SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa Otomotiv Endüstrisi Tarihinin En Kötü Senaryosuyla Karşı Karşıya! Avrupa’da Araç Satışlarının Yüzde 32 Daralması Bekleniyor

Kovid-19 salgınından büyük darbe yiyen Avrupa otomotiv endüstrisi tarihinin en kötü senaryosuyla karşı karşıya! Danışmanlık şirketi AlixPartners tarafından hazırlanan rapora göre kıta genelinde 2020 sonuna kadar 14.1 milyon otomobil satılması öngörülüyor. Geçtiğimiz yıl ise bu rakam 20.6 milyon seviyelerindeydi. Geçen yıl ile karşılaştırıldığında Avrupa otomotiv pazarının 2020 sonuna kadar yüzde 32 daralması bekleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2020 17:00
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Avrupa Otomotiv Endüstrisi Tarihinin En Kötü Senaryosuyla Karşı Karşıya! Avrupa’da Araç Satışlarının Yüzde 32 Daralması Bekleniyor

Pandemiden birçok sektör kırılmalar yaşarken, Avrupa otomotiv endüstrisi tarihinin en büyük düşüşünü yaşıyor. Geçtiğimiz 2019 yılında 20.6 milyon araç satışı gerçekleşirken, bu yıl AlixPartners tarafından hazırlanan rapora göre yıl sonuna kadar 14.1 milyon araç satışı öngörülüyor. Bu düşüş ise Avrupa otomobil pazarında yüzde 32 daralma yaşanacağını işaret ediyor.ÇİN’DE YIL SONUNA KADAR 22.5 MİLYON ARACIN SATILMASI BEKLENİYORYaşanan pandemi sebebiyle üretime 1 aydan fazla ara veren otomotiv üreticileri, tarihinin en düşük satışlarıyla karşı karşıya. Avrupa otomotiv endüstrisinin yaşanan üretim kısıtlamaları sebebiyle bu yıl en az yüzde 32 oranında daralması iddia edildi. Danışmanlık şirketi AlixPartners tarafından hazırlanan rapora göre, kıta genelinde yıl sonuna kadar 14.1 milyon otomobil satılması öngörülüyor. Geçtiğimiz yıl ise bu rakam 20.6 milyon seviyesinde gerçekleşmişti.AlixPartners’in hazırladığı Küresel Otomotiv Görünümü raporunda, ABD pazarındaki daralma oranının da yıl sonuna kadar yüzde 20’yi bulmasını ve ülkede 13.6 milyon aracın satılacağı öngörüsüne yer verildi. 
Salgının sıfır noktası Çin’de ise daralma tahmini yüzde 9.3 olarak yansıdı. Buna göre, dünyanın en büyük otomotiv pazarı olan Çin’de yıl sonuna kadar 22.5 milyon aracın satılması öngörülüyor.BATI AVRUPA PAZARINDA BEKLENTİLER DAHA İYİMSERAlixPartners tarafından hazırlanan rapor, Avrupa otomotiv tarihinin en kötü senaryosu olarak ön plana çıkıyor. Diğer analiz ve sonuçlara bakıldığında ise Batı Avrupa pazarında, kıta geneline göre daha iyimser bir tablo ortaya çıkıyor. Örneğin LMC Automotive’nin Batı Avrupa pazarı için 2020 yılı beklentisi yüzde 26 daralma yaşanacağı yönünde oldu.Moody’s ise, Batı Avrupa’da araç satışlarının 2020 yılında yüzde 30 kadar düşeceğini öngörüyor. IHS Markit de Avrrupa genelinde gerçekleşecek araç satışlarının 2020 yılı sonuna kadar yüzde 25 oranında düşebileceği öngörüsünde bulundu. AlixPartners’in tahminini yaptığı daralmanın yüzde 32 oranında olması iyimser bir sonuç olarak öne çıkıyor. Pandemi süreci devam ederse şirket, kıtadaki araç satışlarında yaşanabilecek daralmanın yüzde 35’in üzerine çıkabileceğini öngörüyor.KÜRESEL OTOMOTİV PAZARININ 2020’DE YÜZDE 21 DARALMASI ÖNGÖRÜLÜYORAlixPartners tarafından hazırlanan rapora göre küresel otomotiv pazarının da 2020 yılında yüzde 21 oranında daralması bekleniyor. Bu daralma ile 70.5 milyon adet araç satışı gerçekleşmesi beklenen     raporda, küresel otomotiv sektörünün 2020-2022 yılları arasında yaşaması beklenen toplam kaybın da 36 milyon adet gerçekleşmesi bekleniyor.Yaşanan pandemi sebebiyle bu noktada AlixPartners’e göre 5 yıl boyunca toparlanma sürecinin devam etmesi bekleniyor. Şirketin raporuna göre ABD ve Çin pazarlarında toparlanmanın Avrupa’ya kıyasla daha hızlı gerçekleşeceği öngörülüyor. Avrupa pazarının ise 2025 yılına kadar yılda yüzde 7.7 büyüme yaşayacağı belirtildi.DOĞU AVRUPA’DA YÜZDE 15 BÜYÜME BEKLENİYORÇin ve ABD’nin Avrupa kıtasına göre daha hızlı toparlanması ve büyüme kaydetmesi beklenirken, Doğu Avrupa pazarında yılda yüzde 15 büyüme bekleniyor. Güney Avrupa’da ise bu oranın yüzde 10.8 oranında gerçekleşeceği bildiriliyor. Dünyanın diğer pazarlarına kıyasla Avrupa pazarı Türkiye’yi daha çok ilgilendiriyor. Bu kapsamda, Türk otomotiv sanayisinin ana ihracat pazarı Avrupa’nın önümüzdeki yıllarda sergileyeceği performansların, yerli sanayideki üretim hacmini de belirleyeceği düşünülüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.