SON DAKİKA
Hava Durumu

Asgari ücret üzerinden brüt maaş alanlar dikkat! Vergi oranlarıyla ilgili değişiklik

Herkesin merakla beklediği asgari ücret açıklandı. Bununla beraber işçi ve memur maaşlarında kesilen vergiyle ilgili indirim çalışması gündeme geldi. Konuya dair ihtimaller şöyle sıralandı…

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2022 15:32
Haber Güncellenme Tarihi: 27.12.2022 15:32
https://gazetebanka.com/
Asgari ücret üzerinden brüt maaş alanlar dikkat! Vergi oranlarıyla ilgili değişiklik

Hazine ve Maliye Bakanlığı işçi, işveren ve memur sendikalarının uzunca bir zamandır talep ettiği işçi ve memur maaşlarındaki kesilen vergiyle alakalı olarak indirim yapılması konusunda gerekli çalışmaları başlattı. Seçenekler arasında ilk vergi diliminin ’a düşürülmesi var. Bu ihtimalle asgari ücret üzerinden maaş alan kimlerin Ocak ve Aralık ayı arasında ki vergi kesintilerinde azalma meydana gelecek.

İşçi ve memurların maşlarında birinci vergi diliminde , ikinci vergi diliminde %20, üçüncü vergi diliminde %27, dördüncü vergi diliminde %35, beşinci vergi diliminde den %40 oranında gelir vergisi kesiliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ücretten kesilen vergiler konusunda indirimle alakalı olarak teknik çalışmaları sürmekte. İhtimaller arasında ilk vergi diliminin ’ten ’a düşürülmesi ve sonraki vergi dilimlerinin de aynı yüzde bırakılması bulunmakta.

Yapılan bir habere göre, vergi tarifesi her sene yeniden değerleme oranında yükseltiliyor. Artırım sırasında %5’e kadar küsuratlar önemsenmiyor. Böylece de vergi tarifesi her sene daha az oranda artıyor. Bundan kaynaklı olarak işçi ve memur her sene daha çok vergi ödüyor.

VERGİ TARİFESİ İÇİN YÜKSEK ORANDA ARTIŞ OLURSA

Gelir vergisinin tarifesinde bu sene 2.90 olan yeniden değerleme oranında yükselmesi durumunda:

        vergiye tabi kazançların tutarı 32 bin TL’den 70 bin TL’ye        %20 vergiye tabi kazançların tutarı 70 bin TL’den 150 bin TL’ye        %27 vergiye tabi kazançların tutarı 250 bin TL’den 550 bin TL’ye        %30 vergiye tabi kazançların 880 bin TL’den 1 milyon 900 bin TL’ye çıkacak.        880 bin TL’yi aşan kazançların %40 oranından vergi durumu devam etmekte. Yeniden değerleme oranında yükselişler 1 milyon 900 bin TL’yi aşan kazançlar %40 vergiye tabii olacaktır.

Gelir Vergisi Kanuna göre ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan gelir vergisi tarifesinde yeniden değerleme oranıyla yükseltilen tutarları %50’ye kadar çıkartabiliyor. Eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yetkisini kullanmayı tercih ederse vergiye tabi kazançların tutarı 32 bin TL’den 105 bin TL’ye, %20 vergiye tabi kazançların tutarı 70 bin TL’den 225 bin TL’ye, %27 vergiye tabii kazanç tutarı da 250 bin TL’den 825 bin TL’ye yükselecek.

ÇALIŞANLAR İÇİN NE DEĞİŞECEK

Yapılacak olan düzenlemelerin çalışan kimselerin ödeyeceği vergilere nasıl etki edeceği brüt 20 bin TL’lik kazançtan farklı ihtimallere göre hesaplandı. Vergi oranlarının değişmediği, vergi tarifesinde yeniden değerleme oranında, 2.93’lük arttığı ihtimal: işçisinin Ocak ayındaki 15.650 lira olan maaşı Mayıs ayından itibaren ikinci vergi dilimine girecek ve14 bin 800 TL’ye, Ekim ayı içerisinde ise 14.035 TL’ye düşmüş olacak. Senelik olarak 24 bin 164 lira gelir vergisi ödeyip, 12 ay kadar da eline geçen net rakam 178 bin 925 lira olacak.

İkinci bir ihtimal olarak, ilk vergi diliminin ’a düşürüldüğü, vergi tarifesinin 2.93 oranında arttırıldığında ise çalışan kimsenin cebine Ocak ayında 16.075 TL girecek. Mayıs ayından itibaren ikinci, Eylül ayından itibaren se üçüncü vergi dilimine girmiş olacaklar. Ücretler ilk önce 15.375 TL’ye, sonra ise 14.035 TL’ye düşecek. Böyle bir ihtimalde çalışanlar mevcut duruma göre kazanç elde etmiş olmayacak. Net maaşları ay içinde fark etmiş olsa da senelik bazda toplam olarak net maaşları 178 bin 925 TL, ödemeleri gereken gelir vergisi ise 24 bin 164 liraya olacak.

VERGİ ORANINDA İNDİRİM YAPILABİLMESİ İÇİN BİRTAKIM ŞARTLAR VAR

Öte yandan Cumhurbaşkanı’nın vergi tarifesini yeniden değerleme oranının %50 üstüne çıkarmak için yetkisi bulunmakta. Kararname ile bu düzenleme hayata geçirilebilecek. Fakat vergi oranında indirim için kanun değişikliğine gidilmesi gerekmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.