SON DAKİKA
Hava Durumu

Apple’a Rusya’dan da ceza geldi! Ceza 1.17 milyar ruble!

Dünya devi Apple’a ceza yağmaya devam ediyor. Fransa’dan sonra şimdi de Rusya tekelleşme nedeniyle teknoloji devine para cezası verdi. Toplam 1.17 milyar ruble para cezası ödeyecek.

Haber Giriş Tarihi: 19.01.2023 15:28
Haber Güncellenme Tarihi: 19.01.2023 15:28
https://gazetebanka.com/
Apple’a Rusya’dan da ceza geldi! Ceza 1.17 milyar ruble!

Dünyaca ünlü teknoloji şirketlerinden biri olan Apple için bir ceza daha geldi. Apple şirketi Rusya’da 1.17 milyar ruble para cezasına çarptırıldı. Rus yetkililer tarafından tekelleşmeye ait olan kuralların ihlali gereğince şirkete para cezası verildi.

Apple şirketine aynı sebepten dolayı Fransa’da para cezası vermişi. Dünyaca ünlü teknoloji şirketinin tekelleşmeye ilgili olan kuralları ihlal ettiği için şimdi de bir başa ülke olan Rusya ceza verdi. Rusya Apple şirketi için 1.17 milyar ruble para cezası verdi. Fransa’da aynı sebepten dolayı şirkete 371.6 milyon dolar ceza vermişti.

Rusya, teknoloji devi olan Apple’a para cezası verdi. Rusya’nın Federal Anti Tekel Servisi (FAS), Amerikalı teknoloji şirketi olan Apple’a 1.17 milyar ruble para cezası verdi. FAS, Rusya’nın tekel karşıtı yasasının ihlali gereği toplam da 1.17 milyar ruble (317 milyon lira) para ceza verdiğini açıkladı.

Verilen para cezası, 2022 yılının Temmuz ayında, geliştiricileri sadece şirketin kendi tarafından karşılanan ödeme sistemine dair kullanım zorluğu çıkaran AppStore kurallarının, yerel yasaklarla alakalı olarak ihlal yapması sebebiyle verildi.

Şirkete verilen para cezasının oldukça büyük derece olması gözlerden kaçmadı. Bunun nedeni de şirketin ülke içindeki senelik orandaki gelirinin baz alınmasıyla hesaplanmasından kaynaklı olduğu söylendi.

Önceki zamanlarda FAS, yabancı olan teknoloji firmalarını tekel karşıtı olan kuralların ihlali sebebiyle gelirlerinin %0.01 ile %0.15 bandında para cezası vermek tehdidinde bulunmuştu.

GOOGLE İÇİNDE BENZER BİR DURUM YAŞANDI

FAS, buna benzer başka bir kararı da geçtiğimiz temmuz ayında Google için vermişti. Fakat Apple şirketinin tersine, 2022 Eylül ayında Google Play ödeme kurallarında Rusya’nın mevzuatına uygun olacak değişimleri yapmıştı. Rusya mevzuatına uygun olarak değişiklik yapan Google, FAS tarafından gelen uyarıyı dikkate almıştı.

Bunun yanı sıra 2022 Eylül ayında Ukrayna Rusya arasında devam etmekte olan savaşın başlarında Apple, Rusya’dan çekildiğini duyurdu. Bu sebepten dolayı para cezasının nasıl uygulanacağı bilinmemekte.

Apple şirketi Moskova’da bulunan ofisini kapatıp çalışanlarının da başka ülkelere gittiğine dair geniş kapsamlı bir söylenti mevcut. Fakat mevcut olan bu söylentiye rağmen Apple şirketinin Rusya’da bulunan yan kuruluşu aktif olarak çalışmalara devam ettiği görülüyor. Şirketin olası bir tasfiye yada iflas ettiğine dair herhangi bir rapor bulunmamakta.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.