SON DAKİKA
Hava Durumu

Son Dakika: Ekonomik Güven Endeksinde Yükselme! TÜİK Verileri Ne Kadar Açıklandı?

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2019 10:25
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Son Dakika: Ekonomik Güven Endeksinde Yükselme! TÜİK Verileri Ne Kadar Açıklandı?

Ekonomiye güven endeksi yapılan son incelemelere göre aralık yılın zirvesine yerleşti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı son verilere göre ekonomiye güven endeksi Kasım ayında 91,3 iken Aralık ayında %2.6 oranında bir artışla 93,8 oldu. 2019 aylık ekonomik güven endeksleri arasında en üst rakamları gören Aralık ayı oranlarının 2020 yılı döneminde de devam etmesi bekleniyor.EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ KAÇ OLMALIDIR?


Ekonomik güven endekslerinde ülke ortalamasının 100’ün altında olması ülke açısından kötümser bir ekonomiyi simgelerken, 100’ün üzerinde olması ülke ekonomisi açısından iyimser bir ekonomiyi simgeler.Ekonomik güven endeksindeki bu olumlu artışın kaynağı arasında reel kesim güven endeksi, hizmet sektörü güven endeksi, perakende ticaret sektörü güven endeksi ve inşaat sektörü güven endeksindeki artışlar var. Ekonomik güven endeksinin Aralık ayı verilerinde ise artmayan tek sektörü ise tüketici güven endeksi oldu.EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİNDEKİ SEKTÖREL DEĞİŞİM ORANLARI NEDİR?


Türkiye İstatistik Kurumu’ndan sağlanan verilere göre ekonomik güven endeksi oranlarındaki sirkülasyon şu şekilde olmuştur:•    Reel kesim güven endeksi %105,9’dan, %108,7’ye yükselmiştir.•    Hizmet sektörü güven endeksi %91,3’den, 93,2’ye yükselmiştir.•    Perakende ticaret sektörü güven endeksi 101,2’den, 102,6’ya yükselmiştir.•    İnşaat sektörü güven endeksi %63,9’dan, %68,9’a yükselmiştir.•    Son olarak tüketici güven endeksi ise diğer dört eksen gibi yükselişe geçememiş, tüketici güven endeksi %59,9’dan, %58,8’e gerilemiştir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.