SON DAKİKA
Hava Durumu

Bedelli askerlik için yeni rakamlar belli oldu mu? 2023 yılı bedelli askerlik ücreti!

Açıklanan enflasyon rakamları sonrasında bedelli askerlik ücretleri merak edilmeye başlandı. 6 aylık enflasyon verilerinin kesinleşmesiyle zam oranları da belli oldu. Zam haberlerinden sonra bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak?

Haber Giriş Tarihi: 03.01.2023 17:07
Haber Güncellenme Tarihi: 03.01.2023 17:07
https://gazetebanka.com/
Bedelli askerlik için yeni rakamlar belli oldu mu? 2023 yılı bedelli askerlik ücreti!

TÜİK tarafından 2022 yılı enflasyon verileri açıklandı. Herkesin merakla beklediği enflasyon rakamları sonrasında memur ve emekli maaşları belli oldu. Gözler şimdi de bedelli askerliğin ne kadar olacağına çevrildi. Memur zammı kapsamında belirlenecek olan bedelli askerlik ücretleri ne kadar oldu? 2023 yılında ne kadar ödenecek? İşte ayrıntılar…

Açıklanan enflasyon rakamları sonrasında memur maaşlarının zam oranı belli oldu. Memur maaşlarının belli olmasından sonra bedelli askerlik ücreti merak edilmeye başlanıldı. Belirlenecek yeni rakamın ne kadar olacağına yönelik araştırmalar devam ediyor.

2023 YILINDA BEDELLİ ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Bedelli askerlik için henüz net bir rakam mevut değil. Rakamlar için tahminler yürütülmekte fakat net resmi bir açıklama gelmedi henüz.

2022 yılında temmuz ve aralık arasındaki bedelli askeri ücreti 80.064.72 liraydı. Yeni bedelli askerlik ücreti memur zammına bakılarak belirlenecek. Beklenilen yeni bedelli askeri ücret için rakamın bu hafta içerisinde paylaşılmasına dair beklentiler var.

BEDELLİ ASKERİ ÜCRET İÇİN TAHMİNLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2023 senesinde geçerli olacak olan asgari ücret açıklanmıştı. Yeni asgari ücret 22 Aralık tarihinde paylaşılmıştı. 2022 Temmuz ayı itibariyle asgari ücret 5.253 liraydı. Yeni rakam da ise %54.7 oranında bir zam yapıldı ve 8 bin 506.8 lira olarak güncellendi.

Şimdi ise memur ve emekliler için yapılacak olan zammın ne kadarlık bir zam olacağı merakla beklenmekte. Yeni asgari ücret için yapılan %50’lik bir zammın memurların maaşlarına da uygulanması durumunda hangi oranların ortaya çıkacağı merak edilmekte.

Böyle bir durumda ise %50 zam yapılacak olan bedelli askerlik ücretinin 80 bin liradan 120 bin liraya kadar çıkması ihtimaller arasında yerini koruyor.

BEDELLİ ÜCRETLERİ NASIL BELİRLENİYOR?

Bedelli askerlik ücreti belirlemek için şöyle bir yol izleniliyor: 7179 sayılı Asker alma Kanunu 9.maddesinin gereğince bedelli askerlik bedel ücreti memur aylık katsayısına oranla her sene Ocak ile Temmuz aylarında tekrardan hesaplanmaktadır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.