SON DAKİKA
Hava Durumu

Ücretsiz doğalgaz uygulaması hangi tarihe kadar devam edecek? Kombileri kökleyin! Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonlarca vatandaşın doğalgaz kullanımına ilişkin büyük bir müjde verdi ve Karadeniz’de bulunan gaz ile kullanımların ücretsiz olacağını açıkladı. Erdoğan’ın müjdesi bugün Resmi Gazete’de yürürlüğe girdi. Peki ücretsiz doğalgaz kullanımı ne zaman başlayacak, ne zamana kadar sürecek? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2023 14:28
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2023 14:28
https://gazetebanka.com/
Ücretsiz doğalgaz uygulaması hangi tarihe kadar devam edecek? Kombileri kökleyin! Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en güçlü seçim vaatlerinden biri olan ücretsiz doğalgaz kullanımı, bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayımlandı. Dağıtım şirketleri aracılığıyla gaz temin eden ibadethane, konut ve cemevleri, yeni kararla beraber abonelik ücreti ödemeyecek ve 25 metreküpe kadar kullanımlar faturalara yansıtılmayacak.

Doğalgazın ücretsiz olacağı duyurusu, Karadeniz’den çıkan ilk gazın işlenmeye başladığı gün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilmişti. Bu karara göre, dağıtım şirketleri tarafından temin edilen gaz için abonelik ücreti alınmayacak ve 25 metreküp kullanıma kadar olan bedel, faturalarda yer almayacak. Karar, bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

ÜCRETSİZ DOĞALGAZ MÜJDESİ RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararnameye göre, 24 Nisan 2023 ve 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında dağıtım şirketlerinden doğalgaz temini için abone olan konut, ibadethane ve cemevleri için ilk doğalgaz bedeli alınmayacak. Sonraki kullanımlarda ise 25 metreküp kullanıma kadar bedel tahsis edilmeyecek. Buna göre, eğer aboneler yalnızca 25 metreküplük kullanım yaparsa, hiç doğalgaz faturası ödememiş olacaklar.

Alınmayan abonelik ücretleri ve 25 metreküplük gaz kullanımının masrafları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından karşılanacak ve vatandaşa yansıtılmayacak.

1 AY BOYUNCA ÜCRETSİZ!

Karadeniz açıklarında bulunan 719 milyar metreküplük doğalgazın ilk kez ateşlendiği gün, Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk 1 ay doğalgaz kullanımlarının tamamen ücretsiz olacağını açıklamıştı. Erdoğan’ın bu müjdesi, AK Parti’nin en büyük seçim vaatlerinden biri olarak görülüyor.

Müjdenin bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte 31 Mayıs tarihine kadar ücretsiz tarifeye geçiş yapıldı. Bu kapsamda hem konutlar hem ibadethaneler 25 metreküplük doğalgaz kullanımında ücret ödemeyecek ve abonelik bedelleri tahsis edilmeyecek. Dağıtım şirketleri tarafından tahsis edilecek olan bedeller, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.