SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Selçuk’tan Açıklama: Genç İstihdamına 17 Milyon Euro Destek Sağlanacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, genç istihdamını arttırmak için 17 milyon euro destek sağlanacağını açıkladı. 1 yıl boyunca hibe projelerinde geçerli olacak olan bu destek eğitim ve istihdam için genç girişimcilere sağlanacak. İŞKUR ve Avrupa Birliği eş finansmanı ile yürütülecek olan bu projenin detayları ise haberimizde.

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2020 16:04
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Bakan Selçuk’tan Açıklama: Genç İstihdamına 17 Milyon Euro Destek Sağlanacak

İŞKUR ve Avrupa Birliği eş finansmanı ile gençlere istihdam projesi yürütülecek. Genç girişimcilere sağlanacak olan bu projede 17 milyon euro destek hibe edilecek. 1 yıl boyunca geçerli olacak olan bu hibe projesinin ayrıntılarını ise sizler için bu haberimizde düzenledik.HİBE PROGRAMINA KİMLER BAŞVURABİLECEK?


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre 1 yıl boyunca 17 milyon euro genç girişimcilere hibe edilecek. “Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençler İçin İşgücü Piyasası Destek Programı” (NEET PRO) ile hibe çağırısının yayımlandığı belirtildi. Gençlerin iş gücüne katılımını ve istihdamı arttırmak istediklerini ifade eden Bakan Selçuk, “Program kapsamında yerel düzeyde NEET’lerin istihdam edilebilirliğini arttırmayı hedefleyen 1 yıllık hibe projelerine toplam 17 milyon euro destek veriyoruz.Hibe programında sosyal politika ve/veya gençlik alanında çalışan sivil toplum kuruluşları, kooperatifler, kalkınma ajansları, teknoloji geliştirme bölgeleri, yerel yönetimler (belediyeler, il özel idareleri ve köylere hizmet götürme birlikleri gibi), kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları üniversiteler, işçi sendikaları ve işçi ve iş veren konfederasyonları başvuruyor” bilgisi verildi.GENÇLERE GÜNLÜK CEP HARÇLIĞI VERİLMESİ AMAÇLANIYOR


Hedef grup olarak 15-29 yaş arasındaki gençlerin belirlenmesi gerektiğine dikkat çeken Bakan Selçuk, açıklamalarında kurum ve kuruluşların NEET’lere ulaşarak İŞKUR’a kayıt olmalarını sağlayacaklarını söyledi. Mesleki eğitim, girişimcilik eğitimleri, iş başı eğitim, bilgisayar kullanımı, yabancı dil gibi temel beceri eğitimleri, iletişim ve motivasyon gibi beceri eğitimleri vermesi istenen kurumlardan İŞKUR ile yakın iş birliği yaparak gençlere Bireysel Eylem Planları hazırlamalarını desteklemesi bekleniyor. Bu süreçte ise eğitime katılan gençlere günlük cep harçlığı verilmesi amaçlanıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.