SON DAKİKA
Hava Durumu

Ziraat Bankası’ndan kritik uyarı! Paranız TMSF'ye devredilebilir

Ziraat Bankası, müşterilerini hesaplarını kontrol etmeye çağırıyor! Yayınladığı listede yer alan müşterilerin 15 Haziran 2023’e kadar şubeye gitmesi gerekiyor. Peki Ziraat Bankası duyurusu ne? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2023 11:17
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2023 11:17
https://gazetebanka.com/
Ziraat Bankası’ndan kritik uyarı! Paranız TMSF'ye devredilebilir

Ziraat Bankası’nın yaptığı son duyuruya göre, banka müşterilerinin hesaplarını kontrol etmesi büyük önem taşıyor. Ziraat Bankası’nın yayınladığı listede yer alan hesap sahiplerinin, 15 Haziran 2023’e kadar Ziraat Bankası şubelerine gitmeleri gerekiyor.

Mevduat hesabı sahipleri dikkat! Paranız devredilebilir…

Bankacılık Kanunu’na göre, mevduat hesabı sahibi müşteriler, hesap açılışından 10 yıl sonra zaman aşımına tabii tutulabilir. Bu kanun uyarınca, bankalar her yıl Şubat ayında kendi resmi internet siteleri üzerinden zaman aşımına uğrayacak olan hesap sahiplerini duyurmak zorundalar.

Hesap sahiplerinin, Ziraat Bankası resmi internet sitesinden isimlerini kontrol etmeleri ve listede yer almaları halinde şubeye gitmeleri gerekiyor. Kimlikleriyle beraber Ziraat Bankası şubelerine gitmeyen müşterilerin, mevduat hesaplarındaki paralar “Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na” devredilecek.

Hesaptaki para TMSF'ye nasıl devredilir?

Bankacılık Kanunu gereği 10 yıl boyunca harekette bulunulmamış hesaplardaki paralar, TMSF'ye devredilir. Her yıl bu sepeten milyonlarca lira Sigorta Fonu'na aktarılırken, yetkililer vatandaşları dikkati olmaya çağırıyor. Kanun gereği bankalar zaman aşımına uğrayabilecek olan hesap sahiplerini 3 ay öncesinden uyarmak zorunda. Bu uyarı sonucunda şubeye gitmeyen müşterilerin hesabı zaman aşımına uğrar ve hesaptaki tüm paralar TMSF'ye devredilir

TMSF'ye devredilen para geri alınabilir mi?

TMSF'ye devredilen paranın geri alınabilmesi için, banka tarafından bilgilendirilmediğinizi ispatlamanız gerekir. Bilgilendirmenin yapılmadığı ispatlandığ taktirde dava yoluyla TMSF'ye devredilen para iade alınabilir.

Eğer banka, müşterisini hesap aşımı hakkında uyardıysa ve bir hareketlilik gerçekleşmediyse, TMSF'ye hesaptaki parasının aktarılması hususunda bi şey yapılamaz. Bu nedenle banka duyurularının dikkatle takip edilmesi öneriliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.