SON DAKİKA
Hava Durumu

2020 Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir? Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

2020 ile birlikte anlaşmalı boşanma şartlarının koşullarının değişip değişmediği merak konusu oldu. Boşanmak isteyen çifteler anlaşmalı boşanmanın şartlarını araştırmaya başladı. Peki 2020 yılı için anlaşmalı boşanmanın şartları nelerdir ve anlaşmalı boşanmak için sözleşme nasıl hazırlanır? İşte anlaşmalı boşanmanın şartlarına ilişkin bütün detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 08.01.2020 08:55
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
2020 Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir? Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

2020 yılı için anlaşmalı boşanma gerçekleştirecek çiftlerin şartları belli oldu. Anlaşmalı boşanma her iki evli bireyin de her konuda uzlaşmaya vararak boşanması anlamında kullanılır. Çiftler her konuda mutabık oldukları takdirde anlaşmalı boşanma gerçekleşebilir. Tazminat, nafaka ve diğer her hususta  çiftlerin karşılıklı iletişime geçerek birbirilerinin karşı gelmediği kararlar alması takdirinde anlaşmalı boşanma işlemi gerçekleşebilir.2020 YILI İÇİN ANLAŞMALI BOŞANMA KOŞULLARI NASILDIR?


•    Evlilik sürecinin en az bir yıl sürmüş olması gerekir. Çiftlerin en az bir yıl evli kalmaması halinde dava çekişmeli olarak seyreder.•    Anlaşmalı boşanma için eşlerden birinin davayı açmış olması ve diğer tarafından davayı kabul etmesi gerekir.•    Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşmesi için hakimin tarafları bizzat dinleyerek, boşanma sebebine kanaat getirmesi gerekir.•    Vekalet verilen durumlarda bile eşlerin davaya bizzat katılmaları ve boşanma iradelerini açıklamaları gerekir.•    Evlilikte çocuk varsa eşlerin bu çocuk yada çocukların vekaletleri konusunda anlaşmaları ve hakimin bunu uygun görmesi gerekir.•    Anlaşmalı boşanma için boşanma protokolünü eşlerin hazırlamış olması ve bunu beyan etmeleri gerekir.2020 ANLAŞMALI BOŞANMA SÖZLEŞMESİ NASIL HAZIRLANIR?


Türk Medeni Kanunu’na göre anlaşmalı boşanma için önceden anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanmış olması gerekir. Hazırlanan sözleşme tarafların imzasını taşımalıdır. Bunun yanı sıra sözleşmede eşlerin adı soyadı, TC kimlik numarası ve adresleri belirtilmelidir. Sözleşmede geçmesi gereken konular ise;  boşanma iradesi,  var ise çocukların durumları, var ise çocukların velayetleri, nafaka, maddi ve manevi tazminat gibi durumların geçmesi gerekir. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.