SON DAKİKA
Hava Durumu

2020 Yeşil Pasaport İşlemleri: Hangi Evraklar İsteniyor, Kimler Alabilir?

Çeşitli ünvana sahip kişilere yeşil pasaport verilmektedir. Yeşil pasaport için istenen belgeler nelerdir? Yeşil pasaport ücreti ne kadar, randevusu nasıl alınır? Pasaport ile ilgili bilgiler için haberimize bakabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 27.01.2020 16:06
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
2020 Yeşil Pasaport İşlemleri: Hangi Evraklar İsteniyor, Kimler Alabilir?

Yeşil pasaport, bordo pasaporttan farklı olarak en fazla 5 yıl geçerlilik süresine sahiptir. Aynı zamanda yeşil pasaport ülkeler arası çok daha fazla dolaşım gücüne sahiptir. Yeşil pasaport; devlet memurları, TBMM eski üyeleri, eski bakanlar, kamu görevlilerine, belediye başkanlarına, devlet sporcusu ünvanı olan atletlere verilmektedir. Bu şartları sağlayan kişilerin yeşil pasaport çıkarmak için ihtiyacı olan belgeler ise; • İçişleri bakanlığına yazılmış yeşil pasaport talep yazısı. (Eğer pasaportu alacak olan kişi çalışan ise; çalışılan kurumdaki yetkili kişi onayı gerekmektedir. İl nüfus müdürlüğündeki görevli başvuru sırasında bu belgelerdeki onayı imza sirküleri ile görmektedir.)• Nüfus cüzdanı aslı, • 2 adet biyometrik fotoğraf,• Reşit olmayan ya da engelli vatandaşların kanuni temsilcilerinden muvafakatname,• Defter bedel dekontu. YEŞİL PASAPORT ÜCRETLERİ NE KADAR?


Kamu çalışanlarına ve devlette daha önce çalışmış olan kişilere belli şartlar ile verilen yeşil pasaport başvuru ücretleri, bordo pasaporttan çok daha ucuzdur. Anlaşmalı bankalar aracılığı ile bu dekont ücreti ödenmektedir. Dekont ücreti yeşil pasaporta başvuru işlemlerinden önce ödenmeli ve dekont başvuru işlemi sırasında bulundurulmalıdır. Harç bedeli sadece bordo pasaportta vardır. Yeşil pasaportta harç ücreti bulunmamaktadır. Defter bedeli 160 TL’dir. YEŞİL PASAPORT RANDEVUSU NASIL ALINIR?


Devletin eski çalışanlarına ya da kamu çalışanlarına vermiş olduğu ayrıcalıklı yeşil pasaport alabilmek için başvuru işlemlerini eksiksiz yapmak gerekmektedir. İl ya da ilçe nüfus müdürlüklerinden yeşil pasaport randevusu alınabilmektedir. Yeşil pasaport çıkarma işlemi için randevu; internet üzerinden ya da 199 numaralı çağrı merkezi ile alınabilmektedir. YEŞİL PASAPORT YENİLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?


Devletin sağlamış olduğu yeşil pasaport yenileme işlemleri yine il ya da ilçe nüfus müdürlüklerinde yapılmaktadır. Yeşil pasaport yenileyebilmek için randevu alınması ve randevu saatinden yarım saat önce nüfus müdürlüğünde sıra alınması gerekmektedir. Yenileme işlemi için yine 2 adet biyometrik fotoğraf, eski yeşil pasaport, nüfus cüzdanı, pasaport cüzdan bedeli dekontu, öğrenci için ise ekstra olarak öğrenci belgesi ile birlikte randevuya gidilmesi gerekmektedir. Bu belgeler ile yeni yeniş pasaport çıkarma işlemi yapılmakta ve 10 gün içerisinde belirtilen tarihe pasaport gönderilmektedir. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.