SON DAKİKA
Hava Durumu

Son 1 yılda o yatırım inanılmaz düzeyde kazandırdı!

Tarih boyunca insanlar, ellerindeki değerleri saklamak, parasının değerini korumak amacıyla olumsuz koşullar ortaya çıktığında güvenli limanlara yönelir ve bu güvenli limanlar sayesinde parasının değerini korumayı amaçlar. Bunun en net örneği, gümüş ve altın kanadında, geçtiğimiz bir yıllık süreçte yaşandı. Mart 2020 döneminde dip seviyelerinde olan gümüş, her ne kadar şimdilerde düşüş eğiliminde olsa da 1 yıllık süreçte yatırımcısını güldürmeyi başardı.

Haber Giriş Tarihi: 06.03.2021 13:08
Haber Güncellenme Tarihi: 06.03.2021 13:08
https://gazetebanka.com/
Son 1 yılda o yatırım inanılmaz düzeyde kazandırdı!

Tarih boyunca, gümüş ve altın gibi değerli madenler insanlar tarafından güvenli liman olarak görüldü ve dönemsel olarak olumsuz olaylar yaşandığında insanlar, ellerindeki değerleri ve paralarını korumak amacıyla, güvenli limanlara yöneldi. Bu kapsamda hem altın hem de gümüş, tarih boyunca hem değer saklama aracı olarak değerlendirildi hem de ticaretlerde para yerine kullanıldı. İnsanların gelenek haline getirdiği değer saklamak için gümüş ve altın tercih etme ritüelinin en iyi örneği, geçtiğimiz yıl ortaya çıkan Covid-19 salgını ile birlikte kendisini gösterdi. 2019 yılının sonlarında Çin’de ortaya çıkan ve Mart 2020 döneminden itibaren tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 salgınında insanlar, güvenli liman olarak gümüş ve altına yöneldi. Gümüş bu süreçte, gelen talep artışı ile birlikte değerini yıl boyunca artırmayı başardı. Son günlerde hem altın hem de gümüş düşüş eğiliminde olsa da gümüşün son 1 yıllık fiyat grafiğine bakıldığında, gümüş yatırımcılarının yüzünün güldüğü anlaşılıyor.

Gümüş Değer Artışının EtkenleriAltın, ekonomi piyasalarında yatırımcıların en çok tercih ettiği değerli maden olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan gümüş de altından sonra en çok rağbet gören değerli maden konumunda bulunuyor. Ancak gümüşün, sanayi alanında daha yoğun şekilde kullanılmaya başlanması ve Covid-19 salgınının getirdiği talep artışı etkisi ile birlikte, ons gümüş fiyatında da sadece 2020 yılında, yıllık bazda %48 oranında değer artışı yaşandı. Mart 2020 döneminden Mart 2021 dönemine bakıldığında, gümüş yatırımcılarının net şekilde karda olduğu ortada.

Gümüşün 1 Yıllık Fiyat HareketliliğiGeçtiğimiz yıl Mart döneminden sonra başlayan artışlar ile Ağustos ayında zirve noktasına ulaşan ons gümüş, Mart döneminde 11,64 dolar seviyesindeydi. Yurtiçi piyasalarda ise aynı dönemde gram gümüş, 1,41 TL üzerinden işlem görüyordu. Ancak Mart 2021 döneminde, son haftalardaki düşüş trendine rağmen gümüş 25 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Geçtiğimiz yılın Ağustos döneminde 29 dolar ile zirvesini gören gümüş, bu yılın Şubat ayı başlarında 30,07 dolar ile 8 yıllık tarihi zirvesini görmüştü.

Güncel Değerli Metal FiyatlarıYaşanan gelişmeler sonrasında, hafta arasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:•    Ons altın alış 1.698,02 dolar – satış 1.698,40 dolar•    Ons gümüş alış 25,35 dolar – satış 25,39 dolar•    Gram gümüş alış 6,09 TL – satış 6,10 TL•    Paladyum alış 2.334,89 dolar – satış 2.352,30 dolar•    Platin alış 1.123,14 dolar – satış 1.127,53 dolar

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.