SON DAKİKA
Hava Durumu

AB kömür stoklarında artış!

Avrupa Birliği’nin kömür stokları son zamanların zirvesinde. Kömür stokları son üç ayın zirvesine çıktı!

Haber Giriş Tarihi: 04.01.2023 16:48
Haber Güncellenme Tarihi: 04.01.2023 16:48
https://gazetebanka.com/
AB kömür stoklarında artış!

Paylaşılan liman bilgilerine baktığımızda Kuzeybatı Avrupa ithalat duraklarındaki kömür stokları önceki haftaya göre %2 oranında fazla artış gösterdi. Ortalama olarak son 3 ayın en yüksek rakamlı seviyesine ulaşmış oldu.

Kuru yük veri sağlayıcının bulunduğu tahminlere baktığımızda, Rotterdam, Amsterdam ile Antwerp’teki 4 önemli olan terminaldeki birleşik envanterler 1 haftanın öncesine baktığımızda 0.14 milyon yükselişle 6.4 milyon tona kadar çıktı. Böylece bu rakam da 26 eylülde başlamış olan haftadan bu zamanda kadar en yüksek olan seviyeyi bizlere göstermekte.

Stok rakamları da geçtiğimiz yılın bu zamanına kıyasla 2 milyon tondan çok artmış bulunmakta. Geçen hafta Rotterdam ile Amsterdam için 0.5 milyon tonun altında kalan bir rakamla kömür sevkiyatı yapıldı. Bu rakam önceki hafta için ortalama olarak 0.9 milyon ton olmuştu.

Liman kaynaklarından gelen bilgiye baktığımızda ise kısmi olarak mavna operatörlerinin mevsimsel olarak verdiği molalar sebebiyle Noel ve yeni sene zamanında stoktan çekilmelerin az olduğunu bildirdi.

API 2 Q2’23 vadeli olan kömür anlaşması Ice Futures’ta en son olarak 4.32 dolar azalmaya 180 dolar-ton seviyesinden işleme alındı.

ARA stok olan toplamın da Rotterdam’ın EMO terminalindeki stoklar içinde bulunduğumuz haftada değişmeksizin 4.1 milyon ton olurken, 2. En büyük ARA kömür ithalatı için merkez olan Amsterdam’ın OBA terminalinde var olan stokların da 1.8 milyon tonda sabit olarak kaldı.

Rotterdam şehrinin daha ufak olan EBS terminalinde geçtiğimiz haftaya paralel olarak da 0.085 milyon ton stok yer almakta. Ovet’in Antwerp civarlarındaki Vissingen terminalinde de stokları 0.14 milyon ton yükseliş göstererek 0.416 milyon tona çıkmış oldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.