SON DAKİKA
Hava Durumu

Çiftçinin işi kolaylaşacak! Tarımsal hasat robotu yolda…

Üniversite öğrencileri tarafından geliştirilen hasat robotu dalındaki meyveyi tanıyacak! Çiftçinin işi kolaylaşacak. Toros Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştiren tarımsal hasat robotu bitmiş olduğunda, meyvenin büyüklüğüne ve rengine göre toplama yapabilecek.

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2022 14:35
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2022 14:35
https://gazetebanka.com/
Çiftçinin işi kolaylaşacak! Tarımsal hasat robotu yolda…

Toros Üniversitesi öğrencileri 6 aylık bir çalışma sonrasında bir tarımsal hasat robotu yaptılar. Yazılımı bitmiş olan tarımsal hasat robotu çiftçilerin işini kolaylaştıracak meyveleri ağacın dalından toplayabilecek. Bu sene içinde gerçekleşen Teknofest’te finale kalmayı başaran robot şuan portatif aşamasında. Tamamlandığında ise meyvenin büyüklüğü ve rengine göre toplama gerçekleştirecek.

Toros Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Bölümünde öğretim görevlisi olan Osman Villi öncülüğünde toplamda 10 öğrenci konuya dair çalışmaya başladı. Yaklaşık olarak 6 ay kadar süren çalışmanın sonucunda tarımsal hasat robotunun portatifi bitmişti. Yazılımını da bitirmişlerdi. Bu sene Teknofest’te finale kalan robot portatifi tamamen bitmiş olduğunda hem meyvenin büyüklüğüne göre hem de meyvenin rengine göre toplayabilecek.

ROBOTUN İLK AMACI MEYVEYİ DALINDA TANIMAK

Geliştirdikleri robotla alakalı olarak İHA muhabiriyle konuşan öğretim görevlisi Osman Villi şunları söyledi: 2019 senesinde kurdukları Smartlab İleri Teknolojileri Uygulama Ofisi adı altında geliştirilen tarımsal hasat robotu bu sene içerisinde gerçekleşen Teknofest’e soktuklarını ve bu süreçte finale kaldık. Paylaşılan rapora göre ise de 6.olduk. Bölgemizde yoğun olarak narenciye sektörü faaliyet göstermekte. Geliştirdiğimiz bu hasat robotu başta narenciye olmak üzere birçok sektör içinde kolaylık olacak. Elma ve armut gibi meyvelerinde kolayca dalından toplanılmasına yardım edecek. Tamamen otomatik yada tamamen çiftçinin kontrolünde olacak şekilde bir sitem geliştirdik. Öğrenciler tarafından bu çalışmaya birçok özellik koyuldu. Üzerinde çalıştığımız hasat robotu ürün budama, yerdeki ürünü toplama, nokta atışı ilaçlama yapmakta da yazılım alanında yapılan çalışmalarla eklemeler yapılacaktır.

Bu çalışmayla alakalı çeşitli yarışmalara ve etkinliklere katılım gösteriyoruz. Ve çiftçilerden gelen istekler olabiliyor. Biz de gelen bu talepler doğrultusunda çalışmamızı geliştirmeyi amaçlıyoruz dedi.

ÇİFTÇİLERDEN TALEP VAR

Konuşmasına şu sözlerle devam etti Villi: Çalışmaya 10 kişi olarak başladık, ancak bu sayı günden güne artıyor. 6 ay kadar bir sürede geliştirdik. Geliştirdiğimiz robotun görevi öncelikli olarak meyveyi dalında tanıyabilmek. Daha sonra geliştirdiğimiz ara yüz sayesinde hangi meyve toplanacaksa bunu tanıyor. İlerleyen zamanlarda meyvenin rengi ve boyutu da robot tarafında tanınabilecek ve istenilen meyve/ürün toplanabilecek. Yazılım alt yapısı bitmiş durumda. Şuan da çiftçinin bilgisayar veya telefon üzerinden yapabileceği ayarlamalar ile herhangi bir hata vermeden meyve toplanabilmesi üzerinde çalışıyoruz. Şimdi prototip aşamasında olan çalışmamamızın yazılım aşmasını bitirmiş durumdayız, diyerek konuştu.

Projede yer almış öğrencilerden biri olan Muhammed Kadri Ebe ise şunları söyledi: Geçen yıl katıldıkları Tekmofest’te finale kalamadıklarını ancak bu yıl finalist olduklarını söyledi. Böyle bir çalışmayı ortaya koymuş olmak çok güzel bir duygu. Çalışmaları gerçekleştirip daha güzel robotlar yapmak istediklerini söylerken şuan da var olan toplamda 6 projemiz var diyerek ekledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.