SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa’da Enerji Krizi Büyüyor! Tavan fiyatı konusunda uzlaşı sağlanamadı

Avrupa Birliği ülkeleri ithal doğalgaz taban fiyatını belirlemek için bir araya geldi. Ancak üyeler arasında anlaşma sağlanamadı!

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2022 10:53
Haber Güncellenme Tarihi: 16.12.2022 11:25
https://gazetebanka.com/
Avrupa’da Enerji Krizi Büyüyor! Tavan fiyatı konusunda uzlaşı sağlanamadı

Avrupa Birliği başkenti Brüksel’de toplanan birlik anlaşmaya varamadı. Enerji krizinin eşiğinde olan Avrupa ülkeleri, başkan Çekya’nın talebi üzerine yirmi yedi ülkenin enerji bakanları olağanüstü toplantıya katıldı. Görüşme sonrasında konuşan Çekya Sanayai ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela, üyeler arasında doğal gaz tavan fiyatı için ortak bir karar alınamadığını, toplantının oldukça yoğun geçtiğini belirtti. Toplantı da birçok ülke tarafından onaylanabilecek bir paket üstünde uzlaşıya varmaya çalıştıklarını bildirdi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Avrupa’da yaşanan doğalgaz fiyatlarının zirve yapması durumunu akıllara getirerek, benzeri durumun tekrar yaşanmaması için çalıştıklarını söyledi. Birliğin tekrar on dokuz Aralık gününde toplanacağını belirten Sikela, toplantı konusunun sadece tavan fiyat uygulamasını belirlemek olacağını sözlerine ekledi.

TAVAN FİYAT UYGULAMASI ADIMLARI NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Avrupa Birliği komisyonundan geçen aylarda, doğalgaz fiyatını düzenleme mekanizması teklifi gelmişti. Merkezi Hollanda’da olup, sanal ticari yeri TFF’de işlemden geçen vadeli doğalgaz anlaşmasının 2 hafta boyunca iki yüz yetmiş ben Euro’yu geçme, sıvılaştırılmış doğalgaz olan LNG’nin megavatsaat ücretinin evrensel piyasada fiyatının ki elli sekiz Euro üstüne çıktığında yürürlüğe konulacaktı.

Birlik arasında anlaşmaya varılmak için hazırlanan son teklif ise, doğalgaz fiyatının megavatsaatte 220 Euro’yu beş gün kadar geçmesi ve küresel sıvılaştırılmış doğalgaz ücretleriyle aradaki farkın otuz beş olması halinde tavan fiyatın yürürlüğe girmesini kapsıyordu.

Ancak Letonya, Yunanistan, İtalya, Malta, Romanya, Polonya, Slovakya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Slovenya ülkeleri bahsi geçen teklifi kabul etmemişti. Öneri olarak tavan fiyat uygulamasının megavatsaatte 166 Euro olup, LNG fiyatıyla aradaki farkının da yirmi Euro kadar olmasını sunmuşlardı.

Öte yandan Hollanda, Almanya, Danimarka, Avusturya, Lüksemburg ve Estonya ülkeleri de tavan fiyatı uygulamasına soğuk bakmaktadır. Bu ülkeler, bu uygulama sonrasında Avrupa’ya yapılacak olan gaz tedariğinde azalmaya gidileceği kaygısı taşıyor

Avrupa Birliği ülkelerinin enerji bakanları, on dokuz Aralık tarihinde Brüksel’de yeniden bir araya gelecekler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.