SON DAKİKA
Hava Durumu

Blok Zinciri ile Eğitimde Devrim Yaratılabilir

Haber Giriş Tarihi: 23.06.2019 14:52
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Blok Zinciri ile Eğitimde Devrim Yaratılabilir

Blok zinciri nedir ve blok zinciri ile eğitimde nasıl devrim yaratabilir? Gelin bu soruyu farklı bir şekilde soralım. Eğitim nedir ve blok zinciri aracılığıyla nasıl değişebilir? Eğitim, gerçeğin kolektif olarak peşinden koşulması ve nesiller boyunca bilgi aktarımının yapılmasıdır. Eğitim kavramı, kurumlara ve kurumların sağladığı bilgiye güvenmeye dayanır. Eğitim; fikir birliği, şeffaflık ve kalıcılık gibi kavramlar tarafından desteklenir.

Blok Zinciri Nedir?

Dağıtılmış defter teknolojisi olan blok zinciri, bu kavramların birçoğunu özünde barındırır. Blok zincirinde fikir birliği vardır çünkü blok zincirlerinde düzenli olarak kayıt tutulur. Blok zinciri, oldukça şeffaftır çünkü kişiler zincirleri indirebilir ve ellerindeki kopyalar ile karşılaştırabilir. Blok zincirleri kalıcıdır çünkü asla değiştirilemez bir yapıya sahiptirler. Tıpkı eğitim de olduğu gibi blok zincirinde de amaç sadece içeriği aktarmaktan ibaret değildir. Blok zincirinde içeriğin doğasında var olan değerin de aktarımı sağlanır.

İşte bu nedenle diğer birçok alanda görülen adem-i merkeziyetçilik akımının blok zinciri aracılığıyla eğitimde de görülmesi bir sürpriz değildir. Blok zincirinin güvenli, eşler arası ve dağıtılmış bir defter olarak ortaya çıkışının ardından sadece 8 yıl geçti. Blok zincirini eğitimde ve araştırmalarda kullanmak için henüz çok erken fakat bu konuda birçok deney ve çalışma bulunuyor.

Eğitim Hayatı Hakkındaki Önemli Bilgiler Kaydedilebilir

Eğitim giderek daha kişiselleştirilmiş bir hal almaya başlıyor. Her bir kişinin yetenekleri ve yapabilecekleri farklıdır. Öğrenme sürecinin önemli bir bölümü sınıfın içinde gerçekleştiği gibi önemli bir kısmı da sınıfın dışında gerçekleşir. Kişiler, hayatları boyunca birçok farklı kaynaktan birçok farklı şey öğrenirler. Akademik kayıtlar ve not bilgileri, kişilerin öğrenme süreçlerini tam anlamıyla yansıtmaz. Blok zinciri, kişilerin bilgilerini ve yeterlilik göstergelerini saklamak için alternatif bir model sunuyor. Bu sistem, öğrenme bazlı hayat tecrübelerini saklamanın değiştirilemez, güncellenebilir ve doğrulanabilir bir yolu olarak görülebilir. Blok zinciri, bu uygulama sayesinde olası hilelerin önüne geçerek kim olduğunuzu güvenli olarak göstermenin bir yolu olarak da varsayılabilir.

Telif Haklarının Korunması

Blok zincirinin dijital içeriklerin haklarının korunmasına, paylaşılmasına ve yönetilmesine yardımcı olması eğitim ve araştırma konusunda önemli sonuçlar doğurur. Fakültedeki öğretim görevlileri ve araştırmacılar, ellerindeki çalışmaları blok zinciri sayesinde rahat bir şekilde koruyabilir ve kopya gibi durumların önüne geçebilir. Örneğin profesörler ve diğer öğretim görevlileri, oluşturdukları eğitim materyalleri kullanıldıkça ödüllendirilebilir. Benzer bir ödüllendirme sistemi, alıntılamalar için de kurulabilir. Ayrıca, blok zinciri üniversitelerdeki kütüphane hizmetlerinde de aktif olarak kullanılabilir.

Blok Zinciri Farklı Disiplinleri Bir Araya Getirebilir

Blok zinciri, işverenlerin gelecekte arayacağı önemli özelliklerin başında gelecek. Gerekli blok zinciri programlarının öğrenilmesini sağlayan dersler elbette önemli olacak fakat bu teknoloji eğitim açısından önemli yenilikleri de beraberinde getirecek çünkü blok zinciri hukuk, ticaret ve daha birçok alanın kesişme noktasında bulunuyor. İşte bu nedenle blok zinciri eğitimi, disiplinler arası bir bakış açısı gerektiriyor. Söz konusu bakış açısıyla blok zinciri eğitimi daha iyi verilebilir.

Inovatif Eğitim Platformu

Girişimcilik, birçok öğrenci için önemli fırsat olarak göze çarpıyor. Blok zinciri ise birçok öğrenci tarafından gelecekteki start-uplar için önemli bir dayanak noktası olarak kabul ediliyor. Geçtiğimiz yıl

ABD’nin California eyaletinde yapılan bir yarışmada blok zinciri ile üretilen 29 proje yarıştı. Dünyanın önemli şirketlerinin jüride yer aldığı yarışmada 10 adet proje finale kalmayı başardı. Gelecekte bu projelerden birkaçı gerçekleşebilir. Ayrıca, öğrenciler kendi eğitimleri için de blok zincirini yaygın olarak kullanmaya başladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.