SON DAKİKA
Hava Durumu

Artan site aidatları için çözüm! Bakanlık konuya el attı..

Artan site aidat fiyatlarına Bakanlık’tan denetleme geldi. Vatandaşların oldukça mağduriyet yaşamaya başladıkları konulardan biri olan artan site aidatları için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda birim kuruldu..

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2023 15:02
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2023 15:02
https://gazetebanka.com/
Artan site aidatları için çözüm! Bakanlık konuya el attı..

Vatandaşların oldukça mağdur olduğu konulardan biri de sitelerde alınan fahiş aidatlar. Konuya dair şikayetlerini internet ortamında dile getiren vatandaşların çağrısına Bakanlık sessiz kalmadı. Bakanlık bünyesinde konuya dair çalışmaları yürütmek için birim kuruldu.

Son zamanlarda artan kira fiyatları yanı sıra sitelerde alınan aidat ücretleri de artış gösterdi. Oldukça artan site aidat ücretleri için vatandaşlardan şikayetler geldi. Neredeyse bir kira kadar aidat alındığını dile getirdiler. Vatandaş bu konuyu sosyal medyaya taşıdı. Artan aidatlarla ilgili olarak sosyal medyada şikâyette bulundu.  Gelen şikayetlere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı sessiz kalmayıp konuyu gündemine aldı. Bakanlık bünyesinde bir birim kurularak konuya dair işlemlerin buradan yürütüleceğini açıkladı.

Vatandaşların son zamanlarda mağduriyet yaşadığı site aidat ücretleri sosyal medyaya taşındı. Artan kira fiyatlarına aidat fiyatları da eklenince vatandaş zor durumda kalmaya başladı. Hemen hemen bir kira fiyatı kadar aidat alındığını söylediler. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da vatandaşların bu mağduriyetini gidermek için olaya el attı. Bakanlık kapsamında Şube Müdürlüğü kurulmasına karar verildi. Böylece Bakanlık bünyesinde kurulacak olan Şube Müdürlüğü sayesinde denetleme ve sertifika verme yetkisi var olacak.

BAKANLIK BÜNYESİNDE BİRİM KURULACAK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı’ndan konuya dair şu açıklama geldi: Kat sahiplerinin haklarının korunması maksadıyla, birden çok bağımsız bölüme sahip olan ev ile işyerlerinin 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa bakılarak yönetilmesi ve ilgili faaliyet gösteren şirketlere alakalı olarak mevzuat çalışmaları yapmak ve ilgili olan kamu kurumla kuruluşlarıyla iş birliğinde bulunarak site yönetimlerinin problemlerinin çözülmesine dair çalışmalarda bulunmak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü kapsamında birimin kurularak faaliyet başlamıştır.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı’nca kurulan birim, konuya dair kanuni düzenleme çalışmalarının tamamlanmasına müteakip olarak ikincil mevzuat çalışmalarında bulunacaktır. Böylece artık site yönetimi hayatında bulunan bir boşluk doldurulmuş olacak. İkincil mevzuat çalışmalarının bitirilmesiyle beraber sitede ikamet eden yönetim problemlerinin azalacağı yönünde önemli bir adım atılmış olacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.