SON DAKİKA
Hava Durumu

Çiftçiler dikkat! ÇKS son başvuru tarihi 31 Aralık!

Çiftçi Kayıt Sistemi için başvurularda sona yaklaşıldı. 1 Eylül 2022 tarihinde başlayan başvurular 31 Aralık 2022’de sona erecek. Artık yeni sistemle internetten rahatlıkla başvuru yapılabiliyor…

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2022 11:24
Haber Güncellenme Tarihi: 30.12.2022 11:24
https://gazetebanka.com/
Çiftçiler dikkat! ÇKS son başvuru tarihi 31 Aralık!

Çiftçi Kayıt Sistemi 2001 yılından itibaren devreye alınmıştı. Bakanlıktan gelen açıklamayla, ÇKS’nin 2001 yılından beri devreye alınarak, üretim yapanların kendi tasarruflarında bulunan arazileriyle ve bu araziler üzerinde yapmış oldukları bitkisel üretim çalışmalarının kayıt altına alınması ve bu kayıtlara bakılarak tarımsal destek ödemelerinin yapıldığını, idari bir sistem olduğu vatandaşlara hatırlatıldı. Yapılan açıklamada ÇKS iş ve işlemlerinin Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği kurallarına göre işlediği belirtilen açıklamada, 23 Eylül 2022 tarihinde yönetmenlikte farklılığa gidildiği hatırlatıldı.

Yapılan açıklamada, farklılığın bürokrasinin azaltılarak, internet ortamından çiftçilerin rahatlıkla başvurabilmelerini kolaylaştırdıkları açıklandı. Artık dijital ortamda çiftçilerin başvuru süreç ile şartlarının kolaylaştırılarak, büyük kolaylık sağlandığı söylendi. E-Devlet üzerinden rahatlıklar ÇKS kayıt yenileme ve ilgili işlemler yapılabilir.

Yeni sistemle böylece önceden günler alan işlem şimdi sadece birkaç dakikada yapılabiliyor. Çiftçilerin yaklaşık olarak 2 günde yapmış olduğu ÇKS kayıt yenileme işlemleri artık dijitalleşmeyle 2 dakikada yapılabiliyor.

E-DEVLETTEN BAŞVURULAR ALINABİLECEK

Öte yandan açıklamada şunlara değinildi: 2023 üretim senesi ÇKS başvuruları 1 Eylül 2022 tarihinde başlamıştı. Başlayan başvurular 31 Aralık 2022 tarihinde ise son bulacak. İlk defa kayıt yaptıracak olan çiftçilerin 2023 senesine ait ÇKS başvurularını il ve ilçe tarım ve orman müdürlüklerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler. Çiftçi Kayıt Yenileme başvuruları il ve ilçe tarım ve orman müdürlükleriyle beraber internet ortamından da yapılabiliyor. Dijitalleşmeyle beraber kullanılan e-devlet sisteminden de bu işlemi yapabilirler. Çiftçi Kayıt Yenileme başvuruları 31 Aralık 2022 tarihinde son bulacaktır. Çiftçilerimizin tarımsal destekleme yardımlarından herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için son başvuru tarihine kadar işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor. İster müdürlüklere giderek ister internetten ortamında e-devlet sistemiyle oldukça rahat bir şekilde yapabilirler.

Yapılan açıklamada 31 Aralık 2022 tarihine kadar Çiftçi Kayıt Sistemine başvuru yapmış olan çiftçilerin, başvurudaki ürün beyan değişikliğini 2023 yılı Şubat ayı içerisinde e- Devlet sistemi üzerinde ya da il ve ilçe tarım orman müdürlüklerine giderek yapabilecekleri söylendi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.