SON DAKİKA
Hava Durumu

2020 Engelli Emeklisi Maaşları Ne Kadar? Engelli Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

2020 yılında emekli maaşı ne kadar, nasıl hesaplanır? 4A, 4B ve 4C engelli emekli maaşları ve engelli emekliliği için gerekli gün sayısı hakkında detayları okuyabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 11.12.2019 15:25
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
2020 Engelli Emeklisi Maaşları Ne Kadar? Engelli Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Türkiye’de erken emekli olabilen engelli vatandaşların emekli maaşının son yapılan zamlarla ne kadar olduğunu merak konusu olmuş durumdadır. İş ve Sağlık Güvenliği hukuk kapsamında, engelli çalışanlara daha erken emekli olabilme hakkı vardır.Engelli çalışanların, engellilik raporunun derecesine göre, yaş şartı aranmadan emekli olabilir. İlk işe giriş tarihinden itibaren en az 15 yıl yani 3600 çalışma gününü tamamlayan engelliler, rapor derecelerine göre emekli olabilir. Yasalarda engelli çalışanların emekli maaşlarına Aylık Bağlama Oranları (ABO) uygulanır. Aylık Bağlama Oranı (ABO) Nedir?


Aylık Bağlama Oranı, sigortalı çalışanın gün sayısına göre değişen ve gün sayısı arttıkça emekli maaşını da arttıran önemli bir unsurdur. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığının ayık bağlama oranlarının ölçütleri değişiklik gösterebilir.Aylık Bağlama Oranı, dönemlere göre değişim göstermektedir. Bu dönemler 2000 yılı öncesi,2008 yılı arası ve 2008 yılı sonrası şeklinde 3 farklı dönemde aylık bağlama oranı değişim göstermiştir.Örneğin; 5400 günü olan bir SSK’lı sigortalının 2000 öncesi aylık bağlama oranı %61, 2000-2008 yılı arası aylık bağlama oranı %45 ve 2008 sonrası aylık bağlama oranı %30’dur.Engelli Emeklilik İçin Gerekli Gün Sayısı Kaçtır?


Ödenen gün sayısı az ise emekli maaşları normal şartlarda daha az olur. 5400 gün prim doldurulması durumunda emekli olma hakkı elde edilirken engelli çalışanlar, 3600 gün sonunda emekli olabilir.Ancak emekli maaşları 3600 gün üzerinden hesaplanmaz, 5400 gün üzerinden hesaplanır. Yani düşük gün sayısı ile emeklilik hakkı elde edilir ve çalışılan günlere göre daha fazla emekli aylığı alınır. Engelli vatandaşların erken emeklilik için en az 3600 gün gerekmektedir.Sigorta başlangıç tarihi ve engellilik derecelerine göre istenen prim gün sayısı değişiklik gösterir.Engelli Emekli Maaşları Nasıl Hesaplanır?


Engelli emekli maaşları her kişiye göre farklılık göstermektedir. Kişinin maaşını öğrenmesinin kolay yolları vardır. SGK’nın resmi web adresine girerek ve istenen bilgiler eksiksiz ve doğru yazıldığında kişinin emeklilik maaşıyla ilgili bilgilere ulaşılır.İstenen bilgiler şunlardır: • Kimlik Numarası    
 • SSK Sicil Numarası    
 • Baba Adı           
 • Nüfus İl    
 • Doğum Tarihi


Bu bilgileri girdikten sonra “sorgula” butonuna basılması gerekir.4/A’lı Engelli Çalışanların Emekli Olma Şartları Neler?

2008 1 Ekim sonrası yapılan Sosyal Güvenlik reformu ile SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı aynı çatı altında birleştirilmiş ve kollara ayrılmıştır.SSK ‘nın yeni adı 4/A, Bağ-Kur’un yeni adı 4/B ve Emekli Sandığı’nın yeni adı 4/C olmuştur. Emekli olma şartları her kola göre farklılık göstermektedir %40 üzeri engellilik raporu bulunanlar erken emekli olma hakkı kazanabilir. İstenilen prim gün sayısı, sigorta olma tarihine göre değişiklik göstermektedir2008 yılından sonra çalışmaya başlayan engelli vatandaşların emekli olabilmesi bazı şartlar gereklidir.Bu şartlar; • Çalışmaya başlamadan önce en az %60 ve fazlası engel oranına sahip olan engelli çalışanlardan 15 yıl ve 3960 prim gün sayısı istenmektedir.
 • Çalışmaya başlamadan önce en az %50 ile %59 arasında engel oranına sahip olan engelli çalışanlardan 16 yıl ve 4320 prim gün sayısı istenmektedir.
 • Çalışmaya başlamadan önce %40 ile %49 arasında engel oranına sahip olan engelli çalışanlardan 18 yıl ve 4680 prim gün sayısı istenmektedir.


4/B’li Engelli Çalışanların Emekli Olma Şartları Neler?

 • Engellilik oranı % 40-49 arasında olanların 18 yıl çalışmaları ve 4680 gün prim ödemeleri,
 • Engellilik oranı %  50-59 arası olanların 16 yıl çalışmaları ve 4320 gün prim ödemeleri,
 • Engellilik oranı %60 ve üzerinde olanların 15 yıl çalışmaları ve 3960 gün prim ödemeleri durumunda her yaştan engelli vatandaş emekli olabilir.


4/C’li Engelli Çalışanların Emekli Olma Şartları Neler?

Kamu personeli olmadan önce ve engellilik kontenjanından işe girmeden en az %40 engellilik oranı bulunan çalışanlar 15 yıl ve 5400 gün çalışmaları halinde engelli emeklilik aylığını alabilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.