SON DAKİKA
Hava Durumu

AB ile enerji şirketi arasında süren anlaşmazlık mahkemeye taşınıyor!

AB ile enerji şirketleri arasındaki anlaşmazlık sürüyor. Konu mahkemeye kadar taşınacak.

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2022 14:48
Haber Güncellenme Tarihi: 30.12.2022 14:48
https://gazetebanka.com/
AB ile enerji şirketi arasında süren anlaşmazlık mahkemeye taşınıyor!

 ABD’li enerji şirketi olan Exxon, şirket karına ek vergi getiren AB’yi sınırlarını aşmakla suçlarken yaptığı yatırımları kontrol edeceğini söyledi. Enerji şirketi Exxon Mobil Corp petrol firmalarına getirilen ek vergi sebebiyle AB’yi mahkemeye verdi. Firmadan gelen açıklamaya göre, AB ek vergiyle olan düzenlemede kendi yasal sınırlarını aşmıştır.

Exxon firmasının sözcüsü ise ek verginin yapıcı bir karar olmadığını, firmalar açısında yatırımları talepkâr olmayan bir duruma getirip, yatırımcının güvenini sarsacağını söyledi. Şirket sözcüsü, firmanın gelecek zamanda AB enerji sektörü için yapacağı milyarlarca dolarlık yatırım çalışmalarında ek vergi unsurunu da göz önünde tutacaklarını ifade etti.

Exxon şirketinin Mali işlerinden sorumlu olan Kathryn Mikells ise 8 Aralık tarihinde bir açıklama yaptı. AB’nin ek vergi düzenlemesinin Exxon’a 2023 senesinin bitimine kadar ki zamanında ez az 2 milyar dolara mal olacağını söyledi. Şirket, Ekim ayının bitiminde üçüncü çeyrekteki net kar oranını tahmini olarak en düşük 20 milyar dolar olarak belirtti.

AB Komisyonundan gelen açıklama ise kararı mahkemenin vereceği yönünde oldu. AB Komisyonu sözcüsü konuya dair konuştu. AFP ajansına yaptığı konuşmada, el vergiyle ilgili uygulamanın AB hukuku açısından herhangi bir sorun teşkil etmediğini ve konunun mahkemeye taşındığı kararın da onlara ait olduğunu söyledi.

BİRÇOK ŞİRKETİN KAR ORANI YÜKSELDİ

Son zamanlarda hızla yükselen enerji rakamları nedeniyle sektördeki birçok firmanın karı artmıştı. Birçok ülkede ise enflasyon rakamları tavan yaptı. Bundan dolayı enerji şirketlerine en vergi uygulanmasına yönelik çağrılar çok sayıda yapıldı.

Avrupa Birliği üye ülkeleri ise, Eylül ayı içerisinde petrol, doğal gaz ve rafineri firmalarına az bir süre ek kar vergisi uygulanması konusunda anlaşmıştı. Avrupa Birliği düzenlenmesini vergi kanununa entegre eden Almanya ise önceki senelerin ortalamasına göre kar oranını beşte bir oranında yükselten firmalara %33’lük ek vergi uyguladı. Almanya hükümeti bu uygulamayla, gelmesi olası olan 1 ile 3 milyar euroluk ek gelirin tüketicilere nefes aldırmak amacıyla elektrik rakamlarına uygulanan en yüksek rakamlı uygulamasının finansmanında kullanılmasını beklemekte.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.