SON DAKİKA
Hava Durumu

ÇAYKUR 162 bin ton kuru çayla rekora imza attı

2022 senesinde rekor kuru çay satışına imza atıldı. ÇAYKUR geçtiğimiz yılı 162 bin 958 ton kuru çay satarak kapattı. Bu rakam tarihinin en yüksek rakamı olarak kayda geçti.

Haber Giriş Tarihi: 05.01.2023 11:06
Haber Güncellenme Tarihi: 05.01.2023 11:06
https://gazetebanka.com/
ÇAYKUR 162 bin ton kuru çayla rekora imza attı

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim’den konuya dair açıklama geldi. Geçtiğimiz yıl Artvin, Rize, Giresun ve Trabzon’da ortalama olarak 582 bin 497 ton yaş çay alımı yapıldı. 114 bin 500 ton kuru çay üretimi gerçekleşti. ÇAYKUR toplamda 47 fabrika ile çalıştığını belirten Alim, 2 fabrikanın da  bu senede hizmete açılacağını duyurdu.

Yusuf Ziya Alim konuşmasında şunları dile getirdi: En büyük hedeflerinin kuru çay satışındaki oranı arttırmak olduğunu söylerken, asıl başarıyı yaş çay alıp kuru çaya dönüştürmekte değil, alınan yaş çayın karşılığı olarak kuru çay satışı gerçekleştirmek olduğunu ifade etti.

2022 yılından önce en büyük satış rakamına 2021 yılında ulaştıklarını bildiren Alim, 2021 yılında 860 bin ton üzerinde yaş çay alımı yaparken 158 bin tonun üstünde de kuru çay satışı gerçekleşiyordu. Önceki seneyi geçerek ortalama olarak 163 bin ton kuru çayda satış yapıldı. Bu satışın 31 tonu dökme halinde olup 3 bin tonu da yurt dışına satıldı, dedi.

SOĞUK ÇAY SATIŞI

Bununla beraber soğuk çay satışına da değinen Yusuf Ziya Alim, soğuk çay satışında 102 bin litreyi aştıklarını dile getirdi. Soğuk çayda gelecek hedeflerinin 110 bin litre olduklarını belirtti. Alim, geçen sene üretilen kuru çaydan daha çok kuru çay satışı gerçekleştiğini söylerken, hedeflerinin her sene alınan çayı satıp depolarda daha çok stok kalmaması olduğunu açıkladı. Önceki yıllarda stoklarının fazla olduğunu söylerken 31 Aralık 2022 tarihi itibariyle stoklarının 80 bin ton civarında olduğunu bildirdi. Yaş çay sektörünün değerlendirmesini mayıs ayında yapıldığını, bir sonraki çay alımının mayısta başladığını söyledi. Bu mayıs ayına ortalama olarak 30 bin ton kuru çay stoğumuzla gireceğiz dedi.

110 ÜLKEYE ÇAY SATIŞI

Yusuf Ziya Alim, ürün ağının geliştirildiğini söylerken, yurt dışı satışlarına değindi. Türk çayının kimi zaman 110 ülkeye satışının yapıldığını ifade ederken satış noktalarında 500 ton satış yapıldığını söyledi. Amerika’ya 200 ton yeşil çay pudrası satıldı. Bu rakamın 400 ton olması için çalışıyoruz. Moğolistan için de farklı tonajlarda çat satışı işlemleri sürüyor. Geçtiğimiz yılda Ukrayna’ya dökme çay satışı yapıldı. Satışın iyi bir şekilde gerçekleştiğini sözlerine eklerken, yurt dışına satış için farklı arayışlarının olduğunu belirtti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.