SON DAKİKA
Hava Durumu

19 Mayıs 2020 bugün noterler açık mı? Noter çalışma saatleri ne oldu, nöbetçi noter hafta sonları çalışacak mı?

Covid-19 salgını nedeniyle hafta sonu nöbetçi noterlik hizmetleri askıya alınırken, belirli bir tarihe kadar hafta içi açık olan noterler için tek ve çift numara uygulamasına geçildi. İlan edilen sokağa çıkma yasağında noterler açık mı? Bugün noterler hizmet verecek mi, hangi illerde noterler açık? Sokağa çıkma yasağı hangi illerde? 19 Mayıs 2020 Salı noterler açık olacak mı? Noter çalışma saatleri nedir? Nöbetçi noter sorgulama nereden, nasıl yapılır? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 05.05.2020 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
19 Mayıs 2020 bugün noterler açık mı? Noter çalışma saatleri ne oldu, nöbetçi noter hafta sonları çalışacak mı?

Devam eden koronavirüs (Covid-19) salgını sebebi ile 15 ilde bugün sokağa çıkma yasağı devam ediyor. 19 Mayıs 2020 Salı günü resmi tatil olması nedeniyle noterler bugün açık olmayacak. Hafta sonu nöbetçi noter uygulaması da ikinci bir açıklamaya kadar uygulanmayacak.NOTER ÇALIŞMA SAATLERİ 2020 DEĞİŞTİ Mİ?


Koronavirüs salgını sonrası alınan tedbirler arasında, kamu hizmetlerinin verildiği kurumlar için bazı illerde mesai saatlerinin değişimi de yer aldı. İl valilik kararı ile uygulanan yeni kamu mesai saatleri sonrası, noterlik hizmetlerinin de belirtilen illerde uyumlu olması için çalışma saatleri değişti. Türkiye Noterler Birliği (TNB) Başkanı Dursun Cin, “Bazı noterliklerimizde mesai farkı var, yerel ölçekte valiliklerimizin aldığı kararlar var, bazı valiliklerimiz mesai saatlerini 09:00 – 16:30 olarak belirlediler. O tür yerlerde bu mesai saatleriyle ilgili karara uyacaklar. Diğer yerlerde noterlikler 08:30 – 17:30’da mesailerine devam etmektedirler.” ifadeleri ile bazı illerde noter çalışma saatleri 2020 içi 09:00 – 16:30 saatlerine işaret etti.NÖBETÇİ NOTER SORGULAMA NEREDEN YAPILIYOR, HAFTA SONU NOTERLER AÇIK MI?


Nöbetçi noter sorgulama işlemi için Türkiye Noterler Birliği (TNB) nöbetçi noter sorgulama portalı kullanılıyor. Portal.tnb.org.tr adresi üzerinden erişim sağlanan nöbetçi noter sorgulama sayfası üzerinde yayımlanan aşağıdaki ilana göre, bu hafta sonu da geçerli olmak üzere ikinci bir emre kadar hafta sonu nöbetçi noterler açık olmayacak.

19 MAYIS 2020 SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULAMASI HANGİ İLLERDE DEVAM EDECEK?


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kabine toplantısını takiben yapılan açıklama ile 15 ilde 16 – 17 – 18 – 19 Mayıs 2020 tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulaması yapılacağı açıklandı. Bugün (19 Mayıs 2020) tarihinde devam eden sokağa çıkma yasağı, aşağıdaki illerde geçerli olarak uygulanacak:* Ankara,* Balıkesir,* Bursa,* Eskişehir,* Gaziantep,* İstanbul,* İzmir,* Kayseri,* Kocaeli,* Konya,* Manisa,* Sakarya,* Samsun,* Van,* Zonguldak.SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA AÇIK OLAN YERLER NERELER?


İç İşleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile sokağa çıkma yasağında faaliyet verecek kamu ve özel kuruluşlar şu şekilde sıralandı:* Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri,* Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil çağrı merkezleri, AFAD birimleri, Vefa Sosyal Destek birimleri, Göç, İdaresi, PTT, vb.)* Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50 bin nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi (açık olacak akaryakıt istasyonları ile lastik tamircileri kura yöntemi ile belirlenecek ve nöbetçi akaryakıt istasyonlarının marketleri açık olacak),* Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (Rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi),* İçme suyu dolum tesisleri ile içme suyu, gazete ve mutfak tüpü dağıtımı yapan şirketler,* Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri,* Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım, vb. faaliyetlerini yürüten işletme/firmalar,* Bulunduğu yerin İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından izin verilmesi şartı ile makarna, un ve unlu mamuller, süt, et, balık üretim gibi temel gıda maddelerinin üretiminin yapıldığı tesisler ve kağıt, kolonya üretimi başta olmak üzere hijyen malzemeleri ile bu malzemelerin üretimi için ihtiyaç duyulacak hammaddelerin üretiminin yapıldığı tesisler,* Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dahil) ve lojistiğini yapan firmalar,* Oteller ve konaklama yerleri,* Gıda, temizlik ve ilaç gibi sektörlere ambalaj sağlayan üretim tesisleri,* Çalışanları inşaat alanında/maden alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı ve çalışması devam eden büyük inşaatlar ile madenler (İnşaat ve konaklama aynı şantiye alanı içinde ise izin verilir, başka bir yerden çalışanların gelmesine ve şantiyede kalanların başka bir yere gitmelerine izin verilmez. Çalışma alanı sadece inşaat alanı/maden sahaları ile sınırlıdır.)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.