SON DAKİKA
Hava Durumu

Çiftçiler dikkat! ÇKS başvurularında son günler…

Birçok çiftçiyi ilgilendiren haberde sona yaklaşıldı. Çiftçi Kayıt Sistemi için başvurular 31 Aralık 2022 tarihinde bitecek. Çiftçilerin güncelleme yapıp zor durumda kalmaması için dikkatli olmaları gerekmekte. Konuya dair uyarılar geldi!

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2022 15:57
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2022 15:57
https://gazetebanka.com/
Çiftçiler dikkat! ÇKS başvurularında son günler…

E-Devlet sisteminden gerçekleştirilen ÇKS için son günlere yaklaşıldı. Çiftçi Kayıt Sistemi olarak adlandırılan başvuruyu güncellemeyene destek yok! Bu yılın son gününde başvurular sona erecek. 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren ÇKS başvuruları e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmekte.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılmış olan düzenleme sayesinde çiftçilerin işi kolaylaşmıştı. Önceden birkaç gün alan ÇKS başvuru işlemleri artık e-devlet üzerinden rahatlıkla yapılıyor. Çiftçiler güncelleme işlemlerini internet üzerinden kendileri kolaylıkla yapabiliyor artık.31 Aralık 2022’de sonra erecek olan başvurular için uyarılar geldi. Destekten faydalanmak isteyen çiftçilerin güncelleme yapmaları gerekmekte. 2001 yılında hayat geçirilen Çiftçi Kayıt Sistemi, çiftçilerin kendi üzerlerinden var olan arazileriyle, bu arazilerin üstünde yapmış oldukları bitkisel üretimleri resmi olarak kayıt altına alındığı ve bu kayıtlara göre de devlet tarafından tarımsal destek ödemelerinin yapılmasına yarayan bir uygulama.

Çiftçi iş ve işlemler, ÇKS Yönetmenliği kurallarına göre yürütülmekte. 23 Eylül 2022’de birtakım değişikliler yapıldı. Yapılan değişikliklerle, başvuru süreç ve şartları çiftçi için kolaylaştırılıp, süreç dijitalleşmeye yönlendirildi. Böylece e-devlet sistemi üzerinden ÇKS başvuruları yapılmaya başlandı. Çiftçiler için oldukça büyük bir kolaylık sağlanmış oldu. İnternet ortamına taşınmasıyla artık iki dakikada başvuru işlemleri rahatlıkla yapılabilir duruma getirildi. Bu yıl da ÇKS e-devlet başvuruları 1 Ekim tarihinde başladı. Çiftçiler artık ÇKS başvuru belgelerini sistem üzerinden ücretsiz alabiliyor. Sistem üzerinden toplamda tahmini olarak 2.3 milyon ÇKS belgesi alınmış oldu.

Çiftçiler 2023 yılı için ÇKS başvurularını e-devletten veya il ile ilçe müdürlüklerinden yapabilmektedir. Hiçbir çiftçinin zorda kalmaması için 31 Aralık 2022 tarihine kadar gereken başvuruları yapmaları gerekmektedir.

TARIM CEPTE UYGULAMASI YOLDA

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’den konuya dair açıklamalar geldi. ÇKS başvurularının artık e-devletten yapılması dolasıyla sisteme olan ilgide artış olduğunu söyledi. Önceden ÇKS ile ilgili işlemlerde birçok yere başvurulması gerekiyordu. Ancak artık ÇKS işlemleri cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi araçlarla kolaylıkla 2 dakikalık bir sürede yapılabiliyor. Böylece hem bakanlık çalışanın hem de çiftçimizin zamanında tasarruf sağlanmış oldu. Her iki tarafında zamanı verimli kullanma oranı artmış oldu. Ülke kaynaklarını kullanmada da tasarrufa gidilmiş oldu. Bu alanda yapılacak olan dijital çalışmalarda bu daha başlangıç adımı olmuş olacak. Yıl sonunda Tarım Cepte uygulamasını da hayata geçirmek istiyoruz, diye konuştu.

ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ İÇİN BAŞVURU NERDEN YAPILIYOR?

Kimlik Bilgileri ile e-devlet üzerinden başvuru yapılabilmekte.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.