SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye’nin Altın Üretimi 2 Yıl İçinde 50 Ton Olacak!

Haber Giriş Tarihi: 03.07.2019 12:56
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Türkiye’nin Altın Üretimi 2 Yıl İçinde 50 Ton Olacak!

Altın Madenciler Derneği (AMD) Başkanı Hasan Yücel, altın sektörü hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Altın üretimi sektöründe 2017 yılında 22 ton olarak hesaplanan üretim hacmini, 2018 yılında 27 ton seviyesine çıkararak önemli bir sıçrama kaydettiklerini ifade eden Yücel, bu alandaki projelerin önümüzdeki 2-3 yıl içinde devreye girmesinin akabinde Türkiye’nin yıllık altın üretimini çok kolay bir şekilde 50 tona çıkarabileceklerine dikkat çekti.

AMD Başkanı Hasan Yücelkamuoyuna yaptığı yazılı açıklamasında, mevcut durumda Altın Madenciler Derneğiçatısı altında faaliyetlerine devam eden 22 farklı firmada yaklaşık 10 binkişiyi istihdam ettiklerini ve 2001 yılından 2018 yılına kadar da toplamda 302ton altın üretimi gerçekleştirdiklerini ifade etti.

“Rahatlıkla Yılda 50 Tona Çıkarırız”

Söz konusu süreçte altınüretiminin karşılığı olarak devlete toplamda 60 ton altına tekabül eden birtutarda vergi verdiklerini açıklayan Altın Madenciler Derneği Başkanı HasanYücel, geçmiş yıllara nazaran altın üretiminde de önemli bir sıçramakaydettiklerini belirtti. Nitekim 2017 yılında yılda 22 ton altın üreten Türkfirmaları, 2018 yılında bu rakamı 27 ton seviyesine çıkarmayı başardı. AMDBaşkanı Hasan Yücel bu önemli başarıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yatırımaşamasındaki projelerin önümüzdeki 2-3 yılda devreye girmesiyle birlikte,Türkiye’nin altın üretimini çok rahatlıkla yıllık 50 tona çıkarabiliriz.”değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan Türkiye’de siyanür ile altın arandığına dair ortaya atılan iddiaların ve haberlerin asılsız olduğunu belirten Yücel, ülkemizin bilerek veya bilmeyerek kendi yer altı kaynaklarını değerlendiremez hale geldiğine dikkat çekti. Madenlerin ülkenin yer altı zenginlikleri olduğunu hatırlatan Başkan Yücel, “Yer altı zenginliklerini değerlendirmede başarılı olamayan ülkeler sanayide dışa bağımlı olmaktan kurtulamazlar. Madencilik sanayinin hammadde ve ara mal ihtiyacını karşılar, ülkeye döviz kaybettirmez, döviz kazandırır.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye Dünya Altın Ticaretinde Önemli Konumda”

Türkiye’de altın üretiminde kullanılan teknolojinin, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya ve İsveç’te kullanılan üst düzey teknolojinin aynısı olduğunu kaydeden Altın Madenciler Derneği Başkanı Hasan Yücel, söz konusu ülkelerde siyanür ile altın arama işlemlerinde herhangi bir toplumsal tepki yaşanmazken, Türkiye’de sürekli altın üretiminin engellenmeye çalışılmasının irdelenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin dünya altın ticaretinde önemli bir ithalatçı ülke olması nedeniyle sürekli bu tür engellemelere maruz kaldığını kaydeden Başkan Hasan Yücel, 1995 ile 2008 yılları arasındaki 24 yılda 3 bin 842 ton altın ithal ettiklerini vurgulayarak Türkiye’nin yılda yaklaşık 160 ton altın ithal eden bir ülke konumunda olduğuna dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. Söz konusu altının bugünkü parasal değerinin 172 dolar olduğunu ifade eden Yücel, “Kimse böyle bir ticaretin kesilmesini istemez. Türkiye altın üretmesin, ama ithal etsin diyen çevreler Türkiye’nin altın üretimini engellemek istemektedir. Bu nedenle bir süredir medyayı kullanarak siyanürle altın arandığını, suların, toprağın içine siyanür karıştığını ve Türkiye’nin bu işten zarar göreceğini öne sürerek asılsız iddialarda bulunulmaktadır.” dedi.

Kamuoyunda konuşulaniddiaların aksine siyanürle altın aranmadığını hatırlatan Başkan Yücel,siyanürün altının aranması aşamasında değil, altının üretim aşamasında, gözlegörülemeyecek kadar küçük katı haldeki altın zerreciklerini çözüp sıvı halegetirmek için kullanıldığını açıkladı. Söz konusu kullanılan siyanürün de dahasonra arıtmadan geçirilerek çevre ve insan sağlığına zararsız hale getirildiğinedikkat çeken Altın Madenciler Derneği Başkanı Hasan Yücel, söz konusuiddiaların medya aracılığıyla kasıtlı olarak kamuoyuna yayılmaya çalışıldığınıbir kez daha yineledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.