SON DAKİKA
Hava Durumu

Tekirdağ’da Milli Üretim Üssünün Temeli Atıldı! Temel Atma Töreninde Önemli Açıklamalarda Bulunuldu!

Tekirdağ’a bağlı Ergene ilçesinde Milli Üretim Üssü TEKMÜSKOOP Orta Ölçekli Sanayi Sitesi’nin temeli atıldı! Düzenlenen temelde önemli isimler yer aldı! Törende Türkiye ekonomisi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuldu. Tören atma törenine kimler katıldı? Türk ekonomisi hangi yönde ilerliyor? Ayrıntılar ve tüm soruların yanıtları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2019 18:30
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Tekirdağ’da Milli Üretim Üssünün Temeli Atıldı! Temel Atma Töreninde Önemli Açıklamalarda Bulunuldu!

Müstakil İş Adamları (MÜSİAD) Milli Üretim Üsüüs TEKMÜSKOOP Orta Ölçekli Sanayi Sitesinin temeli atıldı. Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde düzenlenen temel atma törenine Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Ergene Kaymakamı Mehmet Emin Taşçı, Marmara Ereğlisi Kaymakamı Sıdkı Zehin ve Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in de bulunduğu davetliler katıldı. Naci Ağbal ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu.“Türkiye Kabuğunu Kırdı!”

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, 2000’li yıllara atıfta bulunarak Türkiye’nin kabuğunu kırdığını söyledi. Ağbal: “2000’lerin başında, ekonomik krizlerle boğuşan, siyasal anlamda parçalanmış bir yapıya sahip, vatandaşlarının her açıdan maddi ve manevi sıkıntılar yaşadığı bir Türkiye’den, bugün Allah’a şükürler olsun ekonomisiyle, siyasetiyle, sahip olduğu maddi manevi kazanımlarıyla çok güçlü bir Türkiye var.” şeklinde Türkiye’nin geldiği noktayı belirtti.“İhracatımız 36 Milyar Dolar’dan 172,5 Milyar Dolar’a Yükseldi!”

Açıklamalarında ekonomik göstergelere değinen Ağbal: “Son 17 yılda, Türkiye ekonomisi ortalama %5,5 oranında büyüdü. Uzun dönem büyüme ortalamalarına bakacak olursanız bu dönemdeki büyüme Türkiye ortalamalarının üzerinde. Bu güçlü Türkiye’nin en temel göstergelerinden bir tanesi! İhracatımız 36 Milyar Dolardan bugün 172,5 Milyar Dolara kadar geldi.“ şeklinde konuştu.“Enflasyonda Tek Haneleri Gördük!”

Son 17 yıllık enflasyon ortalamasının %9,8 olduğu belirten Ağbal: “Halbuki, Ak Parti iktidara gelmeden önceki aynı 17 yıla baktığımızda ortalama enflasyon oranı %69. Yüksek enflasyonlarla mücadele eden bir Türkiye’den, artık çift haneli enflasyonu kabul etmeyen bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Geçen sene yaşadığımız sıkıntı nedeniyle, enflasyon bir miktar yukarı gittiyse de, ekonomi yönetimimizi hükümetimizin aldığı kararlı tedbirlere hızlı bir şekilde enflasyonda tekrar tek haneleri gördük.” ifadelerini kullandı.“Hedefimiz İmalat Sanayinin İhracat İçerisindeki Payının Artırılması”

Sanayileşmenin önemine değinen Ağbal: “Biz kalkınmanın merkezine sanayileşmeyi koyduk. Türkiye’nin istikrarlı, güçlü sürdürülebilir bir ekonomik yapıya kavuşmasının olmazsa olmazı sanayileşme. Özellikle de imalat sanayi noktasında, bu plan döneminde önemli atılımlar, önemli çabalar göstereceğiz.”Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, diğer bakanlıklarla beraber önümüzdeki dönemde, imalat sanayinin hem gayri safi yurt içi hasıla içindeki payının artırılması, hem katma değer içindeki payının artırılması, hem de imalat sanayinin ihracat içindeki payının artırılması noktasında önemli çabalar ve gayretler gösterecek.” şeklinde konuştu.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.