SON DAKİKA
Hava Durumu

2020 gözlük çerçeve fiyatları ne kadar, SGK karşılıyor mu? (Katkı bedeli hesaplama)

2020 güncel gözlük çerçeve fiyatlarının ne kadar olduğunu, SGK'nın ne kadarını karşıladığını yazımızdan inceleyebilirsiniz. devletin karşıladığı gözlük camı ve çerçeveler ile SGK destekli gözlük camı ve çerçevesi kaç yılda değişilebileceğini okuyabilirsiniz. Gözlük reçetesi ne kadar süre geçerlidir, başvuru nasıl yapılır? Gözlük çerçevesi alım süreciyle alakalı tüm ayrıntıları okuyabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 24.03.2020 19:14
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
2020 gözlük çerçeve fiyatları ne kadar, SGK karşılıyor mu? (Katkı bedeli hesaplama)

Sık yaşanan rahatsızlıklardan biri olan göz bozuklukları için devlet katkısı ile birlikte gözlük alınabilmektedir. 6 TL ile 20 TL arasında değişen gözlük camlarının yanı sıra devlet gözlük çerçevesi için de katkı sağlamaktadır. Göz doktorunda rahatsızlığa yönelik muayene olunduktan sonra verilen reçete ile SGK anlaşması olan bir optisyenden yaptırılacak gözlük için SGK 37,80 TL’lik katkıda bulunmaktadır. Bu sayede seçilen çerçevede devlet katkısı ile daha tasarruflu bir şekilde gözlük almak mümkündür. Devlet Katkısı İçin Göz Muayenesi Zorunlu Mudur?


Devletten gözlük alırken indirim kullanabilmek için öncelikle bir göz doktorunda göz muayenesi yapılmalıdır. Göz muayenesi olmadan herhangi bir şekilde gözlük yaptırılmamaktadır. Bu sebeple hem devlet katkısından faydalanabilmek hem de gözlük alabilmek için öncelikle bir göz doktoruna muayene olunması gerekmektedir. Gözlük Çerçevesine SGK’nın Katkısı Ne Kadar?


Göz doktoruna muayene olunduktan sonra gözlük alınabilmesi için doktorun yazdığı gözlük reçetesinin optisyene verilmesi gerekmektedir. Optisyen gözlük için doktorun belirlediği reçeteyi aldıktan sonra belirlenen numaraya göre gözlük camını yapmaktadır. Gözlük camı yapıldıktan sonra ise kişinin istediği gözlük çerçevesi için SGK’nın sağladığı destek fiyattan düşülür. SGK, gözlük çerçeveleri ve camı için 2020 yılında herhangi bir fiyat henüz belirlememiştir. Ancak geçtiğimiz yıla bakıldığında devletin gözlük çerçevesi fiyatları için sağladığı destek 37,80 TL’dir. Ancak SGK, yerli üretim gözlük tercih edilmesi durumunda devlet katkısı 43,20 TL olarak yapılmaktadır. İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Gözlük camı fiyatları ne kadar?SGK Gözlük Katkı Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Devletin sağladığı yardım ile birlikte gözlük çerçevesi+cam parası-katkı payı şeklinde gözlük için katkı bedeli hesaplanmaktadır.   • Çerçeve bedeli 37,80 TL,
  • Cam bedeli göz numarasına göre verilmektedir. 6 TL ile 20 TL arasında cam bedeli değişiklik göstermektedir. Ortalama rakam ise 10 TL civarındadır. Katkı payı, devlete muayene olunması durumunda ödenmesi gereken miktardır. Devletin katkısı ortalama 40 TL gibi bir rakama denk gelmektedir. Emeklilerde ise 44 TL gibi bir katkı söz konusudur. 
  • Örneğin alınacak olan gözlük 100 TL ise, bunun yaklaşık 40 TL’sini devlet karşılamaktadır. Bu durumda kişinin ödeyeceği miktar 60 TL’dir. 


Devletin Karşıladığı Gözlük Camı ve Çerçevesi Var Mı?


Devletin sağladığı gözlük camı ve çerçeve parası genellik bir gözlük için yeterli değildir. Ancak büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda piyasada SGK’nın karşıladığı miktara denk gelen fiyatlı gözlükler de vardır. Bu gözlükler hem çeşit olarak az hem de kalite bakımından sıkıntı çıkarabilmektelerdir. Bu sebeple genellikle biraz daha kaliteli olanlar fiyat farkı ile tercih edilmektedir. Ancak yine de devlet katkısı fiyatına da gözlük bulmak ve satın almak mümkündür. SGK Destekli Gözlük Camı ve Çerçevesi Kaç Yılda Bir Değiştirilmelidir?


  • Devletten SGK destekli olarak gözlük değiştirmek isteyen kişilerin her 3 yılda bir kez geçerli hakları vardır. 3 yılda bir devletten destek alarak gözlük alınabilme imkanı vardır. 
  • Gözlük camlarında durum daha farklıdır. Gözlük camlarının belli rutin aralıklar değiştirilmesi gerekebilmektedir. Bu sebeple tekrar göz muayenesi olunduğunda doktorun verdiği reçete doğrultusunda gözlük camı değiştirilebilmektedir. 


Gözlük Reçetesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Bir göz doktoruna muayene olunduktan sonraki 10 iş günü içerisinde, doktorun yazmış olduğu reçetenin bir optisyene verilmesi gerekmektedir. Göz muayenesinden sonra 10 iş günü içerisinde optisyene verilmeyen reçeteler geçersiz hale gelmektedir. Bu durumun yaşanması halinde hasta, tekrar göz muayenesine gitmek zorundadır. 
Göz doktorunun yazmış olduğu reçete optisyene verildikten sonra en geç 5 iş günü içerisinde gözlük yapılmaktadır. Aksi bir durumun yaşanması halinde optisyen tarafından hastaya haber verilmektedir. Gözlük yapıldıktan sonraki 5 iş günü içerisinde de gözlüğün alınması gerekmektedir. Alınmaması halinde optisyen durumdan sorumlu değildir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.