SON DAKİKA
Hava Durumu

Bu İşçilere Her Ayın 5’inde Ödeme Yapılıyor! Toplamda 20 Bin TL’ye Kadar Çıkabiliyor

Haber Giriş Tarihi: 03.07.2019 12:09
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Bu İşçilere Her Ayın 5’inde Ödeme Yapılıyor! Toplamda 20 Bin TL’ye Kadar Çıkabiliyor

Kendi rızası dışında işten çıkarılan ve iş sözleşmesi haksız sebeple feshedilen kişilere 10 ay boyunca Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından işsizlik maaşı ödeniyor. Her ayın 5’inde gerçekleştirilen işsizlik maaşı ödemeleri, toplamda 20 bin TL tutarına kadar varabiliyor. Sigortalı olarak çalışma hayatına devam ederken, kendi rızaları ve kusurları dışında işveren tarafından kanunen geçerli herhangi bir gerekçe olmadan işten çıkartılan kişiler, işsizlik maaşı almaya hak kazanabiliyorlar. Söz konusu işsizlik maaşı almaya hak kazanmak için ayrıca işçinin, işsiz kalmadan önceki 120 gün sigorta priminin ödenmiş olması ve hizmet akdinin bulunması gerekiyor.

Bununla birlikte kişinin hak sahibi olarak Türkiye İş Kurumu’ndan işsizlik maaşı alabilmesi için önceki çalışma süresi kapsamında 3 yıl içinde toplamda en az 600 gün sigorta pirimi ödemiş olma şartı bulunuyor. Bu bağlamda;

 • En az 600 günprim ödemiş olan sigortalıya 6 ay
 • En az 900 günprim ödemiş olan sigortalıya 8 ay
 • En az 1080 günprim ödemiş olan sigortalıya 10 ay

işsizlik maaşı bağlanıyor. Öte yandan kurumdan işsizlik maaşı alabilmek için işten çıkış belgesi verildikten sonraki “30 gün içinde” İŞKUR’a işsizlik maaşı başvurusunda bulunmak şart. Söz konusu sürenin aşılması durumunda başvurular kurum tarafından değerlendirmeye alınmıyor. Söz konusu işsizlik maaşı başvuruları kurumun tüm şubelerinden yapılabildiği gibi internet üzerinden İŞKUR resmi internet sitesi aracılığıyla da yapılabiliyor. İşsizlik maaşları her ayın 5’inde hak sahiplerinin banka hesaplarına ödeniyor.

İşsizlik Maaşı Tutarı Ne Kadar?

İşsizlik maaşının ödeme süresinin yanında alınacak olan maaş tutarının belirlenmesinde de hak sahibinin daha önceden ödemiş olduğu sigorta primleri belirleyici oluyor. Söz konusu işsizlik maaşının hesaplanmasında kişinin almış olduğu son dört aylık brüt maaş dikkate alınıyor. Ancak işsizlik maaşlarında üst limit bulunuyor. Buna göre işsizlik maaşı tutarı, asgari ücretin brüt tutarının %80’inin üzerine çıkamıyor.  Dolayısıyla 2019 yılı itibarıyla söz konusu işsizlik maaşı tutarı 2031 lirayı geçemiyor.

Son dört ayında asgariücretle çalışan bir işçi, işsizlik maaşı almaya hak kazandığı durumda, ayda1016 lira işsizlik maaşı alabiliyor. Bunun yanından brüt ücreti 6000 lira olanbir kişi ise İŞKUR’dan ayda 2031 lira işsizlik maaşı almaya hak kazanabiliyor.Öte yandan prime esas kazancı 3500 lira olan sigortalılara ödenecek işsizlikmaaşı ise 1389 lira oluyor. İlgili mevzuatlarda yer alan kesin hükümlere göreişsizlik maaşına nafaka borçları dışında hiçbir şekilde haciz konulamıyor.

İşsiz kalan sigortalılarınsağlık hizmetleri de devlet tarafından karşılanıyor. Hatta bu haktan işsizsigortalının eşi ve çocukları da yararlanabiliyor. Bununla birlikte işsizsigortalıya yeni bir iş bulma konusunda ve meslek edindirme hususunda gerekendestek veriliyor.

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Kesilir?

Türkiye İş Kurumutarafından verilen işsizlik maaşında, hak sahibine iş bulma konusunda dayardımcı olunuyor. Buna göre İŞKUR’un işsiz sigortalıya teklif ettiği işin haksahipleri tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Zira kurumun teklif ettiği birişi haklı mazereti olmadan reddedenlerin işsizlik maaşı doğrudan kesiliyor.Bunun yanında sigortalı kişinin, işsizlik maaşı aldığı süre boyunca kayıt dışıolarak başka bir işte çalıştığı tespit edilirse söz konusu işsizlik maaşıkesiliyor. Bir de işsizlik maaşı alırken emekli maaşı almaya başlayanlarınmaaşları kesiliyor.

Emeklilik Gerekçesiyle İşten Ayrılan Alabilir Mi?

Emeklilik şartı olan 15 yıl 3600 gün şartı veya 25 yıl 4500 gün şartıyla işten haklı sebeple ayrılan sigortalılar işsizlik maaşı almaya hak kazanamıyor. Ancak muvazzaf askerlik sebebiyle işinden ayrılanlara da işsizlik maaşı ödeniyor. Yalnız bu ödeme sigortalının askerde bulunduğu süre içinde değil, askere gitmeden önce veya askere gittikten sonra yapılıyor. Askerden önce işsizlik maaşına başvuruda bulunmuş ise maaş kesiliyor ve kalan ödemeler askerden dönüşte toplu bir şekilde yapılıyor. Öte yandan sigortalı kişi işinden ayrılıp hemen askere gitmişse dönüşünde İŞKUR’a başvuruda bulunarak eski işinde veya yeni işinde çalışana kadar işsizlik maaşı alabiliyor.

Haklı Fesih Durumu

İstifa eden sigortalı işçiye, kendi rızası dahilinde işten ayrıldığı için işsizlik maaşı bağlanmıyor. Ancak bunun dışındaki durumlar “haklı fesih” durumunu doğurduğu için sigortalıya işsizlik maaşı bağlanabiliyor. Bu durumlar;

 • Maaşınödenmemesi
 • Maaşınzamanında ödenmemesi
 • Gerçek ücretinsaklanması
 • İş yerinde mobbing(psikolojik baskı)
 • İyi niyet veahlak kurallarına uyulmaması
 • Sağlık gerekçeleri
 • İşçinin onayıolmadan fazla mesai yaptırmak
 • SGK’ya düşükücretten bildirim

sigortalı işçinin iştenhaklı sebeple ayrıldığını gösteren durumlara örnek teşkil ediyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.