SON DAKİKA
Hava Durumu

14 Kasım Evde Bakım Maaşı Hangi İllerde Yattı? Evde Bakım Aylığı Yatan İller Nasıl Sorgulanır?

Evde bakım maaşı 14 Kasım tarihi itibariyle 28 ilde yatırıldı. Evde bakım maaşı alabilmenin koşulları yerine getiren hak sahiplerinin hesaplarına 28 il için ödeme yapıldı. 14 Kasım evde bakım aylığı hangi illerde yattı? Evde bakım maaşı ne kadar? Evde bakım maaşı alabilmek için gerekli şartlar neler? Evde bakım maaşı sorgulama nasıl yapılır? Evde bakım maaşı yatan iller listesi ve aylık ile ilgili tüm soruların yanıtları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2019 14:30
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
14 Kasım Evde Bakım Maaşı Hangi İllerde Yattı? Evde Bakım Aylığı Yatan İller Nasıl Sorgulanır?

2019 Kasım ayının geride bırakılan ilk haftası ardından evde bakım maaşı hak sahiplerine ödenmeye başladı. 14 Kasım 2019 tarihi ile evde bakım aylığı yatan iller toplam 28’e yükseldi!14 KASIM HANGİ İLLERDE EVDE BAKIM MAAŞI (AYLIĞI) YATTI?

* Adıyaman* Afyonkarahisar* Amasya* Ankara* Aydın* Bayburt* Bilecik* Bolu* Denizli* Diyarbakır* Edirne* Giresun* Hatay* İstanbul* Kırıkkale* Kırklareli* Konya* Manisa* Mersin* Ordu* Osmaniye* Sakarya * Samsun* Siirt* Şanlıurfa* Tokat* Uşak* ZonguldakEVDE BAKIM MAAŞI (AYLIĞI) NASIL SORGULANIR?

Hak edilen evde bakım aylığının sorgulanabilmesi için iki alternatif yöntem vardır. İlk yöntem evde bakım aylığını Ziraat Katılım Bankası kullanıcıları tarafından kullanılabilir. İlgili yöntemde evde bakım maaşı sorgulama için “BAKIYE” yazarak 4747’e kısa mesaj gönderilmesi gereklidir. SMS ile evde bakım maaşı sorgulama ücretli olup, mesaj ücreti GSM operatörünün kısa mesaj tarifesine göre ücretlendirilmektedir.Evde bakım aylığı sorgulama için kullanılabilecek ikinci yöntem ise ücretsizdir. Evde bakım maaşını ücretsiz olarak sorgulamak iç e-Devlet Kapısı kullanılabilir. Linkini kullanarak giriş yapacağınız sayfada TC kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi kullanarak sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.e-Devlet evde bakım maaşı sorgulama işlemi için e-Devlet şifrenizin bulunması gereklidir. Şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine başvurarak e-Devlet şifrenizi temin edebilirsiniz.EVDE BAKIM AYLIĞI (MAAŞI) NEDİR?

Evde bakım maaşı; %50 engelli raporu bulunan kişilere ya da ihtiyaçlarını karşılamayacak durumda olan hasta ya da yaşlılara bakan kişilere verilen bir aylık türüdür. Evde bakım aylığı alabilmek için bakıma muhtaç kişi ile akrabalık bağının bulunması gereklidir.KİMLER EVDE BAKIM MAAŞI (AYLIĞI) ALABİLİR?

Evde bakım aylığı alabilecek kişiler kanuna göre bakıma muhtaç olan vatandaş ile akrabalık ilişkisi bulunan kimselerdir. Evde bakım aylığı alabilecek kişiler aşağıda sıralanmaktadır:* Eşi, çocuğu, torunları ve çocukları ile torunlarının eşleri* Annesi, babası, kardeşleri, kardeşlerinin çocukları, kardeşinin ve kardeşinin çocuklarının eşleri* Amcası, amca çocukları ve ilgili akrabalarının eşleri* Dayısı, dayısının çocukları ve ilgili yakınlarının eşleri* Halası, halasının çocukları ve halası ile halasının çocuklarının eşleri* Teyzesi, teyzesinin çocukları ve teyzesi ile teyze çocuklarının eşleri*  Eşinin annesi, babası, kardeşleri ve eşinin kardeşlerinin eşleriEVDE BAKIM MAAŞI (AYLIĞI) NE KADAR?

Evde bakım maaşı net tutarı her 6 ayda bir memurlara uygulanan zam oranına göre revize edilir. Evde bakım aylığı maaşı için iki farklı meblağ bulunur:* Yukarıda sıralanan hak sahipleri için evde bakım maaşı 1.383 TL’dir.* Özel bakım merkezlerinde hizmet alanlar için evde bakım aylığı 2.767 TL’dir.EVDE BAKIM AYLIĞI (MAAŞI) ALMA ŞARTLARI NEDİR?

Evde bakım maaşı alabilmenin koşulları için bakıma muhtaçlık kriterine sahip olunması, talep edilen gelir düzeyi şartının karşılanması ve en az %50 ağır engelli olduğunu gösterir sağlık raporuna sahip olunmasıdır. Aşağıda evde bakım maaşı için verilen şartların detaylarına ulaşabilirsiniz:* Tam teşekküllü ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) onaylı bir hastaneden alınmış, ilgili hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş olan %50 ve üzeri “ağır engelli” olduğunu gösterir rapor (Küçük çocuklar bu şarttan muaftır.)* Bakıma muhtaç olduğu beyan edilecek kişinin hayati ihtiyaçlarını tek başına sağlayamıyor ve hayatına devam edebilmesi için bir kişinin yardım ve bakımına muhtaç olması (yeme, içme, tuvalet, banyo, vb.)* Bakıma muhtaç kişinin bulunduğu haneye düşen kişi başı gelirin asgari ücretin 2/3’ünü geçmemesi (Bakmakla yükümlü olmadığı halde başkasına bakan vatandaşlar için ilgili şart engellinin aylık gelirinin net asgari ücretin 3/2’sini geçmemesi şeklinde uygulanır.)
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.