SON DAKİKA
Hava Durumu

2020 Acil Servis Muayene Ücreti Ne Kadar? (Devlette, Özelde)

Devlette ve özelde acil servis 2020 ücretleri ne kadar oldu? Acil servislerden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın merak ettiği konulardan birisi de hastanelerde alınan hizmet ücretleri. Acil servis ve poliklinik muayene ücretleri hakkında bilgileri yazımızda derledik. Ayrıca; sigortasız kişilerin de muayene ücretleri hakkında detayları haberimizde bulacaksınız.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2020 20:02
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
2020 Acil Servis Muayene Ücreti Ne Kadar? (Devlette, Özelde)

Devlet ya da özel hastane fark etmeksizin acil serviste muayene için herhangi bir ücret ödenmez. Acil serviste durumu acil olan hastalar için özel hastane de olsa, acil serviste tedavi görüldüğü sürece herhangi bir ücret ödemesi alınmamaktadır. Ancak durumun aciliyeti sonlandıktan sonra özel hastanelerde polikliniğe alınan hastaya yapılan işlem başına ücret uygulanmaktadır. 2020 Muayene Ücretleri Ne Kadar?


Sıradan muayenelerde ise devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde birbirinden farklı muayene ücretleri uygulanmaktadır. Devlet hastanesi için ücretlendirme aşağıdaki gibidir:  • Sağlık güvencesi olan kişiler için devlet hastaneleri ve normal muayenelerde ücret 6 TL’dir. 
  • Muayene ücreti, eğer çalışan kişi ise eczanelerde ilaç alımı sırasında tahsil edilmektedir. 
  • Emekli kişilerin muayene ücretleri emekli maaşlarından kesilmektedir. 
  • Yeşil kartlılardan devlet hastanelerinde muayene ücreti alınmamaktadır. 


Özel hastaneler için ise ücretlendirme şu şekildedir:  • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun özel hastaneler için belirlediği taban muayene katılım payı 15 TL’dir. 
  • Doktor muayene ücretleri her hastaneye göre değişiklik göstermektedir. Belirlenen 15 TL’nin üzerine hastane ve doktorun muayenesine göre farklı ücretler uygulanabilir.
  • Dahiliye, çocuk doktoru, kadın ve doğum doktorları gibi sık kullanılan muayene birimlerinde muayene ücreti ortalama 75 TL'dir. Yine ücretlendirmeler hastaneden hastaneye fark göstermektedir. 
  • Özel hastanenin hastanın çalıştığı kurum, sendika ya da iş yeri ile anlaşması var ise sadece 15 TL ücret alınmakta ya da herhangi bir ücret alınmamaktadır. 


Sigortasız Kişilerin Özel Hastane Muayene Ücretleri Ne Kadar?


Hiçbir sağlık güvencesi bulunmayan kişiler, sağlık güvencesi olan kişilere göre çok daha yüksek miktarda muayene ücreti ödemek zorundadır. Özel hastanelerde ortalam 100-150 TL muayene ücreti sigortasız kişiler için uygulanmaktadır. Muayene tipi ve hastaneye göre bu fiyat değişebilmektedir.Sağlık Ocağında Muayene Ücreti Alınır Mı?


Sağlık ocaklarına muayene için giden kişiden herhangi bir muayene ücreti alınmaz. Sağlık güvencesi olmayan kişiler de ücretsiz olarak sağlık ocaklarında muayene olabilmektedirler. Sağlık ocaklarında yapılan iğne, serum, muayene vb. durumlarda herhangi bir ücret ödenmez. İlk basamak sağlık hizmet sunucusu olarak geçen sağlık ocaklarında, doktorun yazdığı ilaçlar eczaneden ücretli olarak alınmaktadır. Ücretler konusunda imnceleyebileceğiniz diğer yazılarımız şöyledir:Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.