SON DAKİKA
Hava Durumu

2020 Emekli Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatar? (Alınır, Ödenir?)

2020 emekli bayram ikramiyeleri ne zaman yatacak? Ramazan ve kurban bayramlarında emeklilere verilen ikramiye tarihleri ve miktarları netleşti. Mayıs ve Temmuz aylarında ödenecek ikramiyeler, 280 ile 1120 TL arasında değişecek. Emeklilere için bayram ikramiyesinin tüm detayları haberimizde.

Haber Giriş Tarihi: 06.12.2019 22:00
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
2020 Emekli Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatar? (Alınır, Ödenir?)

Emeklilerin bayram ikramiyesinin ne zaman yatacağı ve ne kadar zam alacağı 2020’ye girmeden önce en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Emekli ikramiyesi birçok emekli için ekstra kazanç sağlıyor ve emeklilere finansal destek sağlanmış oluyor.Yılda iki kez olmak üzere Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramından önce 1000 TL kadar emekli ikramiyesi tüm emeklilere dağıtılıyor. 2019 yılının enflasyon tahmini Merkez Bankası’na göre %12’lik olması bekleniyor.Bu oranın 2020 yılında emekli ikramiyelerine de yansıması beklenmektedir. 1000 TL olan emekli ikramiyesine %12’lik enflasyon zammı da eklendiğinde emekli ikramiyesinin zam almış hali 1120 TL tutarında hesaplanmaktadır.Emekli İkramiyeleri 2020’de Hangi Tarihlerde Yatacak?


12 milyon emeklinin emekli ikramiyeleri, 2020 yılında da Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde yatırılacak; fakat henüz kesin tarihleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kesinleştirilmedi.2020 takvimlerine bakıldığında ikramiyelerin mayıs ayı ve temmuz ayı içinde yatırılacağı tahmin ediliyor. Emekliler maaşlarını hangi bankalardan alıyorsa bayram ikramiyelerini de yine aynı bankadan almaya devam edebilir. Emekli İkramiyeleri Zam Aldığında Ne Kadar Olacak?


2020 yılında emekli ikramiyelerine %12 oranında bir zam yapıldığı takdirde emekli maaşlarına yapılan zam oranları da emekli maaşlarına göre değişecektir.•    1000 TL tutarında emekli ikramiyesi alanların ikramiyelerine 12’lik zammın ardından yeni tutar 1120 TL olacaktır.
•    750 TL tutarında emekli ikramiyesi alanların ikramiyelerine %12’lik bir zammın ardından yeni tutar 840 TL olacaktır.
•    500 TL tutarında emekli ikramiyesi alanların ikramiyelerine %12’lik bir zammın ardından yeni tutar 560 TL olacaktır.
•    250 TL tutarında emekli ikramiyesi alanların ikramiyelerine %12’lik bir zammın ardından yeni tutar 280 TL olacaktır.Emekli İkramiyelerini Kimler Alabilir?


Her sene yılda 2 kez dağıtılan bayram ikramiyelerinden kimlerin yararlanacağı merak konusu olmuştur. Emekli ikramiyelerinden yararlanabilenler ise SGK çalışanları, SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’ndan emekli olanlar, vazife malullüğü aylığı alanlar, yaşlılık aylığı alanlar, sürekli iş göremezlik aylığı alanlar, ölüm aylığı alanlar bayram öncesi emeklilik ikramiyesinden olacaktır. Aynı zamanda SGK tarafından aylık alan şehit yakınları gazi, güvenlik korucuları, şampiyon olan sporcular ve terörden zarar gören vatandaşlar da emekli ikramiyesi alabilecektir.Ne Kadar Emekli İkramiyesi Alınacağı Nasıl Öğrenilir?

Bu sorunun cevabını öğrenmenin en kolay ve zahmetsiz yolu internet üzerinden sorgulatma yapmaktır. SGK’nın resmi ve kurumsal sitesine girildiğinde ya da https://uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do linkine tıklandığında gerekli bilgileri girerek emekli ikramiyesi öğrenilebilir.Aynı zamanda bu siteden emekli maaşı sorgulaması da yapılabilir. Çıkan sayfada doldurulması zorunlu olan bazı bilgiler vardır. Bu bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması gerekmektedir. Eksiksiz ve doğru doldurulmadığı takdirde emekli ikramiyesini öğrenmek mümkün olmayacaktır.Doldurulması gereken bilgiler ise şu şekildedir:  • Derece, hizmet yılı, aylık tarihi,
  • Kademe, hizmet ayı, pay/payda,
  • Ek gösterge, kıdem yılı, kıdem tazminatı ek gösterge,
  • Görev tazminat göstergesi, ikramiye yılı.


Bu bilgiler girildikten sonra “hesapla” butonuna basılması gerekmektedir. Daha sonra emekli ikramiyesi hesaplaması yapılacak ve karşınızda dokümanları çıkacaktır. Bu bilgiler bilinmiyorsa e-devlet üzerinden bilgiler öğrenilebilir.E-Devlet Üzerinden Emekli İkramiyesi Sorgulama

Yukarıda belirtilen bilgiler bilinmiyorsa e-devlet üzerinden kolay ve zahmetsiz bir şekilde öğrenilebilir. E-devlet üzerinden emekli ikramiyesi sorgulaması yapabilmek için öncelikle e-devlet şifresi alınması gerekmektedir.E-devlet şifresi en yakın PTT şubesinden belirlenen ücret karşılığında temin edilebilir. Şifre alındıktan sonra e-devletin sitesinden kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılır. Daha sonra site içi arama kısmına “emekli ikramiyesi” yazılıp aratılır. Çıkan sekmelerden eğer SSK emekli aylığı sorgulatılacaksa 4/A sekmesine, BAĞ-KUR emekli ayığı sorgulatılacaksa 4/B veya Emekli Sandığı emekli ikramiyesi sorgulatılacaksa 4/C sekmesine tıklanır. Seçilen sekmeye tıklandıktan hizmet dökümü ve bilgilere ulaşılabilir.Ancak 4/B’liler için unutulmaması gereken husus 5400 günlük ödenmiş prim sayısının doldurulması gerekir. Aksi takdirde sorgulama yapmak mümkün olmayacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.