SON DAKİKA
Hava Durumu

Cep Telefonunu Nakite Çevirme Dönemine Son!

Haber Giriş Tarihi: 19.07.2019 13:15
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Cep Telefonunu Nakite Çevirme Dönemine Son!

Acil nakit ihtiyacı duyan bazı vatandaşlar, nakit ihtiyaçlarına bir çözüm bulmak adına GSM operatörlerinin taksitle yüksek tutarlardan satışa sunduğu telefonları alarak, ambalajını bile almadan satıp nakit para elde ediyordu. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçen son yasa ile birlikte artık cep telefonu gibi teknolojik cihazlar borç ya da taksit dönemindeyken üçüncü bir şahsa satılamayacak.Uzun bir süredir TBMM gündeminde yer alan "torba yasa" Meclis'te görüşüldükten sonra kabul edilerek kanunlaştı. Ekonomik düzenlemelerin de içinde yer aldığı söz konusu yasada, ülkemizde faaliyetlerini sürdüren GSM şirketleri tarafından bayilerden taksitle satın alınan akıllı telefonlarını ilgilendiren birtakım düzenlemeler de bulunuyordu.Meclis'ten geçen yeni düzenlemeye göre  Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'ne (MCKS) kayıtlı durumda olan elektronik kimlik bilgisi kopyalanmış gerçek cihazlar ve mobil haberleşme hizmeti sunan işletmeciler tarafından finansman borcu bulunduğu bildirilen cihazlar, borcun devam ettiği süre boyunca sadece eşleştirme yapılan abone numaralarıyla kullanılmak üzere kullanıma açılacak. Edinilen bilgilere göre, işletmeciler finansman borcu ödenen cihazları eşleştirme yapılan numara kısıtının kaldırılmasını teminen MCKS'ye bildirecek.Al - Sat - Nakit Yarat Dönemi Bitiyor
Bilindiği üzere bazı vatandaşlar, acil nakit ihtiyaçlarını gidermek ve günlük nakit elde edebilmek adına 12 veya 24 ay taksitle satın aldığı yüksek tutarlı, yeni nesil akıllı telefonları, ambalajlarını bile açmadan başka bayiye veya internet üzerinden 1000 TL'ye kadar indirim yaparak başka şahıslara satıyordu. Meclis'ten geçen yeni yasa ile birlikte borcu bulunan ve taksitleri henüz ödenmeyen akıllı telefonlar, iletişime ve kullanıma kapatılacak. GSM operatörü abonesi, cihazı borç devam ettiği sürece ve taksitleri tamamen bitmeden başka birine satamayacak. Bu sayede bayilerden yüksek tutarla ve taksitle akıllı telefon alıp nakit yaratmanın yanı sıra dolandırma amaçlı girişimlerin de önüne geçilmesi hedefleri gerçekleştirilmiş olacak.Hangi Telefonlar İçin Geçerli?
TBMM Komisyonu tarafından söz konusu görüşülen "torba yasa"nın yürürlüğe girmesinin ardından bu yöntem kullanılarak alınacak olan akıllı telefonlar kapsama dahil edildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan tüketicileri uyararak bundan sonraki süreçte özellikle GSM operatörleri bayilerinden satın alınan telefonlarda dikkatli olunması gerektiğini kaydetti. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.