SON DAKİKA
Hava Durumu

Son Dakika: Varlık Barışı Süresi Uzatılacak Vergi Mağduru Vatandaş Kalmayacak!

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2019 07:16
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Son Dakika: Varlık Barışı Süresi Uzatılacak Vergi Mağduru Vatandaş Kalmayacak!

AK Parti Başkan Vekili Mehmet Muş, Meclis’e sunulan otuz iki maddelik yeni mali paketin detayları hakkında açıklamalarda bulundu. Muş, Varlık Barışı uygulama süresini 6 ay daha uzatmayı teklif ettiklerini kaydetti. Bu kapsamda yurt dışına çıkış harç bedelinin 15 liradan 50 liraya çıkarılmasını teklif ettiklerini, klonlanmış telefonların 4 ay içinde kapatılmasını önerdiklerini ifade eden AK Parti Başkan Vekili Mehmet Muş, mevcut mali sistemde borcu bulunan firmaların borçlarını da yapılandırmak için yeni düzenleme getirdiklerini belirtti.

Ekonomik sorunlara çözüm olması amacıyla hazırlanan 32 maddelik mali paket Meclis’e sunuldu. Varlık Barışı süresinin de uzatılmasını kapsayan söz konusu mali paket içinde; yedek akçe düzenlemesi, firmaların borçlarının yeniden yapılandırılması ve yerli elektrikli otomobile ÖTV desteği ayırılmasına kadar geniş kapsamlı düzenlemeler yer alıyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, İstanbul Yaklaşımı’na benzer yeni bir düzenlemeye geçileceğini ifade ederek, “İki yıllık süre içinde kanunda belirtilen şartlar ve çerçeveler içerisinde şirketlerin müracaat etmeleri halinde mevcut durumdaki borçları yeniden yapılandırılacak.” açıklamasını yaptı.

Varlık Barışı Süresi 6 Ay Daha Uzatılıyor

Varlık Barışı süresinde de düzenlemeler yapılıyor. Varlık Barışı süresinin 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatılması talep edildi. Bu kapsamda bildirime konu edilen yurtdışı varlıkların ve beyana konu edilen yurt içi varlıkların toplam değeri üzerinden %1 oranında vergi alınacak. Bununla birlikte ülkemizde yaklaşık 2 milyon esnafı yakından ilgilendiren vergi düzenlemesi yapılıyor. Daha önceki sistemde basit şekilde vergilendirilmiş olan esnafın kendi isteği ile müracaat etmesi durumunda gider kısmına bakılmaksızın gelirin belirli oranda vergi vermesinin önü açılıyor. Ayrıca hasılat esaslı kazanç tipi modeliyle vergilendirme fırsatı yaratılıyor.

Yedek Akça %10’a İniyor

AK Parti Grup Başkan Velili Mehmet Muş, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Yedek Akçesi’nin %10 olarak ayrılmasının da yer aldığını ifade etti. Merkez Bankası kanununda değişiklikler yapılacağını kaydeden Muş, Yedek Akçe olarak ayrılan oranların Türk Ticaret Kanunu’na uyumlu hale getirilmesi için tekliflerini Meclis’e sunduklarını aktardı.

Bununla birlikte yurt dışına çıkış harcı ile ilgili düzenleme yaptıklarını da belirten Muş, yurt dışına çıkış harcının 15 liradan 50 liraya çıkacağını kaydetti. Öte yandan yeni mali paket içerisinde yenilenebilir enerji kullanan büyük ölçekli projeler için de birtakım düzenlemeler bulunuyor. Mali sistemde bulunan şirketlerin mevcut durumdaki borçlarının yapılandırılması için düzenlemeler yapılıyor. İstanbul Yaklaşımı benzeri bir sistem olacağı ifade edilen yeni düzenlemede 2 yıllık süre içinde şirketlerin ilgili makamlara müracaat etmesi halinde borçları yeniden yapılandırılacak.

Yeni mali paket ilebirlikte bir değişiklik de Türk vatandaşlarının yurt dışında geçen sürelerininsosyal güvenlikleri bakımından değerlendirilmesine ilişkin yasa hakkındayapılacak. Bu yasa düzenlemesine göre borçlanma tutarının hesaplanmasında esasolan prim oranı %45’e çıkarılacak.

Zorunlu Karışıklıklara Yeni Düzenleme Yolda

Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, yaptığı kamuoyu açıklamasında Merkez Bankası Kanunu’nda değişiklikler yapılacağını ifade ederek “Yedek akçe olarak ayrılan oranlar Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu bir hale getiriliyor. Yedek akçenin %10 olarak ayrılmasını Meclis’e teklif ediyoruz.” dedi. Zorunlu karışıklıklarla ilgili olarak yalnızca pasif tarafına değil, aktif tarafına da bakmak suretiyle bu karışıkların belirlenmesiyle ilgili Merkez Bankası’na bazı yetkiler vermeyi teklif ettiklerini aktaran Muş, burada bir çerçeve anlaşması ortaya konacak ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası Başkanı Değişikliği Hukukidir

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması hakkında pek çok farklı spekülasyonların ortaya atıldığına dikkat çeken Muş, söz konusu görevden alma işleminin hukuka aykırı olduğu yönünde yorumların gerçeği yansıtmadığını belirtti. AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, “703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de yer alan ek 35. maddedeki düzenlemeler gereğince Cumhurbaşkanı’na böyle bir yetki tanınıyor.” dedi. Bu bağlamda söz konusu Merkez Bankası başkanını görevden alarak yerine yardımcısının atanmasının, Cumhurbaşkanına tanınan yetki çerçevesinde hayata geçirildiğini vurgulayan Mehmet Muş, “Uygulama hukukidir, burada herhangi bir tartışma söz konusu değildir.” ifadelerini kullandı.

Vergi Mağduru Vatandaşlara Sevindirici Haber

Meclis’e sunulan yeni ekonomi reform paketinde öne çıkan uygulamalardan biri mükellef hakları kapsamında ele alınıyor. Yeni vergi sistemi için hazırlıklar son sürat devam ederken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da daha önce açıklamış olduğu gibi mükellef dostu yeni bir vergi sistemi için sağlam adımlar atılıyor. Bu kapsamda mükelleflerin, vergi süreçlerindeki beyanları ile iligli yazılı destekleri devreye alınarak, mükellef memuriyetinin düzenli ve sürekli ölçülmesi sağlanabilecek. Ayrıca az kazanan vatandaştan az vergi alınması üzerine kurulacak olan bu sistemde vatandaşın haklarını koruyacak Mükellef Hakları İcra Kurulu da oluşturulacak. Söz konusu kurul yaşanan uyuşmazlıkları ve haksızlıkları anında çözüme kavuşturacak.

Klonlanan Telefonlar Kapatılacak

Klonlanmış telefonlarMeclis’te onaylanan yasa tasarısının ardından 4 ay içinde kullanımakapatılacak. Bu telefonların mevcut sisteme dahil edilebilmesi için ilgilivatandaşların en az 1 yıl içinde yetkili makamlara müracaatta bulunup 250 liraödemeleri gerekiyor. Bu sayede klonlanan telefonlar kullanıma kapatılmadan yenisisteme entegre edilebilecek.

Yerli Otomobile ÖTV Teşviki

Torba yasa kapsamında yerli otomobile de teşvik düzenlemeleri yer alıyor. Torba yasanın 19. maddesinde açıklandığı üzere Ar-Ge çalışmaları da Türkiye’de yapılmak kaydıyla üretime geçirilen elektrikli otomobillerin ÖTV’si 31 Aralık 2035 tarihine kadar şirketlere destek olarak sağlanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı elektrikli otomobillerin satışından elde edilen ÖTV tutarını, söz konusu araçları üreten firmalara üçer aylık dönemler halinde nakit olarak verebilecek veya vergi borçlarına mahsup edebilecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.