12 milyon yeni iş alanlarının oluşturulduğu açıklanırken, işsizlik rakamları halen yüksek oranda devam etmekte. Ekonomik toparlanmada bir kırgınlık yaşandığı ortaya serilmiş oldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.