SON DAKİKA
Hava Durumu

Seçimlerden sonra gayrimenkul piyasasında neler olacak? Uzman isimden çok net uyarı: yüzde 40’lık artış…

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalmasıyla beraber, gayrimenkul sektörü adeta durma noktasına geldi. Yatırımcılar, belirsizlik sürecinde yatırım yapmaktan çekinirken, gayrimenkul temsilcileri verileri ortaya koydu ve çok net uyardı. İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2023 14:49
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2023 14:49
https://gazetebanka.com/
Seçimlerden sonra gayrimenkul piyasasında neler olacak? Uzman isimden çok net uyarı: yüzde 40’lık artış…

Cumhurbaşkanlığı seçimleri, ülkemizde birçok sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de belirleyici bir etkiye sahiptir. Seçimler öncesinde konut piyasasında genellikle durgunluk yaşanırken, seçimler sonrasında ise fiyatlar yükselmekte ve satışlar artış göstermektedir. Bu durumun ana sebebi, seçimlerin belirsizlik ortamını ve güvensizliği beraberinde getirmesi ve insanların para biriktirme eğilimine girmesidir.

2023 yılının ilk dört ayına bakıldığında, gayrimenkul satışlarında ciddi bir düşüş yaşandığı görülüyor. Bu dönemde, satışlar geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 18,6 oranında azalarak 368 bin 867 adede gerilemiştir. Uzmanlar ve gayrimenkul temsilcileri  bu durumun, seçim öncesindeki belirsizlik ve enflasyon kaynaklı ekonomik sıkıntılar ile birlikte banka kredilerinin kısıtlanması ve kira artışındaki yüzde 25'lik sınırlandırmanın etkisiyle gerçekleştiğini belirtiyor.

SEÇİMLERDEN SONRA FİYATLARDA ARTIŞ BEKLENİYOR!

Ancak, seçimlerin ardından gayrimenkul fiyatlarında yüzde 40'a kadar bir artış beklenmektedir. Bunun nedeni, seçim sonrasındaki belirsizlik ortamının sona ermesi ve insanların yatırım yapma eğilimine girmesi olarak açıklanabilir. Ayrıca, yeni seçilen hükümetin ekonomik politikaları ve gayrimenkul sektörüne yönelik teşvikleri de konut fiyatlarındaki artışı destekleyecektir.

Gayrimenkul satışlarındaki düşüş, konut piyasasının sadece satıcıları değil, aynı zamanda inşaat sektörü, emlak şirketleri, bankalar ve hatta devlet kurumlarını da etkilemektedir. Bu yüzden, sektörün canlandırılması için hükümetin de atacağı adımlar önemlidir. Yine sektör temsilcileri; vergi indirimleri, banka kredilerinin kolaylaştırılması ve kira artış sınırlandırmalarının gözden geçirilmesi gibi politikalar, konut satışlarında canlılığı ve fiyatların yükselmesini sağlayacağını ifade ediyor.

SEÇİM BELİRSİZLİĞİ SON BULDUĞUNDA SATIŞLAR NORMALE DÖNEBİLİR

Cumhurbaşkanlığı seçimleri gayrimenkul piyasasını etkileyen önemli bir faktördür. Seçimler öncesindeki belirsizlik ve güvensizlik, piyasanın durgunlaşmasına yol açarken, seçimler sonrasındaki yükseliş ise yatırım yapma eğilimindeki insanların harekete geçmesine neden olmaktadır. Gayrimenkul sektörünün canlanması için hükümetin de atacağı adımların önemli olduğu unutulmamalıdır. Seçim belirsizliği son bulduğunda ve bankalar kredi alımlarını kolaylaştırdığında satışlar normale dönebilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.