SON DAKİKA
Hava Durumu

Askerlik işlemlerinde değişiklik! E-devlete taşınacak

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nden konuya dair açıklama geldi. Askerlik işlemleriyle ilgili birçok vatandaşı ilgilendiren haber. Artık birçok işlem tamamen e-devlet üzerinden yapılabilecek. Peki ne zaman?

Haber Giriş Tarihi: 06.01.2023 16:27
Haber Güncellenme Tarihi: 06.01.2023 16:27
https://gazetebanka.com/
Askerlik işlemlerinde değişiklik! E-devlete taşınacak

Askerlikle ilgili birçok konu artık dijitale taşınıyor. 2023 yılının ilk çeyreğiyle itibaren tamamen e-devlet üzerinden işlemler yapılabilecek. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, yaptığı açıklamada askerlikle alakalı olan bütün işlemler için artık internetten ortamından yapılabileceğini söyledi.

Bundan sonra e-devlette Askerliğim seçeneği adı atlında yoklama, askerlik çağı, celp ve sevk, yedeklik ve muvazzaflık gibi birçok işlem yapılabilecek. Ali Taha Koç, e-devletten geçen sene 62 milyona yakın vatandaşın kullanması, 942 uyumlu kurum ve 6 bin 754 hizmet sunarak gelişimini sürdürdüğünü açıkladı. Artık askerlikle alakalı olarak birçok işlemi de 2023 yılının ilk çeyreğinden itibaren internet ortamından yapılabileceğini açıkladı. Başkan Koç, ülkenin dijital yüzü olan e-devletin ofis koordinasyonunda bütün kurum ile kuruluşların da çaba ve katkılarıyla günden güne zenginleştiğini ifade etti.

Günümüz Türkiye’sinde bu alandaki çalışmalarla artık birçok işlem daha kolay ve pratik olarak halledilmesine değinen Koç, geleceğin dünyasına doğru hazırlanmakta da önemli bir adım olduğunu bildirdi.

Koç dijital olarak e-devletin ülkemizde bürokrasi ile kırtasiyeciliğin azaltılmasında önemli bir araç olduğuna değindi. 2022 yılında toplamda 62 milyona yakın insan tarafından kullanıldığını söylerken 942 bütünleşmiş kurumla toplam 6 bin 754 hizmetle çalışmalarına devam etmektedir, ifadelerini kullandı. Nisan 2021 tarihinde başlayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için başlatılmış olan adreste e-devlet şifresi teslimi de engelli vatandaşları da içine alarak kapsamında genişletilmeye gidiliyor, dedi.

E-DEVLET HİZMETLERİ

ADRES VE AİLE HEKİMİNİ DEĞİŞTİRME

Mart 2021 yılında ikametgahım hizmeti altında bütünleşen adrese bağlı hizmetlerden vatandaşlar birçok ikametgâh işlemini herhangi bir kurumu gitmeden yapabilmektedirler.

İŞ, EMEKLİLİK İŞLEMLERİ

2021 Eylül tarihinde hizmete sunulan Çalışma Hayatım seçeneğiyle vatandaşların, iş arama sigorta, emeklilik gibi birçok işleme ulaşabildiklerini anlatan Başkan Koç, bütün işlemler için tek bir hizmet noktası olduğunu söyledi.

HACLA İLGİLİ İŞLEMLER

Diyanet İşleri başkanlığı ile yapılan ortak çalışmalar sonucunda artık hac işlemlerini e- devlet üzerinden yapılabilmektedir. Süreç içerisindeki birçok işlem tek bir hizmet üzerinden yapılabilmektedir. Kura sonuçlarına, organizasyona dair tercihlere, havalimanı seçeneğinden kafile grubuna, konaklama, aşı bilgileri olmak üzere tüm sürece dair ayrıntıları tek bir hizmet noktasını kullanarak halledebilmektedirler artık.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.