SON DAKİKA
Hava Durumu

Yıllık Enflasyonda Sert Düşüş Olması Bekleniyor

Haber Giriş Tarihi: 30.06.2019 13:40
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Yıllık Enflasyonda Sert Düşüş Olması Bekleniyor

Emeklisinden çalışanına tüm vatandaşlarımızın gözünü diktiği 2019 yılının ilk altı aylık enflasyon oranı 3 Temmuz’da resmen açıklanacak. Ekonomistlerin ve uzmanların görüşlerine göre açıklanacak olan enflasyon oranında yıllık bazda 3 puan birden düşüş yaşanması gündeme geldi. Nitekim ekonomistler tarafından aylık bazda %0.05 artış beklenirken, yıllık enflasyonun ise baz etkisinden etkilenerek %18.71 seviyelerinden %15.7 seviyesine gerileyeceği ifade ediliyor.

2019 yılı Haziran ayının enflasyonu 3 Temmuz Çarşamba günü resmen açıklanacak. Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) sınırlı bir oranda artış göstermesi, yıllık enflasyon oranın ise baz etkisinden etkilenerek sert bir düşüş yaşaması ön görülüyor. Ekonomistler ve uzmanlar enflasyonunu aylık bazda %0.05 artış göstereceği hususunda fikir birliğine varmış iken, yıllık enflasyonun ise baz etkisiyle geride bıraktığımız mayıs ayında açıklanan %18.71 oranından %15.74 seviyelerine sert bir şekilde gerilemesi gündeme geliyor. Bununla birlikte Haziran ayında işlenmemiş gıdada mevsim ürünlerinin tezgahlara daha fazla girmesi de özellikle işlenmemiş gıdanın enflasyon oranında düşürücü bir etkiye sahip olması düşünülüyor.

Baz Etkisi Belirleyici Olacak

Ekonomi alanındaki uzmanlar, yıllık enflasyon oranında beklenen esaslı düşüşte baz etkisinin büyük oranda etkili olacağı konusunda hemfikir görünüyor. Yıllık enflasyon oranının son 15 yılın rekor seviyesine çıkarak 2018 yılı Ekim ayında %25.24 olduğuna dikkat çeken ekonomistler, bu tarihten sonra düzenli olarak düşüş eğilimi gösterdiğine de vurgu yapıyor. Geçtiğimiz mayıs ayında %18.71 oranında seyreden enflasyonun Haziran ayında bir kez daha sert bir düşüş yaşaması bekleniyor.

Dünyanın en ünlü haberajanslarından olan Reuters’ın 13 kurumu kapsamına aldığı geniş anketinde, enflasyonoranı hakkında aylık tahminlerin %0.17 düşüş ile %0.42 artış bandında yer alacağınıbelirtiliyor. Bununla birlikte söz konusu kapsamlı ankette %16 seviyesinde seyredenyıl sonu tahminlerinin de %15.25’e gerilediğine dikkat çekiliyor.

TÜFE geride bıraktığımız mayıs ayında fiyatlarda yaşanan sert düşüşün desteğiyle aylık bazda %1.3 beklentisinin altında seyrederek %0.95 oranında bir artış gösterdi. Bununla birlikte yıllık enflasyon oranı göz önünde bulundurulduğunda ise %19.5 seviyelerinden %18.71 oranına gerileme olduğu görüldü.

Gıda Fiyatlarında İndirim Yaşandı

Ekonomi alanında uzmankişiler, enflasyon oranlarının özellikle gıda fiyatlarına olumlu yansıyacağınıdüşünüyor. Zira İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu da 3 Temmuz Çarşambagünü açıklanacak olan haziran ayı tüketici fiyatlarının aylık bazda sadece%0.05 civarında bir artış yaşayabileceğini ön gördüklerini ifade etti.Enflasyonu bu şekilde aşağıya çeken kalemin de gıda grubu olacağına vurgu yapanEkonomist Kömürcüoğlu, diğer ana kalemlerde ise mevsimsel ortalamalarınstandart seyrinde bir hareket eğilimi olacağını düşündüklerini açıkladı.Muammer Kömürcüoğlu son olarak, diğer ana kalemlerde ise yıllık enflasyonun%15.7 seviyelerine gerilemesini beklediklerini kaydetti.

Domates Fiyatları Tarlada 50 Kuruşa Kadar Düştü

Domatesin fiyatındaşimdiden düşüş yaşanmaya başladı. Türkiye’nin en önemli tarım merkezleriarasında yer alan Adana’da hasat edilen yerli domatesin fiyatı tarlada 50kuruşa kadar düştü. Aynı domatesin fiyatının geçtiğimiz yıl yine bu dönemlerdetarladan 2 veya 3 lira asında bir tutarda satılması göz önündebulundurulduğunda, domates fiyatlarında yaşanan bu düşüş tüketiciyi güldürürkenüreticiyi de üzmeye başladı.

Türkiye’de son aylardahavaların yoğun şekilde yağışlı olması sebebiyle domatesin ekiminin geçyapıldığına vurgu yapan Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Havalarıniyi gitmesi nedeniyle domateste hastalık oluşmadı. Bu sebeple rekoltenin çokyüksek olmasıyla birlikte fiyatlar aşağıya düştü.” dedi. Bununla birlikte 50kuruştan satılan domatesin çiftçiler için yetersiz bir fiyat olduğuna dikkatçekti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.