SON DAKİKA
Hava Durumu

Birçok işlem E-Devlet sitemi üzerinden tek tıkla yapılıyor: Miras, vergi borcu, tapu sorgulama işlemleriniz ayağınızda!

E-Devlet sistemine son yıllarda gelen yeniliklerle birlikte vatandaşlar birçok işlemini sistem üzerinden kolayca gerçekleştirebiliyor. Miras, vergi borcu, tapu sorgulama gibi birçok işleminizi E-devlet üzerinden anında yapabiliyorsunuz.

Haber Giriş Tarihi: 23.01.2020 22:48
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Birçok işlem E-Devlet sitemi üzerinden tek tıkla yapılıyor: Miras, vergi borcu, tapu sorgulama işlemleriniz ayağınızda!

E-Devlet, devletin vatandaşlara sunduğu hizmetlerin elektronik ortamda yapılmasıdır. Yani vatandaşlar devlet kurumlarında yapabileceği birçok işlemi e-devlet uygulaması üzerinden yapabilir.Bu uygulamanın amacı, vatandaşa kesintisiz, hızlı, güvenli ve pratik şekilde her zaman ve her yerde hizmet sunmaktır.E-devlet uygulaması, gündeme oturan hizmetleri olan “Soy Ağacı Sorgulama” ve “1853-1928 Dönemine Ait Şehit Bilgisi Sorgulama” gibi hizmetlerin ardından bir yeni uygulamayı daha vatandaşın hizmetine sunmaya başlamıştır. Bu yeni hizmetin adı “Miras Sorgulama” uygulamasıdır.E Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?


E-Devlet’in getirdiği yeni uygulama olan Miras Sorgulama uygulaması ile vatandaşa hizmet etmeye devam etmektedir. E-devlet uygulamasında Miras Sorgulama butonu ile kişinin yakınına miras kalıp kalmadığını kolay ve pratik bir şekilde sorgulayabilir.Miras Sorgulama Nedir?

E-devlet uygulaması içinde “veraset ilamı sorgulama” olarak geçen bu hizmetin diğer adı miras sorgulamadır. Miras sorgulama ile vatandaş, bir yakınından kendisine miras kalıp kalmadığını kolayca sorgulayabilir. Bu hizmet ile ölüm tarihi 1990 yılı ve sonrası olan kişilerin miras bilgilerine ulaşılabilir.E-devlete bu hizmetin gelmesiyle vatandaşlar, miras sorgulamanın nasıl yapılacağını merak etmeye başlamıştır.Miras Sorgulama Nasıl Yapılır? 

  • Yakınlarına miras kalıp kalmadığını sorgulamak isteyen vatandaşlar maddeler halinde sıralanan adımları takip etmelidir.
  • Miras sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar öncelikle E-Devlet sitesine girmelidir. Dileyen kişiler, e-devlet sitesine https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayarak da ulaşabilir.
  • E-devlet sayfasına girildikten sonra çıkan sayfada T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilmesi gerekir. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar, herhangi bir  PTT şubesine girerek 4 TL karşılığında e-devlet şifresi alabilir. Ancak PTT’den alınan şifre ile e-devlet sistemine girilebilir.
  • Ana sayfada bulunan site içi arama kısmına “Veraset İlami Sorgulama” yazılmalı ve arama yapılmalıdır. Böylece kişi kendisine miras kalıp kalmadğını sorgulayabilir. Eğer kişi, bir yakınına miras kalıp kalmadığını sorgulamak istiyorsa, mirası sorgulanacak kişinin T.C. kimlik numarası da bilinmelidir.


Sorgulama sonucunda kişiye miras kalmışsa Veraset ve İntikal Vergisi ödenmesi gerekmektedir. 2018 yılındaki alınan karara göre 240 bin liraya kadar olan miraslara %1 oranında vergi uygulanacaktır. Mirasın miktarına göre %10 oranına kadar vergi uygulaması da yapılabilir.Vatandaşların e-devlet üzerinden yaptığı sorgulamaların başında vergi borcu sorgulama ve tapu sorgulama sorgulamasıdır. E-Devlet Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?


E-devlet sisteminin vatandaşlara sunduğu bir diğer hizmet de vergi borcu sorgulama hizmetidir. Gelir İdaresi Başkanlığı ile birlikte hareket eden e-devlet uygulamasından vergi borcu sorgulama işlemi pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Ayrıca yine e-devlet üzerinden vergi borcu ödeme işlemi dekolayca yapılabilir.  • E-devlet üzerinden vergi borcu sorgulama yapabilmek için öncelikle e-devlet şifresi alınması gerekmektedir.
  • E-devlet şifresi T.C. kimlik numarası bilgileri girildikten sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna basılır.
  • Site içi arama butonuna “vergi sorgulama” yazılır ve ilgili sayfaya tıklanarak kişinin vergi borcuna dair bütün bilgiler ekranda görünecektir.


E-Devlet Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?


E-devlet sisteminin vatandaşlara sunduğu bir diğer hizmet de Miras Sorgulama hizmetine benzer Tapu bilgileri sorgulama hizmetidir. Önceden tapu ve arazi parsel sorgulama yapmak isteye vatandaşlar, İl ve ilçelerin Tapu ve Kadastro Müdürlüklerine gitmesi gerekirdi ancak dileyen vatandaşlar e-devlet üzerinden de kolayca parsel sorgulama işlemini yapılabilir.  • E-devlet üzerinden vergi borcu sorgulama yapabilmek için öncelikle e-devlet şifresi alınması gerekmektedir.
  • E-devlet şifresi T.C. kimlik numarası bilgileri girildikten sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna basılır.
  • Site içi arama butonuna “tapu bilgileri sorgulama” yazılır ve ilgili sayfaya tıklanarak kişinin üzerine olan arazi parsel bilgilerine dair bütün bilgiler ekranda görünecektir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.